Menü

A tisztább látás érdekében

Zavaros vagy homályos látás, elhalványuló színek, rossz éjszakai látás, kettős vagy többes látás – íme néhány alapvető tünet, ami a szürkehályog kialakulását jelzi.

Alapvetően az idősebb korosztály betegsége, ma már azonban egyre fiatalabb korban is előfordul. Kialakulásában szerepet játszhat a cukorbetegség, a napsugárzás, és különböző autoimmun betegségek. Alattomos lehet a betegség, mivel fokozatosan alakul ki, hozzászokva nem vesszük észre a látásunk radikális leromlását.

Egyetlen megoldás a műtéti beavatkozás, ami véglegesen orvosolja a problémát. Másodlagos homály még kialakulhat a műtét után is, de az nem okoz komoly problémát és kezelhető lézeres beavatkozással. Érdekesség, hogy a szemhályog műtét a leggyakrabban elvégzett orvosi beavatkozások közé tartozik, évente közel hatvanezerszer végzik el Magyarországon ezt a szemészeti kezelést. Ez a magas szám jelzi, hogy sokakat érintő probléma, elhanyagolása pedig súlyos következményekkel járhat.

Tulajdonképpen a szemlencse elszürküléséről van szó, ami optikai akadályként rossz, homályos látást okoz. Ez pedig egy idő után komolyabb tájékozódási és koordinációs problémákat idéz elő, ami megnehezíti a mindennapi teendők elvégzését.

Tévhit, hogy a szemszín befolyásolja a betegség kialakulását, a világos szeműek esetében sem nagyobb a kockázat a szürkehályog kialakulására. Az sem igaz, hogy a betegség örökölhető, egyedül olyan esetekben, amikor valamilyen anyagcserezavar okozza.

Összességében a hatvan éves kor után alakul ki ez a betegség a leggyakrabban, ezért ezen életkor felett kétévente javasolt a szűrővizsgálat elvégzése.

Fotó:
pixabay.com

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.