Mi az a tejfakasztó buli?
- Dátum: 2023.06.22., 16:21
- Szabó Máté
- képek:pexels.com
- anyatej, baba, buli, család, gyerek, szórakozás
Házasság, legénybúcsú, leánybúcsú, babaváró buli. Majd a baba születése után egy nemrégiben kialakult szokás szerint szoktak tejfakasztó bulit tartani. A lényeg persze ugyanaz, közös összejövetel, beszélgetés, iszogatás, (közösségi oldalak elárasztása képekkel). Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy mi is az a tejfakasztó buli, mi a lényege, kiknek szól, és mikor szokás tartani.
A tejfakasztó lényegében véve egy férfi buli, amelyet az újdonsült apuka szervez meg a születés ünneplésére, persze ennek aztán rengeteg formája és megvalósítása létezik. Ezek a bulik lényegében véve a családban egy baba születése után történnek néhány nappal. A hagyomány szerint az esemény rövid célja, hogy a férfiak összegyűlnek és – ahogyan a neve is sugallja –, megtesznek mindent az anyuka anyatejének megindulásáért, hogy ezáltal minél több és táplálóbb teje legyen a baba számára. Ezzel párhuzamosan pedig iszogatnak és buliznak az emberek. Jó esetben normális mértékek között, rosszabb esetben pedig kicsit többet a kelleténél.
Kit szokás meghívni a tejfakasztóra?
Nagyjából ugyanazokat az embereket akiket korábban a legénybúcsúra, és az esküvőre is. Persze bulizhatunk nagyobb társasággal is, de ez leginkább már egyénfüggő. Valamint a tejfakasztó bizony egy tipikusan férfias, férfiközpontú buli. Tehát az újdonsült apuka barátait, férfi rokonait és ismerőseit hívják ilyenkor meg. Értelemszerűen van, aki inkább szűkebb családi körben ünnepel, akkor ott leginkább csak rokonok, adott esetben az anyuka ismerősei, szülei is részt vesznek.
Mikor szokás tartani és mi történik egy ilyen bulin?
Az “újdonsült hagyomány” szerint általában a tejfakasztóra akkor kerül sor, amikor már megszületett a baba, de az anyuka még a kórházban tartózkodik. Azért érdemes erre a pár napra időzíteni az ünneplést, mert amikor az anyuka és a baba hazamennek a kórházból, akkor már otthon van szükség az apukára, valamint olyankor már a gyerek édesapja is az otthoni mindennapokra koncentrál, és kevésbé a baráti körre. Emiatt amíg az anyuka és a kisbaba is a kórházban vannak, addig “nyugodt szívvel” sort lehet keríteni erre az eseményre.
Lényegében véve a tejfakasztó nem nagy meglepetésre a modern világ internetes kultúrájából jött be, a korábbi évszázadokban, és a történelem során a tejfakasztónak megfelelő esemény a komatál volt, aminek célja a család tehermentesítése, illetve közös baráti, rokoni ünneplés a születés apropóján, mivel régen még nem kórházban születtek a gyerekek. A komák, vagyis a keresztszülők segítették abban a friss szülőket, hogy az ételre ne legyen gondjuk, ma pedig ez már jelentősen módosult, mivel sokszor a családtagok messze élnek egymástól. Emiatt inkább az esemény egy baráti összejövetellé, közös ünnepléssé vált, valamint az ajándékozás természetesen itt is megjelenik. A család valószínűleg, hogy ilyenkor találkozik az olyan ajándékokkal, mint a babaruhák, cumisüveg, különböző babajátékok, és a hasonló “tucatdolgok”, amelyeknek aztán valószínűleg, hogy nem sok haszna lesz.
Összességében a tejfakasztó nagyon egyénfüggő, és az adott pártól is függ, biztosan van, aki nem szívesen engedi el a férjét néhány nappal a gyereke születése után egy akár eléggé átmulatott éjszakai buliba, de persze olyan is van, ahol egyáltalán nem is vágynak rá. Sok újdonsült apuka nem feltétlenül bulizni akar, hanem sokkal inkább a felesége mellett tartózkodni, és a gyermekével lenni. Gyakori az is, hogy az apukák is inkább a kórházban vannak a feleségük mellett, sokkal inkább csak hónapokkal, vagy esetleg néhány héttel a születés után tartanak egy családi összejövetelt, viszont oda nem csak az apa ismerőseit hívják meg, hanem rokonokat, adott esetben az anya ismerőseit is. Ez pedig ugyanúgy tekinthető egyfajta tejfakasztónak, viszont már egy jóval visszafogottabb és kissé eltérő formában.
Összességében ilyenkor a vidám hangulat azért legtöbbször garantált, valamint sokszor kap ajándékot az újdonsült apuka, anyuka is, és egy kisgyermek születése mindig öröm egy család életében. Ha pedig valakit kimondottan meghívnak egy tejfakasztóra, akkor érdemes kitalálni valami egyedi ajándékot, esetleg néhány vicces feladatot az újdonsült apuka számára, ezzel feldobva a hangulatot.
Hideg terápiával az egészség megőrzéséért
Nem is gondolnánk, hogy a hideg mennyi mindenre megoldás lehet, pedig a szervezetünknek időnket, vagy akár minimális dózisokban a mindennapjaink részeként igenis jót tehet a hideg víz, vagy az extrém hőmérsékletek jótékony hatásait kihasználó terápiás módszerek.
Vonzd be a szerencsét Feng Shui-val!
Teljességgel lehetetlen, hogy azonnal elkezdjem a készen és szépen berendezett otthonom megvariálni, átfesteni, újra gondolni, azonban nem elképzelhetetlen néhány egyszerű tipp ahhoz, hogy a Feng Shui-t megteremthessem a lakásomban.
Műszempilla, műköröm és társai tizenéves korban
Normális dolog-e, ha tízévesen gyantáztat a kislány, tizenkét évesen már műszempillát visel, a műköröm pedig már alapdolog – egyre korábbra tolódnak a szépészeti trendek, mit gondolnak erről szakemberek, erről elmélkedünk mai cikkünkben.
Zokniban aludjunk vagy ne?
Van, aki el sem tudja képzelni, hogy éjszakára is zoknit viseljen, míg más a legnagyobb melegben sem tud másképp elaludni (jelen). Vajon milyen hatással van az egészségre a zokniban, fehérneműben alvás?
Mesterséges intelligencia és az idősebb generációk
A mesterséges intelligencia, rövidítve csak MI technológiák rohamos fejlődése nem csupán a fiatal generációk életét formálja át, hanem egyre inkább befolyásolja az idősebb korosztály mindennapjait is. Az olyan lehetőségek, mint a digitális-, adminisztratív asszisztensek, az öngyógyászati rendszerek hatalmas előnyöket nyújtanak az idősebb generáció számára is.