Menü

Pajzsmirigy problémák: normál TSH mellett is lehet baj?

Sokan tévesen azt hiszik, hogy a pajzsmirigy betegségei egyszerű TSH érték meghatározásával mérhető és ebből diagnózis felállítható. Sajnos a TSH-érték önmagában kevés a pajzsmirigybetegségek megállapításához, ennél összetettebb vizsgálatokra van szükség.

A pajzsmirigy a légcső előtt pajzsszerűen elhelyezkedő belső elválasztású mirigyünk. Az általa termelt hormon felelős a szervezet anyagcsere-folyamatainak megfelelő működésért.

A TSH sajnos nem elég egyedüli vizsgálatnak a pajzsmirigybetegségek felismeréséhez. Pajzsmirigybetegként az a tapasztalom, hogy a TSH körül az orvosok körében is vannak bizonytalanságok, már eleve a megfelelő érték kérdése sem egységes.

Mit mutat meg a TSH érték?

A TSH egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, tehát alulműködik, amennyiben a TSH érték lényegesen csökkent, a normál tartománytól ilyen mértékben eltér, akkor pedig már fokozott működésről, azaz túlműködésről beszélhetünk. A fontos kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a TSH-értékünk „normális” . Mi az úgynevezett normál érték?

A TSH esetében a 0,4 és 2,5 közötti referencia tartományt tekintjük normál értéknek, a 0,1 és 0,4 közötti érték esetén túlműködésről beszélünk. Alulműködést 2,5 és 10 között állapítunk meg. Hangsúlyozni kell, hogy a számok csak irányt adóak és nem jelentenek diagnózist

A referenciatartomány meghatározásánál figyelembe kell venni az életkort. (a TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)

Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „kőbe vésett” normális érték. A pajzsmirigy nem megfelelő működése által okozott tünetek olyan sokfélék lehetnek, hogy a diagnosztizálás mindenképpen szakorvos feladata.

A laboratóriumi vizsgálatot minden esetben meg kell, hogy előzze a beteg panaszainak meghallgatása, az alkalmazott gyógyszerek áttekintése, a beteg alapos kikérdezése. A beteg vizsgálata és kezelése egyaránt holisztikus megközelítést igényel.

Ki kell hangsúlyozni egy fontos dolgot: normál TSH mellett is lehet baj, emiatt a TSH érték, ahogy fent említettük, önmagában nem elegendő a diagnózishoz. Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy önmagában a TSH-szint ellenőrzése nem elég. A betegek jellemzően megnyugszanak, ha a laboreredményükön azt látják, hogy a TSH-szint a referenciatartományon belül mozog, pedig a teljes képhez egyéb vizsgálatokra is szükség van.

A pajzsmirigyműködés laboratóriumi vizsgálata ki kell, hogy terjedjen a pajzsmirigy hormonjainak (TSH, FT3, FT4) vérből történő mérésére, illetve manuális vizsgálatra, a beteg alapos kikérdezésére is.

Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?