Menü

Ínycsiklandozó receptek Mikulásra

Mindjárt itt van a karácsony, de előtte még van nekünk egy december 6-ánk is, amikor ugyebár meglátogat minket a Mikulás.

MÉZESKALÁCS GOLYÓK SÜTÉS NÉLKÜL

HOZZÁVALÓK

25dkg darált háztartási keksz

10dkg porcukor

1csom vaníliás cukor

2ek cukrozatlan kakaópor

2tk mézeskalács fűszerkeverék

1ek rum

12.5dkg margarin

0.5dl tej

A forgatáshoz:

4ek darált keksz

1csip mézeskalács fűszerkeverék

ELKÉSZÍTÉS: Az alapanyagokat egy kisebb tálba mérjük, majd alaposan összedolgozzuk. Diónyi adagokat veszünk ki belőle, és nedves tenyérrel mindből golyókat sodrunk. Egy tányérba szórjuk a darált kekszet, amiben elkeverjük a fűszerkeveréket. Megforgatjuk benne a golyókat, és azonnal kínáljuk.

MÉZES PUSZEDLI ÚJRAÉRTELMEZVE

HOZZÁVALÓK

10dkg datolya magozva

5dkg mazsola

5dkg vaj

1db citrom reszelt héja

1ek méz

1db l-es tojás

1db tojássárgája

2ek szezámmag liszt

3ek zabpehely liszt

2ek darált dió

0.5mk szódabikarbóna

1db tojásfehérje

3ek porcukor vagy eritritpor

1db citrom reszelt héja

ELKÉSZÍTÉS

A datolyát, a mazsolát, a puha vajat, a citrom lereszelt héját, a mézet, a tojást, és a tojás sárgáját turmixgépbe rakjuk és homogénre mixeljük. Egy tálba kimérjük a liszteket, a darált diót és a szódabikarbónát. A száraz anyagot jól elkeverjük, majd a datolyás masszához keverjük. Sütőpapírral bélelt tepsire diónyi méretű halmokat adagolunk. 180 fokra előmelegített sütőben kb. 10-12 perc alatt készre sütjük. A tojásfehérjét kissé felverjük, majd hozzáadjuk az eritritet és a citromhéjat, és simára keverjük. Ecsettel a kisült, és még forró süteményeket a tepsin megkenjük. Amikor a máz megszilárdult leszedhetjük rácsra, és hagyjuk teljesen kihűlni.

MANDULÁS KÓKUSZGOLYÓ

HOZZÁVALÓK

15dkg liszt

5dkg darált mandula

5dkg cukor

1csom vaníliás cukor

10dkg vaj

1db tojássárgája

10dkg porcukor

5dkg kókuszreszelék

ELKÉSZÍTÉS

Robotgéppel összedolgozzuk a lisztet a darált mandulával, 1 csipet sóval, a feldarabolt vajjal, valamint a tojássárgájával. Kézzel sima tésztává gyúrjuk, és két egyforma cipót formázunk belőle. Mindkettőt folpackba csomagoljuk, és kb. 1 órára a hűtőbe tesszük. A cipókból kb. 3 cm átmérőjű rudakat sodrunk, és kb. 20 szeletre felvágjuk őket. Az ezekből formázott golyókat két, sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük és 200 fokos sütőben tepsinként kb. 12 percig sütjük őket. Összekeverjük a porcukrot a kókuszreszelékkel. Megforgatjuk benne a forró tésztagolyókat, majd hagyjuk kissé hűlni őket.

KARÁCSONYI BATTENBERG

HOZZÁVALÓK

17dkg vaj

17dkg cukor

4db tojás

1tk vanília aroma

17dkg liszt

2ek tej

1ek kakaópor

10dkg kandírozott gyümölcs

fondan

marcipán

ELKÉSZÍTÉS

A hozzávalókat megfelezzük, mert az egyik piskótánk csokis a másik pedig gyümölcsös lesz. A vajat a cukorral a vanília aromával és a tojásokkal elkeverjük. Hozzáadjuk a lisztet és a tejet. Az egyik masszába belekeverjük a gyümölcsöt, a másikból pedig egy evőkanál lisztet elveszünk és helyette egy evőkanál kakaóport keverünk bele. A két piskótát püspökkenyér formában, külön-külön, 180 fokra előmelegített sütőben, 15 perc alatt megsütjük.

Ha megsültek, mindkettőnek levágjuk a széleit és a tetejét is egyenesre, majd félbevágjuk őket. Egymás mellé teszünk egy gyümölcsös és egy kakaós rudat majd megkenjük lekvárral (én naspolya lekvárt használtam), majd összeillesztjük. Ezután megkenjük a tetejét is lekvárral, és a gyümölcsös fölé kakaós rudat a kakaós fölé pedig gyümölcsös rudat teszünk, amit szintén körbekenünk lekvárral. Szorosan betekerjük folpackba, és fél órát hagyjuk pihenni, hogy jól összetapadjanak a rudak. Kicsomagoljuk és fondanttal bevonjuk majd tetszés szerint díszítjük.

Szerző: Udvari Fanni

Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?

A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.

Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.

Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.