Gyógynövények, amelyek segítenek fáradtság ellen
- Dátum: 2024.05.13., 21:00
- Udvari Fanni
- képek:pexels.com
- antidepresszáns, autoimmun betegség, energia, fáradság, gyökér, immunrendszer, vérhigító
A fáradtságot többek közt okozhatja a nem megfelelő, többször megszakított alvás, rossz étrend, stressz, depresszió, dohányzás, alkoholfogyasztás, testmozgás hiánya, a sokat repülőknél pedig a jet lag (időeltolódással járó fáradtság).
Panax ginseng
A hagyományos kínai orvoslásban a panax ginsengről (magyar nevén ázsiai ginzeng) úgy tartják, hogy nagyfokú energiát biztosít a szervezetnek. Ma étrend-kiegészítőként használják az általános közérzet javítására, valamint olyan egészségügyi problémákra, mint a szív- és érrendszeri rendellenességek, depresszió, merevedési zavarok, menopauzális hőhullámok- és a fáradtság. A Journal of Alternative and Complementary Medicine folyóiratban közölt kutatás szerint, az amerikai és az ázsia ginzeng is képes fellépni a fáradtság ellen, illetve szedése javítja a fizikai- és szellemi egészséget, és hosszan tartó energiát nyújt.
Maca gyökér
A maca kivonat fáradtságcsökkentő hatással van a kísérleti állatokra.
Az Andok perui lejtőin őshonos növény többek közt arról híres, hogy koffeinszerű energiát nyújt úgy, hogy az nem jár együtt izgatottsággal, hirtelen fellépő idegességgel.
A maca gyökeret fogyasztó emberek arról számoltak be a természetgyógyásznak, hogy sokkal éberebbek, energikusabbak, jobban bírják a mindennapi megpróbáltatásokat. Egyes kultúrákban a maca gyökér pörkölt, sült ételként vagy levesként kerül az asztalra. A maca gyökér nem csak fáradtság ellen hatásos, de növényi fehérjékben, vasban, cinkben, magnéziumban, kalciumban és különböző vitaminokban is bővelkedik. Pajzsmirigyproblémák és magas vérnyomás esetén használatát illetően feltétlenül ki kell kérni az orvos javaslatát.
Szibériai ginzeng
Vagyis tajgagyökér. Ennek a fas cserjének a gyökerét a kínai orvoslás általában a krónikus fáradtság természetes gyógymódjaként használja. „Bár nem valódi ginzeng, a szibériai ginzengről ismert, hogy segíti a stressz leküzdését” – mondja Jaquel Patterson természetgyógyász.
Többek közt kimutatták róla, hogy javítja a sportteljesítményt, növeli a fizikai, illetve szellemi állóképességet, és segíti a kiegyensúlyozott alvást.
További előnyökkel jár, hogy támogatja az általános immunműködést, és stimulálja a hormonokat. Kapható kapszulában, por alakban és tea formájában. Aki antidepresszánst, vérhigítót szed esetleg cukorbeteg vagy autoimmun betegsége van, konzultáljon a kezelőorvosával, mielőtt szibériai ginzenget kezd szedni!
Húsvéti Csodák és Tojáskereső Kalandok!

Itt a húsvét, amikor a természet újra éled, a fák rügyet bontanak, a nap egyre többet mosolyog ránk és bizony, a húsvéti nyuszi is megérkezik!
Mi is pontosan a ragadós száj- és körömfájás?

Az utóbbi időben a ragadós száj- és körömfájás lett az új COVID, annak ellenére, hogy csak az állatok egy részére veszélyes. Mindenhol erről hallani, korlátozások kerültek bevezetésre, például elmaradt a veszélyhelyzet miatt a Gerecse nevű népszerű teljesítménytúra is. Azonban milyen gazdasági károkat okoz az állattenyésztésben, hogyan terjed, milyen tünetei vannak és hogyan előzhető meg?
Fenntarthatósági témahét

A fenntarthatóság napjaink egyik legfontosabb témája, amely mind az egyének, mind a vállalatok, mind pedig a kormányok szintjén egyre nagyobb figyelmet kap. A következőkben úgy gondoltam, ez annyira kiemelt téma – nemcsak ezen a héten – hogy írok a fenntarthatóságról.
Árvacsalán, a kerti gyom ereje

Megannyi gyomot próbálunk kiirtani a kertben, udvarban, pedig többségük hasznos gyógynövény, ilyen az árvacsalán is.
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.