Menü

Fergeteges fánk receptek

A farsangi időszakkal elérkezett a fánk készítés ideje is. Ma már a különböző diétákat és étrendeket követőknek sem kell aggódnia, hiszen a hagyományos receptek mellett a fánk vegán, gluténmentes és laktózmentes módon is elkészíthető.

Hagyományos túrófánk

Egyszerű és gyors „nagymama-recept”.

Ami kell hozzá:

25 dkg liszt
25 dkg túró
1 dl tejföl
2 db tojás
1 teáskanál szódabikarbóna
2 teáskanál cukor
csipet só
1 db citrom
olaj a sütéshez

A hozzávalókat összekeverjük és hozzáadjuk a megtisztított citrom héját is. Alaposan összegyúrjuk a tésztát, amiből kis, egyforma méretű golyókat formázunk.

Olajat forrósítunk és óvatosan, forgatva kisütjük a kis fánkokat. A kész fánkokat papírtörlővel bélelt tálba tesszük, hogy a felesleges olajat felfogja. Ha kész lett egy tálba tesszük őket és ízlés szerint porcukorral, gyümölcslekvárral tálaljuk.

Gluténmentes fánk

Gluténmentes lisztből készül, de ugyanolyan finom!

Amire szükség lesz:

250 g gluténmentes lisztkeverék
50 g cukor
125 ml langyos tej
20 g élesztő
1 darab tojás
30 g margarin
lekvár
olaj a sütéshez

Első lépésként futtassuk fel az élesztőt. Miután felfutott keverjük hozzá a cukrot, a lisztet, a margarint és a tojást, majd tegyük félre és pihentessük körülbelül egy órát. Amikor szépen megkelt nyújtsuk ki a tésztát egy kis (gluténmentes) lisztes felületen és kiszaggatjuk egy nagyobb szaggatóval.

Forraljunk olajat, körülbelül egy ujjnyi mennyiséget (ez függ a fánkok méreteitől is). Amikor már forr, óvatosan tegyük bele és körülbelül oldalanként 2-2 percig süssük, amik szépen bebarnul.

Frissen, lekvárral és porcukorral tálaljuk.

Vegán túrófánk

Az állati eredetű ételeket mellőzőknek sem kell fánk nélkül maradniuk, a túrót más alternatívákkal helyettesítve az ízvilág ugyanúgy finom és különleges.

Hozzávalók:

250 g vegán túró (boltban is beszerezhető, de otthon is el lehet készíteni növényi tej és ecet segítségével)
300 g liszt
10 g sütőpor
100 g cukor
50 g szóda
és 60 g növényi tej

Összekeverjük az összes hozzávalót és pihentetjük legalább negyed óráig. A tésztából kis, diónyi nagyságú golyókat formálunk, amiket olajban kisütünk. Hasonlóan a többi fánkhoz porcukorral tálaljuk, meg is forgathatjuk rendes cukorban is.

Jó étvágyat!

Mi az a vízikefír és hogyan készül?

A kristálygomba, vagy más néven vízikefír, egy fermentálható anyag, mely cukros vízből pezsgő, enyhén savanykás italt varázsol. Egyre többen fedezik fel hazánkban is ezt a különleges erővel bíró nedűt, amely nemcsak emésztést segít és gyulladást csökkent, hanem életet lehel a hétköznapokba is. Az alábbi cikkben megismerhetjük a használatát, a gondozását, és azt is, hogy hogyan válik belőle egy pohár kortyolható frissítő.

Villámlás és mennydörgés – tudod, mit kell tenned?

Mindenki találkozott már olyan viharral, ami hangos dörgéssel és villámlással járt, de vajon mindenki tudja e, hogy ilyenkor mit kell tenni?

Miért ilyen sekély a Balaton?

A Balaton Európa egyik legsekélyebb tava, de vajon miért alakult így, és hogyan befolyásolja ezt a jövőben a klímaváltozás? A „magyar tenger” különleges geológiai múltja és a globális felmelegedés hatásai olyan kérdéseket vetnek fel, amelyek túlmutatnak a nyaralás élményén.

Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?

Kerti túlélőkalauz: mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

A nyári hónapok egyre forróbbak, és a hosszan tartó hőség nemcsak minket, hanem a kertjeinket is próbára teszi. A kiszáradt fű, a lekókadt virágok és az elsárgult levelek látványa minden kerttulajdonos rémálma! Mit tehetünk a perzselő hőség ellen?