Tippek friss egyetemistáknak
- Dátum: 2024.08.25., 20:38
- Majernyik Szilvia
- képek:pexels.com
- egyetem, gólya, gólyatábor, kötelező testnevelés, mentorálás, Neptun, stressz, vizsgaidőszak
Szeptembertől egy új tanév indul minden oktatási intézményben, most azonban kifejezetten azokhoz szeretnék szólni, akik ebben az évben kezdik el egyetemi tanulmányaikat. Az általános -, illetve középiskolához képest ez egy szinte teljesen más típusú iskola, hiszen itt már előadások, illetve gyakorlatok vannak, és a hallgatók saját maguknak készítik el az órarendjüket. Sok órára a bejárás nem kötelező, és teljesen másképp történik a számonkérés, legtöbbször, csak vizsgaidőszakban kell prezentálnunk a megszerzett tudást, így az időbeosztás is a diákra van bízva. Ehhez az új élethelyzethez gyűjtöttem most össze néhány tippet, ami segíthet a gördülékenyebb szemeszter kezdésben.
Kövessük be az adott egyetem, illetve tanszék közösségi oldalait ahová felvettek bennünket, illetve próbáljuk megérdeklődni, hogy létezik-e már valamilyen platformon csoport, aminek a leendő szaktársaink részesei. Bizonyos egyetemek lehetőséget nyújtanak egyfajta mentorálási programra is, ahol a gólyák kapnak maguk mellé egy felsőbb évest, aki segít nekik az egyetem első néhány hónapjában felmerülő problémák megoldásában. Ezzel a lehetőséggel érdemes élni, hiszen akkor nem vagyunk teljesen magunkra utalva a sok új dologgal. A közösségi médián kívül általában az egyetem honlapján is megtalálhatjuk a fontos információkat, többek között például a gólyatáborral kapcsolatban, amennyiben szeretnénk részt venni.
A legtöbb gólya hallott már a rettegett Neptunról, ahol a tárgyakat kell felvenni. Amennyiben ezen sikerült túljutnunk, és sikeresen felvettük az órákat, az egyetem által meghirdetett tárgyfelvételi időszakban, jöhet a következő lépés. Bár az előadások nem kötelezőek, érdemes legalább az első héten minden órán megjelenni, hiszen a tanárok ilyenkor mondják el, mit fognak elvárni a félév során. Ezen kívül az első hetekben kapcsolatépítés szempontjából is hasznos lehet, hogyha nem maradunk le ezekről az előadásokról.
Az egyetem során kötelező elvégezni kettő félév testnevelést, amit érdemes minél hamarabb letudni, hiszen a legtöbb szakon az első év nem annyira nehéz, mint az utána következők. Tehát ha úgy látjuk, hogy nincs annyira sok óránk az első félévben, akkor érdemes lehet már ilyenkor megpróbálni bejutni valamiféle sportra.
Bár hirtelen egyszerűnek tűnhet az, hogy mindenből csak a vizsgaidőszakban kell készülni, de érdemes kidolgozni egy rendszert, amiben fokozatosan készülünk a szemeszter során minden tárgyból. Így nem történhet meg az, hogy a félév végén kapunk csak észbe, hogy nem fogjuk tudni teljesíteni az elvárásokat, mivel minden előadáshoz rengeteg tényanyag tartozik. Egy jól beosztott félév elő tudja segíteni azt, hogy a vizsgaidőszak elején ne legyünk túlzottan stresszesek.
Az egyetem kezdetekor nagyon sok új inger érhet minket, programok, órák, egyéb általunk szervezett tevékenységek, de fontos odafigyelni arra, hogy hagyjunk saját magunknak egy kis időt pihenni. Az adott esetben még költözéssel járó változás kihatással tud lenni a mentális egészségünkre, és hogyha nincsen elég időnk arra, hogy végig gondoljuk és feldolgozzuk magunkban a változásokat, akkor lehetséges, hogy pár hónapon belül ezek rossz közérzetet okoznak nekünk. Ezen kívül figyeljünk oda, hogy a bioritmusunkat és az életvitelünket ne borítsuk fel túlzottan az előtte lévő életstílusunkhoz képest, hiszen ez könnyen szorongáshoz vezethet.
"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?
Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.
Mindent az aviofóbiáról

A COVID-19 járvány és az azt követő korlátozások óta ismét fellendült a repülőturizmus, különösen az üzleti és szabadidős utak terén. Sokak számára a repülés egy kényelmes és gyors közlekedési mód, ugyanakkor nem mindenki érzi magát komfortosan a fedélzeten. A repüléstől való félelem, az aviofóbia, továbbra is gyakori probléma, különösen azok körében, akik féltik kontrollvesztésüket vagy a kiszolgáltatottság érzését.
Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.
A színek hatásai

A színeknek kiemelkedő szerepük van az életünkben. Kutatások szerint egyes érzelmek sokkal jobban társíthatók egy adott árnyalathoz, mint bármely másikhoz. Mivel a környezetünk képes befolyásolni a hangulatunkat is, így a színek pszichológiájának előnyeit a mindennapi életünkben is kamatoztathatjuk.