Menü

Környezetbarát takarítás - vegyszermentesen

A környezetbarát takarításra talán sokan gondolnak úgy, mint valami drága úri passzióra, azonban sem nem úri dolog, sem nem drága, pont az a lényege, hogy számos vegyszert nem veszünk meg. Szerencsére a takarításban is egyre több környezetbarát alternatíva van, mellyel nemcsak a földet óvhatjuk, hanem saját és családunk egészségét is és még spórolhatunk is vele.

Örömmel látom, hogy egyre többen vagyunk, akiknek fontos, hogy minél kevesebb vegyszerrel vegyük körbe magunkat. Tisztítószerek közül is sok olyan hazai márka közül választhatunk, amelyek biológiailag lebomló, környezetbarát alternatívát kínálnak.

A környezetbarát takarítás célja nemcsak a környezetünk védelme, hanem allergiás megbetegedések elkerülése is.

Azt bátran le merem írni, hogy a takarítást mi nők végezzük (tisztelet a kevés kivételnek) ezért a legtöbb tisztítószer reklám nekünk szól, csak azok éppen nem természetesek és egészségesek, tehát nem igazán felelnek meg sem egészségügyi, sem környezetvédelmi szempontból.

A túlzott higiénia így hosszú távon egyébként is ártalmas lehet, elvégre az otthonunknak nem kell egy kórházhoz hasonlóan fertőtlenítettnek és sterilnek lennie.

Nézzük a természetes tisztítószereinket!

A fából készült bútorok hálásak lesznek érte, ha lenolajjal ápoljuk évente egyszer vagy kétszer.

A citromsav a takarítás nagymestere, a hatása az ecetéhez hasonló.

Az ecetsav tökéletes ellenszere a vízkőnek, mellyel az egész fürdőszoba csillogó lesz, a járványos időben pedig - antibakteriális és vírusölő hatásának köszönhetően - kiváló fertőtlenítőszer.

A molyok elűzésére a levendula és a szegfűszeg, vagy a babérlevél a legjobb természetes módszer, a kellemetlen szagok ellen pedig a kávézaccot érdemes bevetni, mely magába szívja a rossz szagokat.

Ami a textíliákon lévő foltokat illeti, a kárpitozott bútorokra, kanapékra szódabikarbónát szórva, majd egy éjszakát állni hagyva, reggel leporszívózva nagyon jó eredményt érhetünk el.

A sütő makacs zsírfoltjait is szódabikarbónával tudjuk a legegyszerűbben eltávolítani, ha 20 percig hagyjuk a foltokon, majd nedves ronggyal letöröljük, akkor garantáltan meg tudjuk tisztítani a felületet.

Ha valakinek van kedve és ideje, energiája, akkor maga is készíthet otthon takarítószert ecetből, szódabikarbónából, citromból, illóolajokból, ehhez a netről számtalan ötletet lehet találni. Ezekkel valóban környezet- és egészségbarát vegyszereket használunk a háztartásunkban.

Húsvéti Csodák és Tojáskereső Kalandok!

Itt a húsvét, amikor a természet újra éled, a fák rügyet bontanak, a nap egyre többet mosolyog ránk és bizony, a húsvéti nyuszi is megérkezik!

Mi is pontosan a ragadós száj- és körömfájás?

Az utóbbi időben a ragadós száj- és körömfájás lett az új COVID, annak ellenére, hogy csak az állatok egy részére veszélyes. Mindenhol erről hallani, korlátozások kerültek bevezetésre, például elmaradt a veszélyhelyzet miatt a Gerecse nevű népszerű teljesítménytúra is. Azonban milyen gazdasági károkat okoz az állattenyésztésben, hogyan terjed, milyen tünetei vannak és hogyan előzhető meg?

Fenntarthatósági témahét

A fenntarthatóság napjaink egyik legfontosabb témája, amely mind az egyének, mind a vállalatok, mind pedig a kormányok szintjén egyre nagyobb figyelmet kap. A következőkben úgy gondoltam, ez annyira kiemelt téma – nemcsak ezen a héten – hogy írok a fenntarthatóságról.

Árvacsalán, a kerti gyom ereje

Megannyi gyomot próbálunk kiirtani a kertben, udvarban, pedig többségük hasznos gyógynövény, ilyen az árvacsalán is.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.