Menü

Környezetbarát takarítás

A háztartás önmagában is tele van olyan dolgokkal, amik károsak a környezetnek és az egészségnek egyaránt. A lakás környezetbaráttá tétele pedig nehéz feladat, de vannak olyan praktikák, amikkel egyszerűen és költséghatékonyan tudunk házilag előállítani tisztítószereket.

Olyan alapanyagokból készülnek ezek a tisztítószerek, amiket már régen is sikerrel használtak takarításkor, valamint a modern tisztítószerekben is jelen vannak. Ilyen például az ecet vagy a citromsav, amikkel önmagukban is neki lehet állni a takarításnak.

Bármilyen hétköznapi szennyeződésre jó az ecetből, szódabikarbónából és szabadon választható illóolajból készülő tisztítószer. A reggeli után koszos asztalra, a konyhapulton kiömlött kávéra és hasonló könnyebben eltávolítható foltokra hasznos ez a keverék. Csak öntsük egybe a hozzávalókat egy üvegben, töltsük fel vízzel és rázzuk össze, majd egy szórófejet is illesszünk rá. Készen is van!

A konyha és a fürdőszoba csempéink gyakori a vízkő, amiket a megszokott vízkőoldó szereken túl egyszerűbben is el lehet távolítani. Az ecet és a citromsav is alkalmas a szerepre. A citromsavból két evőkanálnyit tegyünk fél liter vízhez, majd szórófejes üvegbe tároljuk és így használjuk. Az ecet esetén a hígítás aránya más, 1/3 ecethez kell 2/3 víz.

A konyha többi, más célból tartott lakója is bírhat olyan tulajdonságokkal, amik hasznosak a takarításkor. A szódabikarbóna például segít a zsíroldásban, a különböző növényi olajok pedig a szennyeződések ellen használhatók, valamint fafelületek ápolására is alkalmasak. A környezetbarát, házi tisztító szerek alapját a szódabikarbóna, a citromsav és az ecet adják, ezeket megfelelő arányban kombinálva különböző helyekre specifikus tisztítószereket nyerhetünk. Természetesen oda kell figyelni mit, hova használunk. Az ecetből készített szereket például nem szabad alkalmazni márvány és gránit, valamint terméskő felületeken.

A tudatosság itt is kulcsfogalom, hiszen, ha átgondoltan, egyszerűen választunk tisztítószereket, kevesebb műanyagot és más káros anyagot dobunk el hulladékként. Amellett, hogy a világjárvány miatt különösen is oda kell figyelni a higiéniára, nem szabad elfelejteni, hogy milyen hatással vagyunk a környezetünkre. A tudatos hozzáállás indítja el kis lépésekben az egész életmód megváltozását, amivel már konkrét hatásokat is elérhetünk.

Villámlás és mennydörgés – tudod, mit kell tenned?

Mindenki találkozott már olyan viharral, ami hangos dörgéssel és villámlással járt, de vajon mindenki tudja e, hogy ilyenkor mit kell tenni?

Miért ilyen sekély a Balaton?

A Balaton Európa egyik legsekélyebb tava, de vajon miért alakult így, és hogyan befolyásolja ezt a jövőben a klímaváltozás? A „magyar tenger” különleges geológiai múltja és a globális felmelegedés hatásai olyan kérdéseket vetnek fel, amelyek túlmutatnak a nyaralás élményén.

Kerti túlélőkalauz: mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

A nyári hónapok egyre forróbbak, és a hosszan tartó hőség nemcsak minket, hanem a kertjeinket is próbára teszi. A kiszáradt fű, a lekókadt virágok és az elsárgult levelek látványa minden kerttulajdonos rémálma! Mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

Hűsítő nyári gyógynövények

A gyógynövények sokasága elérhető akár egy szépen kialakított, parkosított kertben is, vagy a konyhakertben, többet használhatunk a nyári melegben is.

Komposztálás – a természet körforgása otthon

A komposztálás nem csupán egy zöld hóbort – valójában az egyik legegyszerűbb és leghasznosabb módja annak, hogy csökkentsük a háztartási hulladék mennyiségét, miközben értékes tápanyagot adunk vissza a természetnek.