Menü

Mit tegyünk éjszakai köhögés ellen?

Az éjszakai köhögés több okból is kialakulhat, lehet szezonális megfázás, arcüreg- vagy mandulagyulladás, esetleg a fűtési szezonra jellemző száraz levegő vagy akár asztma, allergia miatt. Ha a tünetek tartósan fennállnak, orvosi segítséghez kell fordulni.

A nem múló köhögés miatt szükséges az okok pontos azonosítása, ugyanis az éjszakai köhögést kiválthatja például reflux is vagy szívbetegség, netán vérnyomáscsökkentő gyógyszerek szedése, vagy krónikus orrmelléküreg-gyulladás is.

Az éjszakai köhögés nagyon kellemetlen és zavaró tünet, hiszen emiatt nem tudunk pihenni, alvászavarhoz vezet.

A tünetek tartós fennállása esetén és az ok pontos azonosításához mindig orvosi segítséghez kell fordulni.

Mi lehet az oka az éjjeli köhögésnek? Hogyan enyhíthetjük?

A vízszintes testhelyzetben a légút könnyebben irritálható, mivel az orr- és torokfolyadékok leereszkednek a torkokba, segít, ha párnával kicsit megemeljük a fejünket.

Asztma és Allergiák: Az asztma és allergiás reakciók gyakran éjszaka fokozódhatnak, ami köhögést okozhat, ez ellen gyógyszeres kezelés jelenthet megoldást.

A reflux nagyon kellemetlen betegség, ennek során a gyomortartalom visszafolyik a nyelőcsőbe, ami irritálhatja a légutakat és köhögést okozhat, különösen éjszaka, amikor vízszintes helyzetben vagyunk, erre orvosi javaslatok, gyógyszeres kezelés, különböző teák, savlekötők segíthetnek, illetve a fej alátámasztása, megemelése.

Vírusfertőzések is okoznak éjszakai köhögést, a megfázás, az influenza vagy más légúti fertőzések gyakran éjszaka súlyosbodnak, emiatt a köhögési inger is erősödhet.

Környezeti hatások is közrejátszanak a köhögésben, ha éjszaka a lakásban vagy a hálószobában túl száraz a levegő, alacsony a páratartalom, vagy találhatóak más egyéb irritáló anyagok, például poratkák vagy dohányfüst, ez mind könnyebben befolyásolhatják a légutakat, és köhögést okozhatnak. Ezek kiiktatása, a páratartalom növelése, párásítás (esetleg illóolajokkal), rendszeres szellőztetés sokat segíthetnek a tünetek enyhítésében.

A végére hagytam, pedig ezzel is kezdhettem volna, az általános egészségmegőrzés és életmódváltás nagyon fontos: az egészséges életmód, mint a dohányzás elkerülése, az alkoholfogyasztás mérséklése és a rendszeres testmozgás, javíthatja az általános egészségi állapotot és csökkentheti az éjszakai köhögés esélyét.

Ha az éjszakai köhögés tartós vagy súlyos, fontos, hogy orvoshoz forduljunk az ok pontos meghatározásához és az ehhez illeszkedő kezeléshez. Az egészséges életmód és az orvosi kezelés egyaránt hozzájárulhat a köhögés enyhítéséhez, ezzel lehetővé téve a tünetek csökkentését és a nyugodt éjszakai alvást.

Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?