Szerencsejáték-függő vagy? Derítsd ki!
- Dátum: 2014.02.23., 13:23
- beismerés, felmérés, figyelmeztető jelek, függőség, lottó, szerencsejáték
A gyógyulás minden függőségnél a beismeréssel kezdődik. Ha azt gondoljuk, hogy a szerencsejáték-függőség csak a játékbarlangok és az internetes fogadóoldalak látogatóit érintik, tévedünk.
Hétről hétre több millió lottószelvényt adnak fel Magyarországon. Átlagosan három, három és fél milliót, persze ha halmozódás van, azaz növekszik a nyeremény, a játékkedv is meredeken nő. A lottózók természetesen több csoportra oszthatók, s egy részük bizonyosan betegnek, függőnek mondható.
A Szerencsejáték Zrt. négy évvel ezelőtt készítetett alapos felmérést a témában. Elsősorban arra voltak kíváncsiak, hogy hazánkban mekkora a függőség mértéke, és a különböző játékok milyen hatással vannak az emberekre.
Az IPSOS által 2010-ben végzett vizsgálat eredménye szerint Magyarországon mintegy százezer ember szerencsejáték-függő. Ezen a számon felül körülbelül ötször annyian vannak azok, akik veszélyeztetett kategóriába, úgynevezett mérsékelt rizikófaktorú csoportba tartoznak. Megállapítják, hogy a függők számára nem a lottó és társaik a fő célpontok, de az is igaz, hogy aki ebben a betegségben szenved, annak bármilyen játék jöhet.
A hobbiból (függőség nélkül) játszók kedvelt játéka a lottó, viszont az említett alacsony rizikófaktorú csoportból (körülbelül félmillió fő a magyar felnőtt lakosságból) könnyen a függővé válás útjára lehet lépni. Mint említettük, a legfontosabb a felismerés és beismerés, azaz vannak intő jelek, amikre oda kell figyelni.
Érdemes átgondolni, hogy átlagosan mennyi időt foglalkozunk az adott játékkal és mennyi pénzt költünk rá. Okoz-e hiány, vagy esetleg feszültségérzetet a játék elmulasztása. Környezetünk tesz-e megjegyzéseket, mulasztunk miatta családi programot, hazudunk, esetleg képesek vagyunk-e törvénytelenséget elkövetni.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Hagyományos húsvét a modern világban

Mindenkinek kellemes húsvétolást kívánunk, családdal és barátokkal eltöltött programokat, élményeke, finom falatokat és jó időt a szabadtéri élményekhez! A húsvéti ünnep a megújulás és a hagyomány ünnepe.