Indul a kullancsszezon – mire figyeljünk?
- Dátum: 2022.04.14., 03:22
- Balogh Emese
- képek:pexels.com
- agyhártyagyulladás, agyvelőgyulladás, borrelia, borreliosis, csípés, kullancs, kullancscsípés, kullancsencephalitis, Kullancsszezon, lyme-kór, vér, vérszívó
A tavaszi hónapokban a legaktívabbak a kullancsok, melyek csípése nem csak kellemetlen, de komoly veszélyekkel is járhat.
A kullancsok ízeltlábú állatok, melyek más élőlények vérével táplálkoznak. Hazánkban a leggyakoribb a közönséges kullancs, mely gyakran fordul elő nem csak vadon élő állatokban, de akár házikedvenceinkben is. Általában levelektől, fűszálakról és bokrokról kerül ránk és számos kórokozót hordoz, mely a vérszívás során megfertőzhet akár minket is. A tavaszi és nyári szezon alatt két csúcs figyelhető meg, amikor kiemelkedően sok kullancs fordul elő, ez pedig a márciustól júniusig tartó időszak, illetve a szeptemberi.
A kullancsok által terjesztett betegségek közül az egyik a kullancsencephalitis, vagyis másnéven a vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladás. A lappangási idő nagyjából 1 hét és 1 hónap közötti, majd az első tünetek között szerepel a láz, fejfájás, hány, szédülés és izomfájdalom. A tünetek alapján akár influenza szerű betegségre is gyanakodhatnánk, de a korai tünetekhez később olyanok is társulnak, mint az eszméletzavarok és bénulás. A betegség 1%-ban letális, viszont 30-40%-ban maradandó károsodást okoz, így mindenképpen érdemes orvosunkkal konzultálni az agyhártyagyulladás ellen kapható védőoltásról.
Egy másik nagyon gyakori kullancsok által terjesztett betegség a Lyme-kór, vagy idegen néven Lyme-borreliosis, amit a Borrelia burgdorferi kórokozó terjeszt. Ez a bakteriális fertőzés akár 1 évig is lappangó fázisban lehet, valamint jellegzetes korai tünete a csípés körül kialakuló legalább 5 cm átmérőjű szerű bőrpír. Bár ez a kórokozó is okozhat agyhártyagyulladást, nem jár olyan látványos tünetekkel, gyakoribb a láz, fejfájás és hányás.
Legegyszerűbben különböző kullancsirtó szerekkel védekezhetünk ellenük, de ezen kívül más módszerekkel is tehetünk azért, hogy elkerüljük a csípésüket.
Túra során például javasolt a világos ruházat, mivel azon könnyebben észrevehetők a kullancsok, valamint igyekezzünk kerülni a bozótos, gondozatlan területeket. Ha mégis megcsípne egy kullancs, az eltávolításánál ügyeljünk rá, hogy vékony hegyű csipeszt használjunk és ne nyomjuk össze a kullancs utótestét, mivel abból a már kiszívott vér és kórokozók visszajuthatnak a vérkeringésbe, így megfertőzve minket. A sebet fertőtlenítsük le és ha esetleg benne maradt a kullancs horgos szájszerve, ne aggódjunk. Ha könnyen eltávolítható, vegyük ki, ha pedig makacsabb, nyugodtan hagyjuk ott, a bőr, mint az apró szálkát, idővel magától kilöki.
Kerti túlélőkalauz: mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

A nyári hónapok egyre forróbbak, és a hosszan tartó hőség nemcsak minket, hanem a kertjeinket is próbára teszi. A kiszáradt fű, a lekókadt virágok és az elsárgult levelek látványa minden kerttulajdonos rémálma! Mit tehetünk a perzselő hőség ellen?
Hűsítő nyári gyógynövények

A gyógynövények sokasága elérhető akár egy szépen kialakított, parkosított kertben is, vagy a konyhakertben, többet használhatunk a nyári melegben is.
Komposztálás – a természet körforgása otthon

A komposztálás nem csupán egy zöld hóbort – valójában az egyik legegyszerűbb és leghasznosabb módja annak, hogy csökkentsük a háztartási hulladék mennyiségét, miközben értékes tápanyagot adunk vissza a természetnek.
Medencetisztítás és karbantartás: Így őrizd meg a víz tisztaságát egész szezonban

A kerti medence nyáron a pihenés egyik legjobb formája, de ahhoz, hogy mindig tiszta, higiénikus és élvezhető legyen, rendszeres karbantartásra van szükség. Az alábbiakban bemutatjuk a legfontosabb lépéseket, eszközöket és tanácsokat a medencetisztítás hatékony elvégzéséhez.
Zero waste: törekvés egy tisztább jövő felé

A modern világ elképesztő ütemű fejlődése és a fogyasztási szokásai hatalmas mennyiségű hulladékot termelnek. Szinte mindent eláraszt a szemét: a rengeteg visszamaradt PET-palack, a fesztiválok után maradó szeméthegyek éppen csak a felszínét mutatják egy mélyen gyökerező problémának. Túlzó vásárlási szokások, élelmiszer felhalmozás, a termelés határainak figyelmen kívül hagyása – ezek mind olyan jelenségek, amiket tudatossággal el lehetne kerülni.