Egészséges ételek – az alacsony zsírtartalmú és zsírmentes ételek – mi az igazság?
- Dátum: 2013.10.21., 15:42
- háztáji gazdaság, immunrendszer, mediterrán étrend, omega-6 zsírsav, zsírmentes ételek, zsírtartalom
Az elmúlt időszakban már foglalkoztunk a gyümölcslevekkel és a teljes kiőrlésű gabonafélékből készült ételekkel, górcső alá vettük a sportitalokat és a népszerű müzli szeleteket megvizsgáltuk a növényi olajokból készült ételeket és kísérletet tettünk arra, hogy felfedjük, számunkra megfelelő táplálékot nyújtanak-e. Az alacsony zsírtartalmú és zsírmentes ételek és italok az utóbbi időszak divatjának következtében előtérbe kerültek és nagy népszerűségre tettek szert. Mennyire biztos az, hogy tényleg hasznosak, avagy sem szervezetünk számára…
Az alacsony zsírtartalommal rendelkező ételek fogyasztása az egyik nagy horderejű táplálkozási divat az étkezési szokások történetében. Az a tévhit, hogy az összes zsír - főként az állati eredetű – egészségtelen, tévedés, mégis beleitta magát nyugati társadalmak étkezési kultúrájába.
Ha el akarjuk kerülni a kizárólag növényi olajok fogyasztását, amelyek főként omega-6 zsírsavat tartalmaznak, akkor ki lehet próbálni az állati zsírokat. Természetesen ilyenkor legjobb a háztáji gazdaságokban nevelt állatok zsírjáról van szó, melyeket főként termelői piacokon van lehetőségünk beszerezni. Ezeknek az ételeknek egészségügyi szempontból fontos szerepük van, mert szervezetünk nem funkcionálna kifogástalanul a telített zsírok nélkül. Fontos szerepük van a sejtek membránjainak funkcionálásában, és az immunrendszer működésében, valamint a szív és keringési rendszer, az agy és idegrendszer működésében. Valójában az egészségünkre nem is a zsírfogyasztás mennyisége, hanem annak minősége számít legjobban.
A mediterrán étrend szívre-és érrendszerre gyakorolt hatása igen előnyös az egészséges táplálkozás szempontjából. Sokan tapasztalhattuk már, hogy a felhasznált zsír minőségétől függően elkészített ételeink is sokkal ízletesebbek, ám amikor ezeket a zsírokat eltávolítják az ételekből, sokszor az ízetlen és szinte fogyaszthatatlanná válik. Ilyenkor az előállító cégeknek más anyagokkal kell pótolniuk az ízek hiányát, mint például cukorral, nátriummal, valamint különböző vegyi anyagokkal, ízfokozókkal.
Így a legjobb tanács az, ha megfelelő természetes alapanyagokból álló élelmiszereinket ellenőrizhető származási helyről, lehetőleg eredeti zsírtartalommal vásároljuk és fogyasztjuk. Természetesen egészségünk érdekében mértéket tartva, így az ízek világában sem érhet kellemetlen meglepetés!
Fotó:
pixabay.com
Május 8-a a Magyar Fagylalt Napja

Édesszájúak figyelem! Május 8-a a Magyar Fagylalt Napját ünnepeljük, ezen a napon sok helyen féláron fagyizhat az egész ország. Önök részt fognak venni ezen a napon? Milyen fagylaltokat kedvelnek?
A cukros víz egészségesebb, mint az energiaital?

A sima cukros víz, vagyis a fehér cukor (szacharóz) oldat, ugyanolyan hatékony lehet a sportteljesítmény fokozásában, mint a drágább energia- vagy sportitalok. Ez különösen akkor igaz, ha a sportoló a maximumra törekszik, például verseny közben.
Sok magnéziumot tartalmazó ételeink

Tudjuk, hogy magnézium nélkül nem tudunk élni, hiányát ételekkel is tudjuk pótolni. Nézzük, hogy mik ezek.
Színkavalkád a tányéron

Elsőre nem is gondolnánk, hogy a hozzávalók és az ételünk színei befolyásoló tényezők lehetnek abban, hogy mit fogyasztunk el szívesen, pedig ez pontosan így van. Minden főbb színhez tartozik egy étkezés szempontjából fontos jelentés.
A sok sófogyasztás következményei

A sófogyasztás mértéke valóban jelentős hatással van az egészségünkre, és érdemes komolyan venni a sóbevitel csökkentésére vonatkozó ajánlásokat. Az alábbiakban összefoglalom a túlzott sófogyasztás következményeit, valamint néhány javaslatot adok a sóbevitel csökkentésére.