Menü

Bekuckózós tippek

A január beköszöntével megérkeznek a mínuszok, ugyan ezen a héten kifejezetten tavaszias időjárásunk volt, jövő héttől fel kell készülnünk a hűvösebb napokra, kemény mínuszokkal. Mit tehetünk, hogy melegen tartsuk testünket?

Ahogy közelít a kinti hőmérséklet a mínuszokhoz, egyre inkább úgy érezzük, hogy szükségünk van a lakásban valami szívet-lelket melengetőre, hogy jobb legyen a hangulatunk.

Egy normál, felnőtt ember alap test hője 36,4°C és 37°C között mozog, de az időjárás, és ezzel a külső hőmérsékletváltozás hatására ez változhat. Nem csak nyáron tud túlhevülni a meleg napokon testünk, hanem télen is, a hideg időben lehűlni. Ez ellen tudunk védekezni.

Először is az öltözködésünkre kell odafigyelni. Amellett, hogy több réteg ruhát veszünk magunkra, szem előtt kell tartanunk, hogy az emberi test nagyon sok hőt ad le például a fején keresztül. Sokan utálunk sapkát viselni, lelapul, kócolódik a haj, nehéz megtalálni a hozzánk illő darabot, de érdemes keresgélni. A másik testrészünk, aminek hője befolyásolja teljes testünk hőérzetét, az a lábunk. Egy meleg zokni, egy vastag talpbetét sokat számíthat.

A meleg víz, a forró fürdő vagy tusolás, mint tudjuk, csodákra képes, de egy kád vízbe való ellazulás is nagyon remek stresszoldó.

A meleg tea, forró téli italok fogyasztása is jól esik. Figyeljünk arra, hogy ne legyen túl forró, mert szervezetünk akkor inkább arra törekszik majd, hogy lehűtse a lenyelt italt, nem pedig arra, hogy melegedjünk. A teába tehetünk olyan fűszert is, a kicsit erősebb, csípősebb, lehet egy például egy kis fahéj, szegfűszeg, vagy gyömbér, melyek segítik az emésztést, egy esetleges kezdődő megfázás, esetleges influenza idején pedig segítik a gyógyulásunkat. A forralt bor nagyon kedvelt ital a téli hónapokban, de ügyeljünk arra, hogy mértékkel fogyasszuk alkoholtartalma miatt.

Mi a helyzet a mozgással télen?

A mozgás sokat segíthet ebben az esetben is: javítjuk a vérkeringést, így könnyebben eljut a vér a végtagjainkba, ezáltal gyorsabban melegednek. Nagyon fontos elmondani, hogy edzeni bemelegítés nélkül soha ne álljunk neki, mert ezzel komoly sérüléseket szenvedhetünk.

A nyújtással – például egy kiadósabb téli kinti futás után – várjunk kicsit, előbb vegyünk egy meleg fürdőt és az ellazult izmokat kezdjük óvatosan nyújtani. A hengerezés is sokat segíthet.

Egy jó masszázs? Bármikor jöhet!

Egy jó masszázs nemcsak kellemes, de beindítja keringésünket, tágítja az ereket. Ehhez használhatunk illóolajokkal gazdagított masszázskrémeket is.

A fényfüzérek, lámpások télen sem hiányozhatnak a lakásból, hiszen ezek látványa már elég ahhoz, hogy egy kicsit melegebb, meghittebb, hangulatosabb legyen az otthonunk.

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?