Menü

Karácsonyi szimbólumok

A karácsonyfa és a rá akasztott díszek fontos szimbolikus jelentést hordoznak. Vajon tudjuk, hogy mit és miért akasztunk a karácsonyfánkra? Mai cikkünkben a legjellemzőbb karácsonyfadíszeket és jelentéseiket vesszük sorra.

Karácsonykor fenyőt vásárolunk és díszeket akasztunk rá. A fának, a rá akasztott díszeknek azonban fontos jelentősége van. Nézzük a karácsonyi szimbólumokat.

Kezdjük az elsővel, mely a karácsonyfa, más néven életfa. A zöld szín az új élet reményét jelképezi, élettel teljes, a kivágott fának azonban nincs ereje, legjobb, ha gyökeres fát veszünk és utána kiültetjük azt valahol.

A gömbdíszek a teljességet jelképezik, egy es források és leírások párhuzamot vonnak a gömbök és a bennünket körülvevő 9 bolygóval. A girlandok sem hiányoznak sok karácsonyfáról, az életfát fonják körbe, akár a kígyó, aki kísértőként jelenik meg a bibliában.

Az angyalhajak is misztikus jelentést hordoznak, egyfajta fátyol, melyet a jászol szalmájához is hasonlítanak, vannak, akik épp emiatt angyalhaj helyett szalmát tesznek a fára.

A gyertya, a láng, a szent háromság üzenete, a fiú megszületése, a fény megérkezése. Az égősor jelentése ugyanez.

A csúcsdísz, mely gyakran lángos csillag formájú, Jézust jelképezi, a Megváltót. A csillag pedig fontos szimbólum, hiszen ez hozta hírül a Napkeleti Bölcseknek a Megváltó megszületését.

Ha már angyalhaj, akkor jöjjenek az angyalkák, akik négy vasárnapon át egymást követve érkeznek meg a Földre, ők az Advent angyalai. Gyógyító energiával rendelkeznek és szeretetet ébresztenek az emberek szívében.

A színekben karácsonykor megjelenik az arany és az ezüst, melyek a gazdagságot jelképezik, kívül és belül. A legtöbb karácsonyi jelképünk, díszünk arany és ezüstszínben pompázik.

Nézzük az ételeket! A dió és az alma, utóbbi az eredendő bűnre emlékeztet, míg a dió bölcsesség-jelkép.

A szaloncukor nemcsak finomság, ennek is megvan a maga szimbolikája: csillogó csomagolásával a csillagokat, az angyalokat testesíti meg

A mézeskalács szintén fontos szimbólum, mézet őseink az arannyal tartották egyenértékűnek.

A karácsonyfán a mézeskalács - gyűrű az összetartozás jelképe. A karácsonyfára akasztott szaloncukor, mézeskalács és habcsók a gondatlan gyermeki lét, a játékosság és az élet édes örömeinek a jelképei.

A kis harang azt jelzi, hogy „megérkezett az angyal”. A csengettyű hangja hozza meg a karácsony hangulatát sok családnál, valamint a megtisztítás rituáléjában játszik szerepet, akárcsak a tűz elemű jelképek, mint a gyertya és a csillagszóró, melynek fényszikrái a fellángoló és kihunyó életet szimbolizálják.

Ezek megismerésével -miközben díszítjük a fát és otthonunkat - megértjük a karácsony szimbólumait és jelentéseit, üzeneteit.

Hűsítő nyári gyógynövények

A gyógynövények sokasága elérhető akár egy szépen kialakított, parkosított kertben is, vagy a konyhakertben, többet használhatunk a nyári melegben is.

Komposztálás – a természet körforgása otthon

A komposztálás nem csupán egy zöld hóbort – valójában az egyik legegyszerűbb és leghasznosabb módja annak, hogy csökkentsük a háztartási hulladék mennyiségét, miközben értékes tápanyagot adunk vissza a természetnek.

Medencetisztítás és karbantartás: Így őrizd meg a víz tisztaságát egész szezonban

A kerti medence nyáron a pihenés egyik legjobb formája, de ahhoz, hogy mindig tiszta, higiénikus és élvezhető legyen, rendszeres karbantartásra van szükség. Az alábbiakban bemutatjuk a legfontosabb lépéseket, eszközöket és tanácsokat a medencetisztítás hatékony elvégzéséhez.

Zero waste: törekvés egy tisztább jövő felé

A modern világ elképesztő ütemű fejlődése és a fogyasztási szokásai hatalmas mennyiségű hulladékot termelnek. Szinte mindent eláraszt a szemét: a rengeteg visszamaradt PET-palack, a fesztiválok után maradó szeméthegyek éppen csak a felszínét mutatják egy mélyen gyökerező problémának. Túlzó vásárlási szokások, élelmiszer felhalmozás, a termelés határainak figyelmen kívül hagyása – ezek mind olyan jelenségek, amiket tudatossággal el lehetne kerülni.

A hulladék kérdése – kihívás és lehetőség egyszerre

A hulladékkezelés napjaink egyik legégetőbb környezeti problémája, amely nemcsak a városainkat és vidékeinket érinti, hanem globális kihívást is jelent.