Aszalt gyümölcsök: a füge
- Dátum: 2013.01.22., 19:06
- Németh Attila
Kedvelt téli csemegénk lehet az aszalt füge, ami a mellett, hogy egy egészséges édesség, nem elérhetetlen, hiszen a boltok polcain is az egyik leggyakrabban fellelhető (és megfizethető árú!) aszalt gyümölcs. (Persze ha valaki nem kedveli ilyen formában, és a nyár végén olyan szorgalmas volt, hogy fügedzsemet készített belőle, akkor azt fogyassza.)
A füge érdekessége, hogy annak ellenére, hogy hazánkban nem honos, az utóbbi évek forró nyarainak köszönhetően a napsütéses, időjárási szélsőségektől védett kertekben több helyen is beérik a gyümölcse.
A már a Bibliában is említett füge rendkívül gazdag vitaminokban. Megtalálható benne például az A-vitamin és előanyaga, a béta-karotin, mely a látáshoz szükséges, valamint E- és K-vitamin is viszonylag jelentős mértékben található benne. Ezek az egészséges bőrhöz, valamint az egészségesen „működő” véralvadáshoz szükségesek. A B-vitaminok közül is szinte valamennyi megtalálható a fügében, ami többek között az idegi működésekre fejt ki jó hatást.
A szilvához hasonlóan a füge is jótékony hatással bír a bélműködésre, akár néhány szemmel felvehető a harc a székrekedés ellen. Hashajtó hatását elsősorban magas pektin tartalmának köszönheti. A pektin, mint duzzadó rostanyag nem szívódik fel a bélből, hanem vizet köt meg a székletben és evvel lazítja azt. A benne található cukor pedig hasonló tulajdonságai révén ezt a hatást felerősíti.
A fügénél nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy kiváló antioxidáns. Nagy mennyiségben tartalmaz úgynevezett antocián vegyületeket, melyek a szabad gyökök semlegesítésben játszanak szerepet. Ezek a vegyületek az aszalást követően is a gyümölcsben maradnak, sőt koncentrációjuk megnő. Ezek alapján feltételezik, hogy a nyers és szárított füge rendszeres fogyasztása jelentősen hozzájárulhat a szabad gyökök okozta betegségek (érelmeszesedés, rák, reuma, stb.) megelőzéséhez.
Kapcsolódó cikkünk: Nem csak friss gyümölcs helyett
Fotó: sxc.hu
Sok magnéziumot tartalmazó ételeink

Tudjuk, hogy magnézium nélkül nem tudunk élni, hiányát ételekkel is tudjuk pótolni. Nézzük, hogy mik ezek.
Színkavalkád a tányéron

Elsőre nem is gondolnánk, hogy a hozzávalók és az ételünk színei befolyásoló tényezők lehetnek abban, hogy mit fogyasztunk el szívesen, pedig ez pontosan így van. Minden főbb színhez tartozik egy étkezés szempontjából fontos jelentés.
A sok sófogyasztás következményei

A sófogyasztás mértéke valóban jelentős hatással van az egészségünkre, és érdemes komolyan venni a sóbevitel csökkentésére vonatkozó ajánlásokat. Az alábbiakban összefoglalom a túlzott sófogyasztás következményeit, valamint néhány javaslatot adok a sóbevitel csökkentésére.
Pizza kisokos: ismerd meg a pizzák különböző fajtáit

Élsz-halsz a pizzáért, legszívesebben minden nap rendelnél belőle? Úgy érezhetjük, hogy már minden példányt is kóstoltunk a világon, de legalább a városban, ahol élünk. Holott egyáltalán nem biztos, hogy így van. Az alábbi cikkben azt nézzük meg, hogy milyen típusai léteznek a különböző pizzatésztáknak szerte a világon.
Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?