Menü

Mit is jelent az elhízás?

Itt az ideje tudatosítani, hogy a túlsúly és az elhízás nem pusztán rontja az életminőséget, hanem konkrétan halálos lehet.

Komplex betegségről van szó, amely számos szervünkre káros lehet. Kialakulásában szerepet játszik a hajlam, ami több gént is jelent, melyek nagy része a táplálkozásra hat. Ugyanakkor a környezet és az életmód hatása sem elhanyagolható, ezek kölcsönhatásában érdemes vizsgálni a problémát, és kutatni a megoldást.

A legsúlyosabb és a leggyakrabban emlegetett negatív következmény és a szív és érrendszeri betegségek kialakulása. Ráadásul az elhízással összefüggő szívbetegség már gyerekkorban elkezdődhet, amerikai kutatások bizonyítják, hogy a zsírcsíkok 5-10 éves korban is megjelenhetnek a szíven, ami radikálisan csökkenti az életesélyeket. A zsírlerakódás tehát már gyerekkorban elkezdődhet a szívkoszorú erekben, előidézve ezzel a magas vérnyomást és a koleszterint. A hasi elhízás összefügg az inzulin érzéketlenséggel, együttesen pedig cukorbetegség kialakulásához vezetnek. Az elhízást Amerikában már diabétesz járvány kialakulásának okaként határozzák meg (25 millióra teszik a cukorbetegek számát), és számos egészségügyi problémát azonosítanak következményként.

Az anyagcserezavarok mellett az elhízás számos szervünkre nézve káros, például 52%-kal növeli az esélyét az asztma kialakulásának. És ma már bizony nem a fertőző májgyulladások miatt hajtják végre a legtöbb átültetést, hanem a zsírmáj miatt. Az elhízás következtében ugyanis a máj szöveteiben is lerakódik a zsír, az ép szövetek esetében egy kóros zsugorodás figyelhető meg. A túlsúly az elbutulás hátterében is gyakran azonosított probléma, vagyis az agyi aktivitásra is negatívan hat.

Az elhízás legdrámaibb hatása a szív és az érrendszer állapotán regisztrálható, ami alapvetően hét kritériumtól függ: optimális koleszterin és vérnyomás, normális testsúly, megfelelő mozgás, helyes táplálkozás, dohányzás mellőzése, és a cukorbetegség elkerülése. Amerikai szakemberek szerint ez a hét kritérium elengedhetetlen a szív és érrendszer egészségének megőrzése érdekében, ennek ellenére az USA lakosságának kevesebb, mint egy százalékánál teljesülnek ezek a feltételek.

Fotó:
sxc.hu

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Mikor nem mosunk helyesen fogat?

Egy szép fogsor nagyon vonzó tulajdonság, ám egészségünk szempontjából sem mindegy, hogy milyen állapotban vannak a fogaink. Ha egészségesek a fogaink, számos problémától megóvhatjuk magunkat. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy lehetőleg törekedjünk a helyes fogtisztításra, fogápolásra.

A stressz kevésbé ismert tünetei

Ki ne ismerné azokat a feszült helyzeteket, amikor mindenféle bajunk van?! Gyomorgörcs, hasmenés, fejfájás, az ember megőrjíti a stresszes élet. Ám vannak tünetek, amikről sokszor nem is gondolnánk, hogy a stressz okozza.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.

Érdekességek a hajunkról

A hajunk sok mindent elárul rólunk, a személyiségünkről, hangulatunkról, egészségi állapotunkról, stílusunkról, a megjelenésünk fontos és látványos része, jöjjön most néhány izgalmas dolog a hajról, amit eddig talán nem is hallottunk még.