Menü

Miért nem ehet dinnyét, aki a parlagfűre allergiás?

Mondjuk úgy, hogy van az a szitu, amikor már a görögdinnye is tilos… De mégis hogyan válhat egy „ártatlan” gyümölcs, a közkedvelt görögdinnye az allergiásoknak ellenséggé? Például úgy, hogy a parlagfűre érzékenyeknél előfordulhat ez az úgynevezett keresztallergia. Sajnos igen, van ilyen.

A parlagfű rendszerint augusztustól október végéig szórja pollenjeit, már jól ismerem a helyzetem: a fagyokig tart a szenvedés. A fekete üröm szintén, bár már július utolsó két hetében is okozhat tüneteket. A leggyakoribb panaszok a tüsszögés, az orrfolyás, az orr eldugulása, a szem könnyezése, viszketése, vérbősége, a torokkaparás és viszketés.

Akkor most lőttek a dinnyének? Bizony lehetséges. A parlagfű - túlérzékenység különdíja a dinnye okozta félelmetes allergiás tünetegyüttes.

A parlagfű-allergiások egy része van olyan „mázlista”, hogy a görögdinnye, mint keresztallergén, plusz tüneteket okoz. Az említett virágpor és ez a gyümölcs, minden látszat ellenére, azonos növényi csoporthoz tartozik. Kémiai felépítésük, fehérjeszerkezetük hasonló, így okozhat allergiát a görögdinnye. Hogy még mondjak egy-két rossz hírt: csínján kell bánni a sárgadinnyével, a paradicsommal, az uborkával és a banánnal is. Ezek persze nem tilosak, de erősíthetik az allergiás tüneteket.

A hasonló fehérjemolekula-szerkezet felel tehát a keresztallergiákért, azok mégis egészen más tüneteket okoznak: az úgynevezett orális allergia szindróma kialakulásában van szerepük. Ilyen esetben a szájüregben lép fel először az allergiás tünet: kellemetlen viszketés, ajak- és nyelvduzzanat, sőt még hasi görcsök jelentkezhetnek, nagyon ritkán légzésproblémák.

Nézzük, melyek a tipikus párosok, ha keresztallergiáról beszélünk:

Parlagfű esetében: görögdinnye, sárgadinnye, paradicsom, uborka

Fekete ürömnél: kömény, csilibors, paprika, paradicsom, sárgarépa, petrezselyem, burgonya, koriander, kapor, articsóka, kamilla, tátika, napraforgó, krizantém, kivi, ánizs, árnyika, dinnye, uborka, mangó, szerecsendió, bors, mustármag, borsmenta, bazsalikom, majoránna, oregánó, zeller

Nyírfa allergiánál: mogyoró, dió, mandula, alma, cseresznye, sárgabarack, körte, szilva, meggy, őszibarack, burgonya, kivi, avokádó

Füvekre érzékenyeknél: paradicsom, rozs, búza, szója, földimogyoró, bab, borsó, tamarin, szentjánoskenyér

Földimogyoróra allergiásoknál: dió

Diófélék esetén: búza, rozs, mák, mogyoró, szezámmag.

Latex: gesztenye, banán, spenót, avokadó, citrusfélék, kivi

A keresztallergia hátterében tehát az anyagok kémiai szerkezetének hasonlósága áll, s sajnos nem tudunk jobb tanácsot adni, mint elkerülni ezeket az élelmiszereket. Viszont jó hír, hogy a keresztallergia viszonylag ritka jelenség, az allergiások 5-10 százalékánál fordul elő. A keresztallergiától szenvedőknek érdemes a keresztallergiát kiváltó zöldségeket, gyümölcsöket főzni, párolni, mivel a hőkezelés során azok általában elveszítik allergén hatásukat. Ez mondjuk a dinnye esetén engem egyrészt nem vigasztal, másrészt egyes ételek esetében nem hatásos a hőkezelés sem.

Martinka Dia

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

Húsvéti Csodák és Tojáskereső Kalandok!

Itt a húsvét, amikor a természet újra éled, a fák rügyet bontanak, a nap egyre többet mosolyog ránk és bizony, a húsvéti nyuszi is megérkezik!

A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.

Mi is pontosan a ragadós száj- és körömfájás?

Az utóbbi időben a ragadós száj- és körömfájás lett az új COVID, annak ellenére, hogy csak az állatok egy részére veszélyes. Mindenhol erről hallani, korlátozások kerültek bevezetésre, például elmaradt a veszélyhelyzet miatt a Gerecse nevű népszerű teljesítménytúra is. Azonban milyen gazdasági károkat okoz az állattenyésztésben, hogyan terjed, milyen tünetei vannak és hogyan előzhető meg?