Pajzsmirigy problémák: normál TSH mellett is lehet baj?
- Dátum: 2024.08.06., 02:36
- Martinka Dia
- képek:pexels.com
- alulműködik, diagnózis, fehérje, holisztikus megközelítés, működés, normál TSH, pajzsmirigy problémák, referenciatartomány, túlműködik, vizsgálat
Sokan tévesen azt hiszik, hogy a pajzsmirigy betegségei egyszerű TSH érték meghatározásával mérhető és ebből diagnózis felállítható. Sajnos a TSH-érték önmagában kevés a pajzsmirigybetegségek megállapításához, ennél összetettebb vizsgálatokra van szükség.
A pajzsmirigy a légcső előtt pajzsszerűen elhelyezkedő belső elválasztású mirigyünk. Az általa termelt hormon felelős a szervezet anyagcsere-folyamatainak megfelelő működésért.
A TSH sajnos nem elég egyedüli vizsgálatnak a pajzsmirigybetegségek felismeréséhez. Pajzsmirigybetegként az a tapasztalom, hogy a TSH körül az orvosok körében is vannak bizonytalanságok, már eleve a megfelelő érték kérdése sem egységes.
Mit mutat meg a TSH érték?
A TSH egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, tehát alulműködik, amennyiben a TSH érték lényegesen csökkent, a normál tartománytól ilyen mértékben eltér, akkor pedig már fokozott működésről, azaz túlműködésről beszélhetünk. A fontos kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a TSH-értékünk „normális” . Mi az úgynevezett normál érték?
A TSH esetében a 0,4 és 2,5 közötti referencia tartományt tekintjük normál értéknek, a 0,1 és 0,4 közötti érték esetén túlműködésről beszélünk. Alulműködést 2,5 és 10 között állapítunk meg. Hangsúlyozni kell, hogy a számok csak irányt adóak és nem jelentenek diagnózist
A referenciatartomány meghatározásánál figyelembe kell venni az életkort. (a TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „kőbe vésett” normális érték. A pajzsmirigy nem megfelelő működése által okozott tünetek olyan sokfélék lehetnek, hogy a diagnosztizálás mindenképpen szakorvos feladata.
A laboratóriumi vizsgálatot minden esetben meg kell, hogy előzze a beteg panaszainak meghallgatása, az alkalmazott gyógyszerek áttekintése, a beteg alapos kikérdezése. A beteg vizsgálata és kezelése egyaránt holisztikus megközelítést igényel.
Ki kell hangsúlyozni egy fontos dolgot: normál TSH mellett is lehet baj, emiatt a TSH érték, ahogy fent említettük, önmagában nem elegendő a diagnózishoz. Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy önmagában a TSH-szint ellenőrzése nem elég. A betegek jellemzően megnyugszanak, ha a laboreredményükön azt látják, hogy a TSH-szint a referenciatartományon belül mozog, pedig a teljes képhez egyéb vizsgálatokra is szükség van.
A pajzsmirigyműködés laboratóriumi vizsgálata ki kell, hogy terjedjen a pajzsmirigy hormonjainak (TSH, FT3, FT4) vérből történő mérésére, illetve manuális vizsgálatra, a beteg alapos kikérdezésére is.
Probiotikum, higiénia, és tudatosság a nyugodt utazásért

Napsütés, tengerpart, finom ételek – a nyaralás sokak számára a kikapcsolódás csúcspontja. Ám az élményt könnyen beárnyékolhatja egy kellemetlen gyomorrontás vagy hasmenés. Szerencsére némi tudatossággal megelőzhetjük, hogy a pihenés napjait a mosdóban töltsük.
Ne hagyjunk életet a forró járműben!

Nyáron a hőmérséklet akár percek alatt életveszélyes szintre emelkedhet egy lezárt autó belsejében. Ennek ellenére még mindig előfordul, hogy figyelmetlenségből vagy pillanatnyi döntésből adódóan valaki gyermekét vagy háziállatát az autóban hagyja, amíg gyorsan elintéz valamit. Ez a „csak pár percre” hozzáállás azonban tragikus következményekkel járhat.
Naptej kisokos

A naptej nem csupán a strandon hasznos – egész évben érdemes odafigyelni a fényvédelemre. Tudod, mit jelent az SPF, hogyan kell helyesen alkalmazni a naptejet, és milyen típust válassz a bőrtípusodhoz? Ebben a cikkben minden fontos tudnivalót összegyűjtöttünk, hogy biztonságosan élvezhesd a napsütést.
Miért érint egyre több fiatalt a frontérzékenység?

A klímaváltozás hatásai egyre több területen érezhetők, és az időjárási frontokhoz kapcsolódó panaszok – amelyek korábban főként az idősebb generációkat érintették – egyre gyakrabban jelennek meg már fiatalabb korban is. Melyek ezek a tényezők, és milyen panaszokat okozhatnak?
Fogászati kisokos

Fontos tisztáznunk, hogy a fog ápolásának a célja, hogy megvédjük fogainkat a különböző betegségektől, emellett szép és ápolt fogaink legyenek. Amit otthon tehetünk ennek érdekében az a megfelelően végzett, rendszeres fogmosás, szájvízhasználat, fogorvosi kontrollvizsgálat.