Menü

A legfontosabb illemszabályok, ha új munkahelyen kezdesz

Az első benyomásnak mindig nagy szerepe van két ember kapcsolatában, és ezen utólag annyira nem is könnyű változtatni. Ezért is lényeges, hogy igyekezz kihozni belőle a legjobbat - főleg akkor, ha új munkahelyen kezdesz. Ebben az esetben ugyanis az első találkozás meghatározhatja a munkatársak véleményét, megítélését, sőt a későbbi viszonyok alakulását is.

A szakértő szerint szigorúan tilos elkésni, hiszen ez azt eredményezi, hogy nagyon rossz vélemény alakul ki a főnökben veled kapcsolatban. A pontatlanság nem csupán illetlenség, de a nemtörődömség jele is. Miután megérkeztél, az új munkatársak mindegyikének be kell mutatkozni: mondd a nevedet, és várd a kéznyújtást. Ha hasonló korosztályú férfi és nő találkozik, jobb megvárni, míg a nő nyújt kezet.

Figyelni kell a másik szavaira, arra, hogy tegeződik vagy magázódik veled. Előbbit - bármilyen nagy is a rangkülönbség - csak a nő ajánlhatja fel. Tehát a férfiaknak a legjobb, ha „Jó napot kívánok!”-kal köszönnek, és megvárják, míg a másik vált tegezésre. Ha ez nem történne meg, maradni kell a magázódásnál.

A hely elfoglalása után nem javasolt a családi fotók kirakásával, az asztal berendezésével kezdeni, ajánlott inkább segítséget kérni a többiektől a munkavégzéshez szükséges dolgok beszerzésében. Ha segítenek, azt mindig meg kell köszönni. Az alacsonyabb beosztású kollégákkal sem szabad lekezelően bánni: könnyen megkeserítheti a mindennapokat az a helyzet, ha valaki már az első napon megutálja az új munkatársat.

Ha van rá lehetőséged, már az elején érdemes segítséget kérned a cég megismerésében. Figyelj arra, hogy milyenek a szokások, például a többiek hogyan oldják meg az étkezést, a dohányzást, van-e büfé, vagy kijárnak ebédszünetben, van-e ruhásszekrény és személyes fogasok. Járj nyitott szemmel, hogy felvehesd a szokásokat, és könnyen beilleszkedhess. Kérdezősködj, ismételgesd a kollégák nevét, de igyekezz egyelőre távol maradni a személyes ügyektől.

Hallgasd figyelmesen a kollégák mondanivalóját, és mutass érdeklődést, ez ugyanis mindig szimpátiát kelt másokban. Magadról azonban ne tárulkozz ki túlságosan, ne menj bele a családi kapcsolataid feltárásába, a betegségek taglalásába, inkább csak a legszükségesebb információkról beszélj. Kérdezz egyszerű, könnyed témákról, például hogy hogyan jár be a munkahelyre a másik, de a főnök kibeszélését, az anyagiakat és a pletykálkodást mindenképp kerüld. Társalogj a többiekkel, azonban ne beszélj túl sokat, mert ez a legtöbb embert zavarja munka közben, és könnyen mérgesek lesznek, ha be nem áll az új kolléga szája.

A testbeszéd nagyon sokat számít az ismerkedéskor és később a kommunikáció során is. De nemcsak az fontos, hogyan gesztikulálsz, hanem akár az is lényeges lehet, hogy milyen irányban állsz, vagy merre néz a lábfejed. Nézd végig a képeket, és tudd meg, mit kell tenned a találkozás utáni első percekben ahhoz, hogy biztosan elnyerd a másik szimpátiáját.

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.

Koszos hatású farmer és cipő egy vagyonért?

A minap olvastam, hogy Jennifer Lopez egy piszkos, de elképesztően drága farmerban járta New York utcáit. A művésznőről tudjuk, hogy szereti kipróbálni és megmutatni az újabbnál újabb stílusirányzatokat, ám ezúttal lehet, hogy kicsit túllőtt a célon? Egy koszos farmerban járta New York utcáit, amelynek ára megdöbbentő.

Hogyan kell segítséget kérni a 112-es segélyhívón?

Bármikor kerülhet valaki olyan helyzetbe, hogy segélyhívást kelljen indítania, segítséget kelljen kérnie, vagy nyújtania, ehhez pedig fontos tudni, hogy milyen telefonszámot tárcsázzon és milyen módon kell a segélyhívást lebonyolítani. A 112-es számot és annak tárcsázását pedig már egészen kicsi gyermekeinknek is meg kell tanítanunk.