Menü

Amikor minden mozdulat fáj…

Az ízületi fájdalom, ízületi gyulladás, és más reumatológiai betegségek rendkívül elterjedtek. Nemcsak a kor előre haladásával jelentkező problémák, az életmód is rányomja bélyegét ízületeink állapotára. Jó hír azonban, hogy mind kezelés, mind megelőzés tekintetében vannak egyszerűen kivitelezhető módszerek.

Sokszor az ízületi fájdalmakat az időjárás változásával is szoros összefüggésbe hozzák. Ez a feltételezett kapcsolat valóban megfigyelhető, alapvetően kétféle módon. Egyrészről évszaktól függetlenül, az időjárás-, légnyomásváltozással valóban bekövetkezhet egy ízületi fájdalom, főleg ha korábbi betegség, alap probléma elve érzékennyé teszi. Másrészről pedig az őszi és téli lehűlés, vagyis maga a hideg is negatív hatással lehet ízületeinkre. Ilyenkor ugyanis összeszűkülnek az erek, összehúzódnak az izmok, ez a merevebb állapot is okozhat fájdalmat.

Nemcsak az időjárás különböző hatásai szerint különíthetünk el ízületi fájdalmakat. Hirtelen fájdalom léphet fel, például túlterhelés következtében, vagy rossz sportolási technika miatt. Az ízületi gyulladásoknak pedig általában kopásos alapja van.

Régen, ha például valakinek fájt a térde, vagy valamelyik ízülete kifejezetten csak a pihentetést javasolták megoldásként. Általános tanács volt, hogy kímélni kell és kerülni a túlterhelést. Ezzel szemben ma már gyógymódként a mozgatást tanácsolják a szakemberek. Kutatások bizonyítják ugyanis, hogy mozgatás hatására természetes gyulladáscsökkentő anyag termelődik a szervezetben.

Megelőzésnek három alappillérét érdemes kiemelni. A testsúly kontroll, lehet, hogy közhelyesen hangzik, de kikerülhetetlen. Az elhízás az ízületeink rohamos leromlását eredményezheti, hiszen folyamatos túlterhelést okoz. Ezenkívül, a szakemberek porcépítők szedését is javasolják akár már fiatalabb korban is (évente egy 3 hónapos kúra hatásos lehet). És mivel az izomzat erőssége is alapvetően befolyásolja ízületeinket, így izmaink erősítése, mozgatása is fontos lépés a megelőzésben.

Fotó:
pixabay.com

Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?