Óvd a környezetet, vegyél vászontáskát…?
- Dátum: 2020.07.04., 03:31
- Sipos Zsófia
- környezetvédelem, műanyagmentes, odafigyelés, szatyor, tudatosság, vászontáska, zacskó
Elérkezett a július, ami egyet jelent azzal is, hogy ismét kipróbálhatjuk egy hónapig, milyen műanyagmentesen élni. A kezdeményezés nem újkeletű, már több éve telik el a nyár második hónapja a környezettudatosság jegyében. A koronavírus-járvány miatt talán kicsit háttérbe szorul, de aktualitását és fontosságát nem veszti el.
Divatos kihívás vagy valódi próba
A műanyagmentes július felfogható kihívásként vagy gyakorlásként is, amely során teljesen kiiktatjuk az ilyen anyagokból készült termékek vásárlását az életünkből. Elsőre sem tűnik egyszerűnek a feladat és ha jobban belegondolunk az élet minden területére kihat. Ma már minden műanyag, még a biorépát is műanyag szatyorban árulják.
A kevesebb most tényleg több
A műanyagmentes élet első lépése, hogy meg kell szabadulni az egyszer használható bolti szatyroktól. A műanyag zacskó helyett használhatunk vászontáskákat is, amelyek az elmúlt években igazán divatossá váltak. A probléma az, hogy a vászontáskák előállítása sokkal nagyobb teher a környezet számára, mint gondolnánk.
Egy 2011-es tanulmány szerint egy darab vászontáska előállításához 271,5 kg széndioxid kerül kibocsátásra, ami többszöröse egy műanyag szatyorénak, ami 1,5 kg.
Képletesen értve egy tíz szatyorból álló vászontáska gyűjteménnyel többet ártunk a Földnek, mintha műanyagzacskót használnánk.
Ez az adat nagyfokú tudatosságra int, ami a környezetvédelem kulcsa is egyben. Mértékletességet és odafigyelést igényel, ami annyit jelent, hogy amikor a pult előtt állunk vagy egy új ruhát akarunk vásárolni, feltesszük a kérdést: tényleg szükségem van rá? Ha kétszer átgondoljuk a döntést, tudatosabban tudunk vásárolni és valóban olyan ételeket és használati eszközöket szerzünk be, amire szükség van.
Valóban nagyon nehéz ez a feladat, amikor az egész világ azt sugallja, vegyél még. Környezettudatosnak lenni azt is jelenti, hogy megálljt tudunk parancsolni ennek és nem megvenni a tizenegyedik vászontáskát.
A műanyagmentes július ebben is kihívás és fejlődési lehetőség, hiszen akkor sem mindegy, mit használunk, ha elhagyjuk a műanyagot.
Hűsítő nyári gyógynövények

A gyógynövények sokasága elérhető akár egy szépen kialakított, parkosított kertben is, vagy a konyhakertben, többet használhatunk a nyári melegben is.
Komposztálás – a természet körforgása otthon

A komposztálás nem csupán egy zöld hóbort – valójában az egyik legegyszerűbb és leghasznosabb módja annak, hogy csökkentsük a háztartási hulladék mennyiségét, miközben értékes tápanyagot adunk vissza a természetnek.
Medencetisztítás és karbantartás: Így őrizd meg a víz tisztaságát egész szezonban

A kerti medence nyáron a pihenés egyik legjobb formája, de ahhoz, hogy mindig tiszta, higiénikus és élvezhető legyen, rendszeres karbantartásra van szükség. Az alábbiakban bemutatjuk a legfontosabb lépéseket, eszközöket és tanácsokat a medencetisztítás hatékony elvégzéséhez.
Zero waste: törekvés egy tisztább jövő felé

A modern világ elképesztő ütemű fejlődése és a fogyasztási szokásai hatalmas mennyiségű hulladékot termelnek. Szinte mindent eláraszt a szemét: a rengeteg visszamaradt PET-palack, a fesztiválok után maradó szeméthegyek éppen csak a felszínét mutatják egy mélyen gyökerező problémának. Túlzó vásárlási szokások, élelmiszer felhalmozás, a termelés határainak figyelmen kívül hagyása – ezek mind olyan jelenségek, amiket tudatossággal el lehetne kerülni.
A hulladék kérdése – kihívás és lehetőség egyszerre

A hulladékkezelés napjaink egyik legégetőbb környezeti problémája, amely nemcsak a városainkat és vidékeinket érinti, hanem globális kihívást is jelent.