Menü

Karácsonyi szimbólumok

A karácsonyfa és a rá akasztott díszek fontos szimbolikus jelentést hordoznak. Vajon tudjuk, hogy mit és miért akasztunk a karácsonyfánkra? Mai cikkünkben a legjellemzőbb karácsonyfadíszeket és jelentéseiket vesszük sorra.

Karácsonykor fenyőt vásárolunk és díszeket akasztunk rá. A fának, a rá akasztott díszeknek azonban fontos jelentősége van. Nézzük a karácsonyi szimbólumokat.

Kezdjük az elsővel, mely a karácsonyfa, más néven életfa. A zöld szín az új élet reményét jelképezi, élettel teljes, a kivágott fának azonban nincs ereje, legjobb, ha gyökeres fát veszünk és utána kiültetjük azt valahol.

A gömbdíszek a teljességet jelképezik, egy es források és leírások párhuzamot vonnak a gömbök és a bennünket körülvevő 9 bolygóval. A girlandok sem hiányoznak sok karácsonyfáról, az életfát fonják körbe, akár a kígyó, aki kísértőként jelenik meg a bibliában.

Az angyalhajak is misztikus jelentést hordoznak, egyfajta fátyol, melyet a jászol szalmájához is hasonlítanak, vannak, akik épp emiatt angyalhaj helyett szalmát tesznek a fára.

A gyertya, a láng, a szent háromság üzenete, a fiú megszületése, a fény megérkezése. Az égősor jelentése ugyanez.

A csúcsdísz, mely gyakran lángos csillag formájú, Jézust jelképezi, a Megváltót. A csillag pedig fontos szimbólum, hiszen ez hozta hírül a Napkeleti Bölcseknek a Megváltó megszületését.

Ha már angyalhaj, akkor jöjjenek az angyalkák, akik négy vasárnapon át egymást követve érkeznek meg a Földre, ők az Advent angyalai. Gyógyító energiával rendelkeznek és szeretetet ébresztenek az emberek szívében.

A színekben karácsonykor megjelenik az arany és az ezüst, melyek a gazdagságot jelképezik, kívül és belül. A legtöbb karácsonyi jelképünk, díszünk arany és ezüstszínben pompázik.

Nézzük az ételeket! A dió és az alma, utóbbi az eredendő bűnre emlékeztet, míg a dió bölcsesség-jelkép.

A szaloncukor nemcsak finomság, ennek is megvan a maga szimbolikája: csillogó csomagolásával a csillagokat, az angyalokat testesíti meg

A mézeskalács szintén fontos szimbólum, mézet őseink az arannyal tartották egyenértékűnek.

A karácsonyfán a mézeskalács - gyűrű az összetartozás jelképe. A karácsonyfára akasztott szaloncukor, mézeskalács és habcsók a gondatlan gyermeki lét, a játékosság és az élet édes örömeinek a jelképei.

A kis harang azt jelzi, hogy „megérkezett az angyal”. A csengettyű hangja hozza meg a karácsony hangulatát sok családnál, valamint a megtisztítás rituáléjában játszik szerepet, akárcsak a tűz elemű jelképek, mint a gyertya és a csillagszóró, melynek fényszikrái a fellángoló és kihunyó életet szimbolizálják.

Ezek megismerésével -miközben díszítjük a fát és otthonunkat - megértjük a karácsony szimbólumait és jelentéseit, üzeneteit.

Karácsonyi szimbólumok

Az életünk, lelkünk, lakásunk decemberben ünnepi díszben várja a karácsonyt. Az otthonunk, a kert, a lakás, a szobák, az ablakok, a fenyőfa, a ruházatunk, a munkahelyünk és a legtöbb üzlet, bevásárlóközpont is karácsonyi pompával ragyog. Vajon ismerjük, hogy ezek a szimbólumok, díszek, dekorációk milyen jelentéssel bírnak?

Tűzveszély a lakásban! Mitől lehet veszélyes az advent?

Minden évben több tucat lakástűz ad munkát a tűzoltóknak ünnepekkor. A legtöbb tűz adventi koszorúkból és karácsonyfákból keletkezik, de hasonlóképpen veszélyesek az óvatlanul elhelyezett karácsonyi dekorációk is.

Ehető vadnövények nyomában

Hazánk növényvilága az éghajlati és domborzati adottságainak köszönhetően, nagyon változatos és fajtákban gazdag. Napjainkban ezeknek csak töredékével találkozhatunk a bio- és reforméletmód boltok polcain, ilyenek a vad gyümölcsökből készült lekvárok, szörpök.

Nincs advent és karácsonyvárás sült gesztenye nélkül

Nincs advent és karácsonyvárás sült gesztenye nélkül, de nemcsak a karácsony jellegzetes csemegéje, hanem az ősz és a tél elengedhetetlen étele. A papírba csomagolt forró, sült gesztenye illata szinte aromaterápiaként hat az emberre az adventi vásárok forgatagában, természetesen egy bögre illatos forralt borral együtt.

Mit kell tudni a jojobáról?

A Jojoba egy erős évelő örökzöld fás cserje, mely 4-4,5 m magasra nő meg. Hosszú gyökerei (akár 10-12m) és ehető gyümölcse van. Hosszú gyökereinek köszönhetően gyakorlatilag bármilyen körülmények között életben képes maradni, azonban elsősorban a száraz, kopár területeken érzi jól magát. A Jojoba Arizonában, Dél-Kaliforniában és Mexikóban őshonos.