Menü

Tudnivalók a hatékony fájdalomcsillapításról

A fájdalom kellemetlen érzés és negatív érzelmi élmény. A fájdalomnak számos formája van és egyénenként változó hiszen mindenkinek más a fájdalomküszöbe.

A fájdalom azt üzeni a testnek, hogy valami nincs rendben. Függetlenül a fájdalom kiváltó okától, ösztönösen hajlamosak vagyunk megpróbálni enyhíteni a fájdalmat, például a testtartás megváltoztatásával. Lehetőség szerint, a legjobb megelőzni a fájdalom kialakulását. A fizikai aktivitás segíthet megelőzni a fájdalmat. Például a nyak és a váll területének nyújtása segíthet a fejfájás enyhítésében. Az akut fájdalom, mint például a fejfájás, általában magától elmúlik, de szükség esetén a gyógyszertárban kapható fájdalomcsillapítókkal.

Különböző típusú fájdalomcsillapítók

A fájdalmat mindig a tüneteknek megfelelően kell kezelni. A vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók átmeneti láz– és fájdalom kezelésére használhatók. A fájdalomcsillapítók közé tartoznak a nem-szteroid gyulladásgátlók mint például az ibuprofén. A paracetamol hatóanyag-tartalmú gyógyszerek is alkalmasak láz-és fájdalomcsillapításra, gyulladáscsökkentő hatásuk viszont elhanyagolható.

A nem-szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek csökkentik a gyulladást, enyhítik a fájdalmat és csillapítják a lázat. Az ibuprofén a gyulladásos neurotranszmitterek blokkolásával befolyásolja a gyulladásos reakció kialakulását.

Az ibuprofén láz-és fájdalomcsillapító valamint gyulladás csökkentő hatással is rendelkezik. Hármas hatásának köszönhetően, hatékonyan enyhití a fájdalmat, csillapítja a lázat és csökkenti a gyulladást. Enyhe-közepesen erős és gyulladással kísért fájdalom csillapítására is alkalmas. Alkalmazható fejfájás, hátfájás, fogfájás, vagy akár menstruációs fájdalom csillapítására is.

A fájdalomcsillapítók alkalmazása akkor a leghatékonyabb, ha a lehető leghamarabb és a megfelelő dózisban kezdik el a kezelést. A fájdalomcsillapító használata előtt, a kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét.

Minden, amit a másnaposságról tudni kell

Aki fogyasztott már alkoholt, általában életében legalább egyszer megtapasztalta már a másnaposságot. De hogy pontosan mi is okozza a kellemetlen tüneteket, és miként lehet ezt megelőzni, vagy legalábbis mérsékelni, azt sokan nem tudják. Ennek járunk most utána!

A kék fény hatása az alvásra

Sokszor tapasztalhatjuk azt, hogy látszólag indok nélkül nehézséget okozhat számunkra az alvás, azonban ennek hátterében sokszor, az életünkbe már szervesen beépült telefont – és számítógéphasználat állhat. A tettes a kék fény, amely megbolygatja a szervezetünk bioritmusát.

Szerotonin – te mit tudsz róla?

Biztosan sokan hallottak már a szerotoninról, hiszen boldogságunk egyik forrása, de kevesen tudják mi is ez valójában.

A szaglásvesztés kialakulásának tényezői

A szaglásvesztés, más néven anozmia, rendkívül fontos és összetett állapot, amelynek számos lehetséges oka van. A koronavírus-járvány során a szaglás elvesztése kiemelt figyelmet kapott, de más okok is hozzájárulhatnak ehhez a problémához. Az alábbiakban összefoglalom a szaglásvesztés leggyakoribb okait és jellemzőit.

Kimchi, az egészség bomba

Sokféle egészséges ételt ismerünk, melyekkel javíthatjuk életminőségünket, erről a koreaiak is tudnak egy remek receptet. Ismerkedjünk meg a kimchivel.