Menü

Ezt próbáld ki - birkózás

Aktuális sportágunk komoly átalakuláson ment keresztül az utóbbi időszakban, közben olimpiai jelenléte is veszélybe került. A birkózás az egyik legősibb mozgásforma, de a 21. század kihívásainak is meg kell felelnie a fennmaradáshoz.

A közvetlen veszély aztán elmúlt, eldőlt, hogy a birkózás – amely az 1900-as játékok kivételével az összes újkori olimpián ott volt - egyelőre az ötkarikás program része maradt. Persze ez nem jelenti azt, hogy el lehet ódázni a sportág megújítását, felfrissítését.

A birkózás egy olyan speciális küzdősport, amelyen tilos bármilyen ütés, vagy rúgás. Az ellenfelek különböző fogások használatával igyekeznek pontokat gyűjteni. Két fő formája van, a szabadfogású és a kötöttfogású birkózás. Előbbiben az egész test támadható, míg utóbbiban csak a derék feletti részek. Természetesen a versenyzők különböző súlycsoportokban küzdenek meg egymással.

A sport az utóbbi időben egy sor szabályváltozás ment át, legutóbb a szeptemberi budapesti világbajnokság előtt. A vb egyébként nagy siker volt, érződött, hogy a birkózásnak igenis van jövője. A változtatások célja egyébként az, hogy egy-egy meccsen minél több pont, látványos akció legyen, ezzel nyerve nézettséget, új rajongókat.

Érdekesség, hogy a birkózás a Közel-Kelettől kezdve Oroszországon és Kelet-Európán keresztül egészen az Egyesült Államokig kedvelt, népszerű sportág. Magyarországon is az, összességében azonban elmondható, hogy viszonylag kevesen űzik: hazánkban mindössze alig több mint háromezer igazolt versenyző akad. Emellett kevés a megfelelően felkészült szakember. Mindezek ellenére sikerek bőven akadnak, ahogyan tehetségek is.

A jövőben a jó olimpiai szereplés járulhat hozzá a legeredményesebben ahhoz, hogy minél több fiatal kipróbálja a sportágat. Egyébként a legtöbb nagyvárosban - elsősorban a lelkes egyesületeknek és vezetőinek - köszönhetően erre van lehetőség. Az ösztönös mozgásra épülő tradicionális sport egyelőre tovább él, ám a biztos jövő érdekében mindenképpen új finanszírozási alapokra kell helyezni működését.

Fotó:
pixabay.com

Mindent az aviofóbiáról

A COVID-19 járvány és az azt követő korlátozások óta ismét fellendült a repülőturizmus, különösen az üzleti és szabadidős utak terén. Sokak számára a repülés egy kényelmes és gyors közlekedési mód, ugyanakkor nem mindenki érzi magát komfortosan a fedélzeten. A repüléstől való félelem, az aviofóbia, továbbra is gyakori probléma, különösen azok körében, akik féltik kontrollvesztésüket vagy a kiszolgáltatottság érzését.

Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.

Online vagy offline? Digitális detox a nyaralás alatt

A telefonunk ma már a kezünk meghosszabbításává vált, a laptop pedig a virtuális kivetülésünk. Szinte észre sem vesszük, de folyamatosan online vagyunk, még akkor is, amikor épp pihennénk. Vajon szükségünk van digitális detoxra a nyaralás alatt, hogy feltöltődjünk és kikapcsolódjunk, vagy nincs akkora jelentősége?

Hűsítő nyári gyógynövények

A gyógynövények sokasága elérhető akár egy szépen kialakított, parkosított kertben is, vagy a konyhakertben, többet használhatunk a nyári melegben is.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.