Menü

Hogyan tudunk spórolni az árammal?

Több családnak is gondot okoz a villanyszámla kifizetése, a többtagú családok akár komoly többletköltségektől is tarthatnak, kis odafigyeléssel azonban sokat spórolhatunk. Nagycsaládos anyukaként én személy szerint kíváncsi voltam, mit tehetek a költségeink csökkentése érdekében. Azon túl, hogy folyamatosan arról szólnak a napjaim, hogy kapcsolom le a fiaim után a villanyt, a tévét, a rádiót, sok más olyan dolog van, melyre érdemes lenne mostantól jobban odafigyelni.

A villanyszámla tetemes részét a lakás világításának költségei teszik ki, ezért nyilván itt kezdi az ember a takarékoskodást, érdemes a hagyományos izzókat energiatakarékosra cserélni. Ez bár elsőre drágább, hiszen többe kerülnek ezek az izzók, azonban cserébe hosszabb élettartamot nyerünk.

Pénzt takaríthatunk meg, ha a csillár helyett olvasólámpát, kisebb fogyasztású hangulatos világítást használunk, nem borítják ugyan hatalmas fényárba a szobákat, ugyanakkor hangulatosak és kevesebb fogyasztással járnak.

Olvasáshoz elég egy kis olvasólámpa is a csillár helyett, a célnak tökéletesen megfelel, s azokban a szobákban, ahol nem tartózkodunk, felesleges égetni a lámpát, egy fényforrás pedig bőven elég egy helyiségbe.

Nálunk kedveltek a led-szalagok, ezekkel is feldobhatjuk a lakást és remek megoldások a villany helyettesítésére. Fogyasztásuk alacsony, élettartamuk viszont akár ötvenezer óra is lehet, tehát napi nyolcórás használat mellett is csak tizenöt-tizenhét évente szükséges cserélni őket.

A konnektorban hagyott töltőkről is tudni kell, hogy fogyasztják az áramot, akkor is, ha nem használjuk őket, húzzuk ki és ne hagyjuk a konnektorban.

Az asztali számítógép is „eszi” az áramot, pedig mégis órákat hagyjuk bekapcsolva úgy, hogy nem használjuk. Nálunk előfordul rendszeresen, hogy mese megy róla, aztán meg elfelejtjük kikapcsolni, pedig a gyerekek már régen mást és máshol játszanak.

A háztartási gépek közül a fagyasztószekrény és a hűtőgép fogyasztja állítólag a legtöbb áramot. Ezeken nem tudunk spórolni, azonban a készülékek optimalizálásával máris pénzt takaríthatunk meg. Minél hűvösebb helyen van a hűtőnk, annál kevesebbet fogyaszt, érdemes többször jégteleníteni és meleg vagy langyos hűteni valóval nem tele pakolni. A hőfokon is állíthatunk, nem szükséges a leghidegebbre állítani, ha nem fagyasztani akarjuk az ételeket.

A mosógép használatán is spórolhatunk, a szárítógép helyett pedig teregethetünk is.

Vannak olyan fogyasztások és kiadások, melyeken nem lehet spórolni, azonban sokat számít, ha tudatosabban használjuk a gépeinket, elektromos berendezéseinket. Amire nincs szükség, az ne legyen bekapcsolva. Váljunk tudatos fogyasztókká.

Hűsítő nyári gyógynövények

A gyógynövények sokasága elérhető akár egy szépen kialakított, parkosított kertben is, vagy a konyhakertben, többet használhatunk a nyári melegben is.

Komposztálás – a természet körforgása otthon

A komposztálás nem csupán egy zöld hóbort – valójában az egyik legegyszerűbb és leghasznosabb módja annak, hogy csökkentsük a háztartási hulladék mennyiségét, miközben értékes tápanyagot adunk vissza a természetnek.

Medencetisztítás és karbantartás: Így őrizd meg a víz tisztaságát egész szezonban

A kerti medence nyáron a pihenés egyik legjobb formája, de ahhoz, hogy mindig tiszta, higiénikus és élvezhető legyen, rendszeres karbantartásra van szükség. Az alábbiakban bemutatjuk a legfontosabb lépéseket, eszközöket és tanácsokat a medencetisztítás hatékony elvégzéséhez.

Zero waste: törekvés egy tisztább jövő felé

A modern világ elképesztő ütemű fejlődése és a fogyasztási szokásai hatalmas mennyiségű hulladékot termelnek. Szinte mindent eláraszt a szemét: a rengeteg visszamaradt PET-palack, a fesztiválok után maradó szeméthegyek éppen csak a felszínét mutatják egy mélyen gyökerező problémának. Túlzó vásárlási szokások, élelmiszer felhalmozás, a termelés határainak figyelmen kívül hagyása – ezek mind olyan jelenségek, amiket tudatossággal el lehetne kerülni.

A hulladék kérdése – kihívás és lehetőség egyszerre

A hulladékkezelés napjaink egyik legégetőbb környezeti problémája, amely nemcsak a városainkat és vidékeinket érinti, hanem globális kihívást is jelent.