Menü

Házipraktikák poratkák ellen

A poros lakás, a takarítás hiánya, nem csak a koszos környezetet növeli, hanem az ezzel járó atkák elszaporodását is, ami semmiképpen sem egészséges az emberi szervezet számára. Íme, a trükkök, hogy hogyan szabaduljunk meg hatékonyan tőlük!

Az atka egy olyan ízeltlábú, ami számtalan külsővel és élőhellyel rendelkezik, főleg életmódjuk határozza ezt meg. A poratka az a kis élősködő, ami szinte minden lakásban megtalálható, pedig észre se vesszük, mivel szabad szemmel nem látható. Ez a kis állat az elhalt hámsejtekkel táplálkozik, vagyis lekerekítve azzal a bőrrel, amit testünk már ledob magáról. Az allergiások egyik legnagyobb ellensége ez a kis lény, mivel amikor tüsszögünk a portól a lakásban, az esetek nagy részében nem is a portól, hanem a poratkától szenvedünk. Allergia nem csak tavasszal és nyáron van, hanem egy ősszel és télen is, amikor több időt töltünk otthonunk négy fala között. Ezért fontos, hogy kellőképpen alapos takarítsuk környezetünket.

Kezdjük a textilekkel, gondoljunk a kanapéra, díszpárnákra, szőnyegekre és függönyökre is. Akinek van háziállata és kinti-benti, vagy csak benti tartással él vele együtt, azokra ez fokozottan érvényes. A legnagyobb segítség a nagyobb daraboknál egy kárpittisztító, főleg, ha házhoz jön. Figyeljünk arra, hogy a vegyszer, amivel dolgozik, atkamentesítésre is szolgáljon. Évente legalább egyszer pucoltassuk ki ezeket. A díszpárnákat, függönyöket pedig legalább negyedévente mossuk át és alaposan szárítsuk ki, mert a dohos, penészes textil ugyanúgy vonzza az atkát. Használjunk ecetet öblítő helyett, ez fertőtlenít is. Itt érdemes megjegyezni a matracokat is, hiszen azon alszunk, így alvás közben a testükről lehámló hámsejtek könnyen a matracunk belsejébe kerülnek, a kis ízeltlábúak pedig nagyon jól érzik magukat ettől.

Jó idő esetén pakoljuk ki a napra az ágyneműt, huzatokat, a napfény elpusztítja a károkozókat. A porszívókat is nézzük át, legjobb, ha úgynevezett HEPA szőrűvel rendelkeznek, de ha nem, akkor is rendszeresen takarítsuk ki, mert a gépben felhalmozódó por egy idő után visszajut a levegőbe és tulajdonképpen semmi értelme akkor a takarításnak. Az ágyneműnél ne csak a huzatot mossuk 60 fokon, hanem magát a paplant és a párnát is. Gyerekek kedvencei a plüssállatok. Ágyba viszik, ölelgetik, hurcibálják mindenhova őket. Ezeket tegyük fagyasztóba pár órára, a -20 fok alatti hőmérséklet megöli az atkákat, utána pedig alacsonyabb hőfokon is ki tudjuk mosni. Szellőztessünk sokat, ezzel elősegíthetjük azt, hogy a levegőben ne szaporodjanak el a szálló porral érkező állatok.

A páratartalom is egyensúlyba kerülhet így, mivel a magas páratartalom kifejezetten kedvez az atkák elszaporodásának. Végül pedig gondoskodjuk megfelelően szobanövényeinkről. Egyrészt, ha porosak, akkor nem jutnak elég napfényhez, és ott csücsülnek rajtuk is a pókszabásúak. Másrészt penészesedhetnek, ami szintén kedvező hatású a szaporulatoknak. Lehet kapni növényvédőszereket, amik elpusztítják a penészt és az atkákat is, amiket kizárólag szabad téren használjunk, ne kerüljenek a lakás levegőjébe, száradás után pedig visszakerülhetnek kis zöld lakóink a helyükre.

Iktassuk be takarításunkba a textilek, matracok, virágok, játékok rendszeres tisztítását is, ezzel nem csak tisztább, de élősködő-, illetve allergénmentes környezetet is biztosíthatunk magunk és családunk számára.

A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Húsvéti Csodák és Tojáskereső Kalandok!

Itt a húsvét, amikor a természet újra éled, a fák rügyet bontanak, a nap egyre többet mosolyog ránk és bizony, a húsvéti nyuszi is megérkezik!

Mindig mindig mindig kössük be a gyereket (is) az autóban!

Még mindig sokan nem kötik be a gyereküket az autóban. Háromgyerekes anyaként pontosan tisztában vagyok vele, mekkora macera több gyereket is ki-be kötözni a kocsiban, de bármilyen fáradságos is a művelet, mindig gondoljunk arra, hogy az életét menthetjük meg.

A rejtvényfejtés pozitív hatásai

A rejtvényfejtésnek rengeteg pozitív hatása van – nem csak szórakoztató, de az agyadnak is igazi edzés! Nézzük melyek az előnyei!