Házi gyógyszertár
- Dátum: 2022.05.19., 09:39
- Erdős Dorka
- képek: pexels.com
- gyógyszer, gyógyszerész, gyógyszertár, haszni tudnivalók, kötszer, medicina, orvos, pirula, szakember, tárolás
Minden háztartásban megtalálható a gyógyszer, de nem mindenki tudja, hogy melyek azok, amiket érdemes állandó jelleggel tartanunk, illetve ezeket hogyan is tároljuk.
Magyarország lakosságának sajnos igen nagy része valamilyen gyógyszer tartós szedésére szorul. A statisztikai adatbázisban eléggé rossz helyen állunk az egészség terén. A legtöbbet felírt gyógyszerek a keringési megbetegedések kezelésére irányul, ezeket kizárólag orvos javaslata általi adagokban és időpontokban szedhetjük. Orvosunkkal egyeztessük, hogy lehetőség szerint úgy írja fel nekünk gyógyszereinket, hogy abból tudjunk tartani 2-3 heti mennyiséget tartalékban.
Melyek azok a szerek, amiket nem szedünk álladóan, mégis érdemes beszerezni?
Az első és legfontosabb, hogy fertőtlenítőszer és kötszer legyen egy csomagban. Sérülések bármikor érhetik az embert. Mindig steril eszközöket használjunk, ha egy csomag gézlapot felbontunk és nem használjuk fel azonnal, akkor azt a későbbiekben ne akarjuk sebeink lefedésére használni, mert így bármilyen baktériumot, koszt belekenhetünk a sérülésbe. Az égési sérülések ellátásához léteznek kifejezetten spray-k és kenőcsök is.
A drogériák polcain a legtrendibb sebtapaszokat is megtaláljuk, ezekkel a legkisebb bibiket és horzsolásokat is menővé varázsolhatjuk egy gyógypuszi kíséretében.
A vitaminok és multivitaminok világa olyan széles spektrumon mozog, hogy szinte bárki talál magának megfelelőt, korosztálytól függetlenül.
Érdemes a kis dobozunkba helyezni a következőket: lázmérőt, láz és fájdalomcsillapítót, görcsoldót, tablettát vagy port hasmenés és szorulás esetére, gyulladáscsökkentő kenőcsöt, köhögéscsillapítót és köptetőt, savlekötőt, allergia kezelésére használható antihisztamin tartalmú kenőcsöt vagy tablettát. Itt mindenképpen meg kell jegyeznünk, hogy oda kell figyelni, az adott szert hány éves kortól adhatjuk, mert nem mindent szedhet be egy kisgyermek. A gyógyszertárban dolgozó szakemberek pontos felvilágosítást tudnak adni arról, hogy mit vásárolhatunk meg nem vénykötelesen, vagyis nem kell felíratnunk orvossal.
Nem mindegy hol és hogyan tároljuk az orvosságokat A gyártóknak minden dobozon fel kell tüntetni a tárolási paramétereket és a lejárati időt. Otthoni tárolás szempontjából kétféle mód létezik, az egyik az, amikor hűtést igényel a szer, a másik pedig, amikor szobahőmérsékleten tárolható.
Megmaradt gyógyszert csak akkor szedjünk be, ha orvosunkkal ezt egyeztettük, de ellenőrizzük, hogy felbontás után meddig áll el, a dobozra vagy szirupok esetében az üvegre érdemes ráírni a felbontás dátumát.
Nagyon fontos, hogy medicinákat mindig gyerekek elől jól elzárható helyen tartsuk.
Amennyiben lejárt gyógyszert találunk otthonunkban, azt bármelyik legközelebbi gyógyszertárban térítésmentesen leadhatjuk, így biztosan az előírásoknak megfelelően kerülnek megsemmisítésre.
Minden pirula beszedése előtt feltétlenül egyeztessünk orvosunkkal vagy kérjük ki gyógyszerészünk véleményét. Tarthatunk otthonunkban alapvető gyógyszereket, kötszereket, melyekkel megkönnyíthetjük mindennapjainkat.
A cikk megírása szakember bevonásával készült, ezúton is köszönöm.
Erdős Dorka
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Hagyományos húsvét a modern világban

Mindenkinek kellemes húsvétolást kívánunk, családdal és barátokkal eltöltött programokat, élményeke, finom falatokat és jó időt a szabadtéri élményekhez! A húsvéti ünnep a megújulás és a hagyomány ünnepe.