Menü

Kezeletlen népbetegség

Nem is gondolnánk, milyen sokan küzdenek a fejfájással nap mint nap. Rengeteg embert érint a probléma, és sokukat még csak nem is az enyhébb fajta. Mi a megoldás?

Bizonyos számítások szerint a teljes magyar lakosság körülbelül majdnem tíz százaléka szenved rendszeresen a fejfájástól.

A probléma kezelését az nehezíti a legjobban, hogy fejfájásnak rengeteg típusa létezik, s az első feladat, hogy nagyjából belőjük, melyikkel állunk szemben.

Sokan küzdenek migrénnel, az esetek többségében nők. A migrén jellemzője, hogy erős a fájdalom, jelentős részt egyoldali, de lehet mindkét oldali is, és hosszú ideig is eltarthat.

A migrént nagyon sok minden okozhatja, például az egészségtelen, mozgásszegény életmód, a dohányzás, de például hormonális változások is. Sajnos igazi gyógymód nincs rá, csak a fájdalom enyhítésére. Arra viszont megfelelő kezeléssel igencsak bevált módszereket találni. Persze ehhez az kell, hogy ne kicsinyítsük le a problémát.

Az ismert probléma mellett számos már fejfájás típus létezik, közülük többről rendkívül keveset tud az orvostudomány. Mindenesetre, ha valaki gyakran küzd ilyen gonddal, érdemes a háziorvos helyet specialistát felkeresnie, mert az erre specializálódó vizsgálatok hatékony segítséget, és ezzel nyugodtabb, fájdalommentesebb életmódot jelenthetnek.

Sajnos ma az emberek nagy részénél az a jellemző, hogy fejfájásra bedobnak valami otthoni pirulát. Ezzel még nincs gond, de ha a fájdalom rendszeresen visszatérő és gyakori, akkor ez a kezelési módszer nemhogy nem használ, hanem árt is.

Fotó:
pixabay.com

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.

Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.