Menü

Téliesítsd az autód!

Aktuálissá vált az autók télre való felkészítése. Vannak, akik minden évben megteszik ezt figyelmeztetés nélkül is, azonban szerintem senkinek sem árt átismételni a teendőket. Nemsokára itt a tél. Ja, már itt is van.

Ugyan nő volnék, de 17 éve van autóm, s bár érteni nem értek a műszaki dolgokhoz, azért azzal tisztában vagyok, hogy évszakról évszakra elvégezzem a szükséges előkészületeket az időjárásnak megfelelő autózáshoz. Sokat segített eleinte egy lista, de ma már valamennyire rutinból futom át a teendőimet.

Téli gumi!

Ha az átlaghőmérséklet tartósan 7 °C alá csökken, ideje téli gumira váltani, mert 7 °C alatt a nyári gumi anyaga megkeményedik, ezáltal jelentősen veszít tapadásából.

Fagyálló folyadék? Pipa! Ez már megvan.

Ha szépen mosolygok a benzin kutasra, megteszi nekem a hűtőfolyadék fagyáspontjának mérését is.

Téli szélvédőmosó? Megvan, pipa.

Bár a hűtőfolyadékot jellemzően elég csak 5, akár 10 évente cseréltetni, a szélvédőmosó folyadék nagy figyelmet igényel. Az olcsóbb termékkel én nem jártam túl jól, inkább törekedjünk a megbízható, téli szélvédőmosó beszerzésére!

Gumitömítések

A szakik most nevetni fognak, én sima (kisgyerekes anyuka vagyok) babaolajjal, vagy glicerinnel kenem végig a tömítéseket és teljesen megfelelt eddig. Utálom, ha összefagynak az ajtók a reggeli rohanásban.

Akkumulátor. Fontos!

Az enyém most volt cserés. Ha nem indul a kocsi, az mindig a legrosszabbkor jön. Tapasztaltam. A gyerek este sötétben végzett az edzésén, s kiugrottam érte a focipályára kocsival, ám vissza már nem indult el nem kellemes tolni a kocsit idegenek segítségét kérve a sötétben, hidegben, esőben. Magassarkúban....Minden akkumulátor sajátossága, hogy a hőmérséklet csökkenésével drasztikusan csökken a teljesítőképessége, ezért rendszeresen tölteni és ellenőriztetni kell. Tél előtt különösen.

Fényszórók, lámpák beállítása.

A világítás ellenőrzése nemcsak téli feladat, mindig gondosan ügyelni kell a megfelelő beállításra.

Ablaktörlő lapátok.

Mert nem mindegy, hogy miként látunk ki az autónkból. Ha csíkot húz, szétken mindent és nem töröl rendesen, akkor cserélni kell.

Télen figyelek arra, hogy az ablaktörlő lapátokat éjszakára felhajtva hagyjam, pláne, ha csillaggarázsban alszik az autóm.

Gumiszőnyeg!

A gumiszőnyeg azért jó, mert nem engedi, hogy az autó kárpitját teljesen eláztassuk. Használata tehát elsősorban télen, latyakos időben nagyon ajánlott.

Jégkaparó!

A szó hallatán fázni kezdek, tulajdonképp nem szeretem a telet és a hideget, a téli elindulásokat reggel, de most ez az időszak jön.

Indulás előtt általában 15 perccel reggel kifutok és elindítom a kocsit, lekaparom a jeget, gondoskodom az ablakok páramentesítéséről és bedobom az iskolatáskákat is. Amíg a gyerekek elkészülnek és öltöznek, bemelegszik a kocsi és leolvad az ablak.

Téli autózásnál érdemes hosszabb időt szánni az útra, hosszabb menetidővel számolni és indulás előtt tájékozódni az útviszonyokról. A főutak általában le vannak takarítva, azonban ez a mellékutakról nem mindig mondható el.

S végül amire még felhívnám a figyelmet, az a vezetési morál. Mindig és mindenekfelett. Óvatosság, türelem. Enélkül ne induljunk el télen. Vezessünk mindig az útviszonyoknak és az időjárási körülményeknek megfelelően!

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!