Gyógyfürdő otthon, pár perc alatt
- Dátum: 2021.11.16., 23:41
- Balogh Emese
- képek:pexels.com
- aromafürdő, aromaterápia, forró fürdő, fürdő, fürdősó, fürdőzési idő, gyógyfürdő, gyógynövény, hatóanyag, illat, illóanyag, illóolaj, keverék, otthon, só, sós fürdő, sós víz, tengeri só
Kinek ne esne jól ebben a hideg, téli időben egy kellemes, forró gyógyfürdő? Persze nem mindenkinek van lehetősége gyógyfürdőkbe és spa-ba járni, de van egy jó hírünk: vannak olyan gyógyfürdők, amiket otthon is elkészíthetünk mi magunk, feltéve, ha nem tusolónk, hanem kád van a fürdőszobában.
Az egyik ilyen egyszerű, otthon is könnyedén elkészíthető fürdő az illóolajos fürdő. Ezek általában relaxáló, lazító fürdők, aminek nem mellesleg csodás illata is van. Az illóolajok értékes anyagok, amiket a növények különböző részeiből nyernek ki és változatos gyógyhatással rendelkeznek. Két irányból is hat szervezetünkre, ha illóolajos fürdőt veszünk: egyrészt a meleg víz felületéről ahogy párolog az illóolaj, úgy mi is belélegezzük, valamint a bőrünkön keresztül is felszívódnak.
Általában az illóolajos aromafürdőt mozgásszervi és nőgyógyászati panaszokra, izomfájdalomra, alvászavarra és feszültségre, stresszre szokták javasolni. Ilyen illóolaj például a levendula, kamilla, rózsa, eukaliptusz és jázmin is. Tegyünk a tetszőleges illóolajból körülbelül 5-10 cseppet egy kanál mézbe, tejbe vagy tejszínbe és keverjük el a fürdővízben. Az ajánlott fürdőzési idő aromaterápiás fürdő esetén 15-20 perc.
Egy másik nagyszerű, otthon is elkészíthető fürdő a tengeri sós gyógyfürdő. A tengeri sóban rengeteg ásványi anyag van, ami jó hatással van az izmainkra és a bőrünkre, valamint stresszoldóként is hat. Méregtelenítő hatását a bőrünkön keresztül fejti ki, valamint lehet kombinálni a fentebb említett illóolajokkal is kedvünk szerint.
Nagyjából fél kilogramm tengeri só szükséges egy fürdő elkészítéséhez, ezt fel is oldhatjuk a meleg vízben, de akár a fürdőben ülve, a bőrünket átradírozva is adagolhatjuk a sót a vízbe, így megszabadulhatunk az elhalt hámsejtektől is. Ha illóolajjal szeretnénk kombinálni, ezesetben egy kicsivel többet, nagyjából 30 cseppet adjunk a fürdővízhez, a fürdőzési idő pedig itt is 15-20 perc.
Végül pedig nézzük a gyógynövényes fürdőt. Régóta ismert a gyógynövények jótékony hatása szervezetünkre, ezt pedig nem csak teákkal, de fürdővel is kihasználhatjuk. Lehet egy gyógynövényt önmagában is felhasználni, de keveréket is készíthetünk. Ahogy az aromafürdőnél, úgy itt is a légzőszerveinken és a bőrünkön keresztül jut be a hatóanyag a szervezetünkbe.
A fürdő elkészítése sem bonyolult. Egy liter forrásban lévő vízbe tegyünk egy maréknyit abból a gyógynövényből vagy keverékből, amiből szeretnénk a fürdőt készíteni. Ezt hagyjuk állni pár percet, szűrjük le, majd adjuk a fürdővízhez forrón. A fürdőzési idő itt is nagyjából 20 perc.
Néhány tipp arra az esetre, ha a sok növény közt nehéz eligazodni: görcsökre, reumára, hátfájásra és gyomorproblémákra kifejezetten hatásos az angyalgyökér, nyugtalanságra, álmatlanságra pedig a macskagyökér. A feketefenyő általános immunerősítő hatással bír, a levendula pedig nyugtatja az idegeket és relaxáló hatással van az izmokra is.
Villámlás és mennydörgés – tudod, mit kell tenned?

Mindenki találkozott már olyan viharral, ami hangos dörgéssel és villámlással járt, de vajon mindenki tudja e, hogy ilyenkor mit kell tenni?
Miért ilyen sekély a Balaton?

A Balaton Európa egyik legsekélyebb tava, de vajon miért alakult így, és hogyan befolyásolja ezt a jövőben a klímaváltozás? A „magyar tenger” különleges geológiai múltja és a globális felmelegedés hatásai olyan kérdéseket vetnek fel, amelyek túlmutatnak a nyaralás élményén.
Kerti túlélőkalauz: mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

A nyári hónapok egyre forróbbak, és a hosszan tartó hőség nemcsak minket, hanem a kertjeinket is próbára teszi. A kiszáradt fű, a lekókadt virágok és az elsárgult levelek látványa minden kerttulajdonos rémálma! Mit tehetünk a perzselő hőség ellen?
Hűsítő nyári gyógynövények

A gyógynövények sokasága elérhető akár egy szépen kialakított, parkosított kertben is, vagy a konyhakertben, többet használhatunk a nyári melegben is.
Komposztálás – a természet körforgása otthon

A komposztálás nem csupán egy zöld hóbort – valójában az egyik legegyszerűbb és leghasznosabb módja annak, hogy csökkentsük a háztartási hulladék mennyiségét, miközben értékes tápanyagot adunk vissza a természetnek.