Menü

Szezonális depresszió nyáron

A téli hónapokban könnyen lehangoltak lehetünk, és sok embernél akár szezonális depresszió formájában visszatérő jelenség lehet a többek között a sok alvás, motiválatlanság, és a fokozott étvágy. Ez egy általánosan ismert dolog, hiszen a sötét és hideg hónapok, még azokra is lehangolóan tudnak hatni, akik egyébként nem szenvednek semmiféle mentális zavartól, és kiegyensúlyozott életet élnek. Kevesebb a napos órák száma, és sokszor ez idő alatt munkaidő van, az időjárási viszontagságok miatt pedig kevesebbet tudunk kimozdulni, és kevesebb friss hozzávalóhoz jutunk főzéskor, így akár vitaminhiánytól is szenvedhetünk. Amit azonban kevesen tudnak, hogy a nyári hónapokban, amikor mindezek ellentét éljük át, ugyanúgy lehetséges, hogy szezonális depressziónk legyen.

Bár ez egy sokkal ritkább variáns, ugyanúgy előfordul, és mint téli társa, ezt is akkor lehet „állandó állapotnak” nevezni, hogyha legalább két évben egymás után megjelenik. A nyári szezonális depresszió esetében a jellemzőbb tünetek inkább az alvászavar, és a pihenés hiánya, feszültség, étvágytalanság, és adott esetben látványos fogyás. Emellett persze a standard depresszió bármelyik tünete megjelenhet, ez egyénileg eltérő és mindenképp szükség van rá, hogy szakember állapítsa meg a problémát.

A sok napfény ugyanúgy megzavarhatja a biológiai óránkat, mint az átlagnál kevesebb, így ez is problémákat okozhat a mindennapjainkban, nem beszélve arról, hogy a kánikula miatt szintén könnyen elzártnak érezhetünk bármilyen programlehetőséget, ami csak ront az egyébként is alacsony motiváción. A cirkadián ritmusunkat is felboríthatja a napos órák száma, amely az alvás ébrenlét rendezett működéséért felelős, így érthető miért az egyik leggyakoribb tünet az álmatlanság.

Ezen kívül lehetséges, hogy az életünk más terén átélt stressz, elégedetlenség, és extrém esetben traumák, az év felénél kezdenek el kibukni belőlünk rossz közérzetet okozva ezzel. Az egyik ilyen probléma lehet például a testképzavar, hiszen a hidegebb hónapokban több réteg ruhában járunk el otthonról, míg nyáron arra törekszünk, hogy minél kevésbé izzadjunk, illetve a strandon, vagy tengerparton fürdőruhában töltjük el az időt. Ilyenkor akaratlanul is felszínre törhetnek a magunkkal kapcsolatos problémáink, esetlegesen szorongást okozhat, hogyha másokhoz hasonlítjuk magunkat, akiket az utcán, vagy a strandon látunk.

Amennyiben komoly és hosszantartó tüneteket észlelünk magunkon, mindenképp érdemes beszélni erről a szeretteinkkel, illetve felkeresni szakembert, hogy segítséget kérjünk, hiszen minél korábban kezdünk el egy kezelést, annál könnyebben lendülhetünk túl a problémákon. Figyeljünk arra, hogy megfelelően aludjunk, és lehetőleg alakuljon ki egy rutin, amely során minden nap ugyanakkor fekszünk le aludni, és ébredünk fel reggel. Amennyiben nehézségek támadnak az elalvásnál, vannak növényi alapú teák és kapszulák, amik segítenek ebben, és nem károsak az egészségre.

Az egészséges étrend is fontos szerepet játszik abban, hogy mentálisan jobban érezzük magunkat, és a rendszerességet itt sem szabad elhanyagolni, figyeljünk oda, hogy tartsuk legalább a napi három étkezést! Mindenképp szakítsunk időt arra, hogy minőségi programokat szervezzünk szeretteinkkel, illetve legyen énidőnk a munka, vagy tanulás mellett!

Hogyan befolyásolja a személyiségünk a sportolási szokásainkat?

A lelki beállítottságunk nagy hatással lehet arra, hogy milyen edzéstípusokat részesítünk előnyben, és hogyan motiváljuk magunkat a testmozgásra. Különböző lelki beállítottságok más-más megközelítéseket és motivációs tényezőket igényelnek. Az alábbi cikkben ezek variációjára nézhetünk meg példákat.

Ne tiltsd, tanítsd

Sokan úgy gondolják, hogy a gyerekek egészséges fejlődésének kulcsa az édességek teljes tiltása. Azonban a szakemberek egyre inkább arra figyelmeztetnek, hogy a tiltás nem feltétlenül vezet jobb eredményhez – sőt, sokszor éppen az ellenkező hatást váltja ki.

Tűzgyújtás szabadban és otthon: A gondtalan sütés-főzés szabályai

A nyári időszak beköszöntével egyre többen választják a nyílt ég alatti főzést. Akár a kertben, akár az erdőben, a kültéri főzőcskézés remek kikapcsolódási lehetőséget nyújt. Legyen szó grillezésről, bográcsozásról vagy szalonnasütésről, fontos, hogy betartsuk a tűzrakásra vonatkozó szabályokat és körültekintően járjunk el különösen szabadban.

Miért lehet stresszes a nyaralás?

A nyaralás a legtöbb ember számára a pihenés, kikapcsolódás és feltöltődés ideje – legalábbis elméletben, „papíron”. A valóság azonban sokszor mást mutat: a nyári szabadság időszaka nem ritkán feszültséggel, családi vitákkal, időnyomással vagy éppen kiábrándulással jár.

Kötődési típusok bemutatása

A kötődés kérdése évszázadok óta foglalkoztatja az embereket, hiszen alapvető szerepet játszik személyes jólétünkben, kapcsolati mintázatainkban és társas életünkben. A pszichológiában a kötődési stílusok befolyásolják, hogyan érezzük, viselkedésünket és reagálunk másokkal való kapcsolatainkban. A különböző kötődési típusok egymással való kölcsönhatása jelentős hatással lehet párkapcsolataink sikerességére és dinamikájára.