Menü

Szerencsejáték-függő vagy? Derítsd ki!

A gyógyulás minden függőségnél a beismeréssel kezdődik. Ha azt gondoljuk, hogy a szerencsejáték-függőség csak a játékbarlangok és az internetes fogadóoldalak látogatóit érintik, tévedünk.

Hétről hétre több millió lottószelvényt adnak fel Magyarországon. Átlagosan három, három és fél milliót, persze ha halmozódás van, azaz növekszik a nyeremény, a játékkedv is meredeken nő. A lottózók természetesen több csoportra oszthatók, s egy részük bizonyosan betegnek, függőnek mondható.

A Szerencsejáték Zrt. négy évvel ezelőtt készítetett alapos felmérést a témában. Elsősorban arra voltak kíváncsiak, hogy hazánkban mekkora a függőség mértéke, és a különböző játékok milyen hatással vannak az emberekre.

Az IPSOS által 2010-ben végzett vizsgálat eredménye szerint Magyarországon mintegy százezer ember szerencsejáték-függő. Ezen a számon felül körülbelül ötször annyian vannak azok, akik veszélyeztetett kategóriába, úgynevezett mérsékelt rizikófaktorú csoportba tartoznak. Megállapítják, hogy a függők számára nem a lottó és társaik a fő célpontok, de az is igaz, hogy aki ebben a betegségben szenved, annak bármilyen játék jöhet.

A hobbiból (függőség nélkül) játszók kedvelt játéka a lottó, viszont az említett alacsony rizikófaktorú csoportból (körülbelül félmillió fő a magyar felnőtt lakosságból) könnyen a függővé válás útjára lehet lépni. Mint említettük, a legfontosabb a felismerés és beismerés, azaz vannak intő jelek, amikre oda kell figyelni.

Érdemes átgondolni, hogy átlagosan mennyi időt foglalkozunk az adott játékkal és mennyi pénzt költünk rá. Okoz-e hiány, vagy esetleg feszültségérzetet a játék elmulasztása. Környezetünk tesz-e megjegyzéseket, mulasztunk miatta családi programot, hazudunk, esetleg képesek vagyunk-e törvénytelenséget elkövetni.

"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?

Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.

Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.

A színek hatásai

A színeknek kiemelkedő szerepük van az életünkben. Kutatások szerint egyes érzelmek sokkal jobban társíthatók egy adott árnyalathoz, mint bármely másikhoz. Mivel a környezetünk képes befolyásolni a hangulatunkat is, így a színek pszichológiájának előnyeit a mindennapi életünkben is kamatoztathatjuk.

Online vagy offline? Digitális detox a nyaralás alatt

A telefonunk ma már a kezünk meghosszabbításává vált, a laptop pedig a virtuális kivetülésünk. Szinte észre sem vesszük, de folyamatosan online vagyunk, még akkor is, amikor épp pihennénk. Vajon szükségünk van digitális detoxra a nyaralás alatt, hogy feltöltődjünk és kikapcsolódjunk, vagy nincs akkora jelentősége?