Menü

Kánikula az autóban

A legforróbb nyári napokban vezetni nemcsak nagyon kellemetlen, hanem különösen veszélyes is. Tanácsok következnek kánikula idejére.

Az egyik legnagyobb probléma, s a kapkodás, figyelmetlenség oka, a stressz: a hőségben idegesek leszünk, türelmetlenek, a szív gyorsabban ver, a vérnyomás felmegy, az izzadás és az idegesség fokozódik, a sofőrök ingerültebbé válnak, mutogatnak, káromkodnak, sietnek, dudálnak, ezzel pedig csak fokozódik a balesetveszély.

A férjem tűzoltó és én azt a tendenciát látom a munkáján keresztül, hogy a legtöbb és legsúlyosabb balesetek nyáron történnek, a téli jeges időben apróbb koccanások és árokba csúszások valóban gyakoriak, de az igazán félelmetes és gyomorszorító, súlyos autóbalesetek a nyári hónapok alatt történnek. Szomorú tendencia ez, pedig megelőzhető. A hőség sajnos növeli a balesetek számát, ugyanis épp a fent említettek miatt csökken a koncentrálóképesség és nő a reakcióidő.

Sok autóban nincs klímaberendezés, így a forróságot az autóban ülve kénytelenek elviselni a sofőrök, ez pedig nagyon megnehezíti számukra a közlekedést a többi klímás autóban vezető autóssal szemben.

Én azt hinném, nem kell leírnom, hogy gyermeket, kisbabát, kisállatot, nagy állatot nem hagyunk a kocsiban a tűző napon, meg amúgy sem, mert életveszélyes a nyári melegben, hiszen a belső hőmérséklet nagyon hamar emelkedik, s halált okozhat, azonban mégis jó leírni, mert mindig akad, aki mégis megteszi.

Amikor több órára tervezünk parkolást valahol, s nem sikerül árnyékos helyet kifogni, érdemes a melegtől védeni az autó műszerfalát speciális anyagból készült autófóliákkal, takarókkal, melyeket az ablakra lehet rögzíteni. Ettől is felforrósodik az autó, de legalább a kormánykerék nem lesz tűzforró. Egy alapos szellőztetés azért így is elkél indulás előtt.

A nyitott ablakokkal való vezetés segíti az autó átszellőzését, ám ezt sokáig nem tanácsos tartani, a hátul ülő kisgyermekek ettől könnyen olyan huzatot kaphatnak, amitől begyulladhat a fülük, vagy a szemük.

A nagy nyári forróságban, ha vezetünk, nyaralni, vagy hosszabb útra indulunk, feltétlenül tartsunk többször pihenőt! Egy kis átmozgató séta, torna, nyújtás, egy kávé, pár korty víz, vagy gyümölcs, mosdóhasználat, mosakodás segít kicsit összeszedettebben, koncentráltabban folytatni az utat.

Nyári utazásokkor fontos teendő az autó műszaki állapotának átnézetése, szervizben történő karbantartása, a gumik ellenőrzése is, hiszen ezek is kihatással vannak az autó vezethetőségére.

Kánikulában vezetni sose kellemes, még ha klímánk is van az autóban, akkor is megterhelő, fárasztó, balesetveszélyes, leginkább a fenti tanácsok betartásával és kelleténél is nagyobb türelemmel csökkenthetjük a balesetveszélyt. Tegyük meg, amit lehet!

Martinka Dia

Hogyan kell segítséget kérni a 112-es segélyhívón?

Bármikor kerülhet valaki olyan helyzetbe, hogy segélyhívást kelljen indítania, segítséget kelljen kérnie, vagy nyújtania, ehhez pedig fontos tudni, hogy milyen telefonszámot tárcsázzon és milyen módon kell a segélyhívást lebonyolítani. A 112-es számot és annak tárcsázását pedig már egészen kicsi gyermekeinknek is meg kell tanítanunk.

Az almaecet sokoldalú felhasználása és előnyei

Az almaecet egy sokoldalú csodaszer. Amellett, hogy a konyhákban évek óta hódít a viszonylag olcsó áron kapható ecet, a fogyókúrázók körében is népszerű. Azonban milyen jótékony és pozitív hatásai vannak annak, ha minden nap belecsempészed az ételeidbe, vagy vízzel hígítva, mézzel édesítve, iszol néhány kortyot belőle?

Klímakarbantartás: miért fontos?

A hirtelen beköszönő nyárias meleg lassan aktuálissá teszi a klímahasználatot, s ekkor különösen ajánlott otthonunk, autónk fertőtlenítése, hiszen a klímarendszerben számos kórokozó megtelepszik. A klíma karbantartása több okból is fontos, ám a menete bonyolultabb, minthogy azt házilag is teljeskörűen el lehessen végezni.

Hogyan segíthetnek a kék színű ásványok?

A kék szín, a vízenergia színe. A víz pedig a tudást, az érzelmeket, az emberi kapcsolatot és az emberek közötti kommunikáció eleme. A kék szín a tudás, a nyugalom, a béke, az érzelmek és tudásvágy szimbóluma is.

Régi húsvéti szokások

A húsvét a kereszténység egyik legjelentősebb ünnepe. Ma már inkább a tavaszvárás, és a tavasz eljövetelének jele, amelyet március vagy április hónapban (a Hold állásának megfelelően) tartanak, és sokaknál vallástalan jelentéssel bír. Azonban az ünnephez rengeteg régi (ma már vicces) hagyomány kapcsolódik, amelyek közül olvashatunk néhányat ebben a cikkben.