Menü

Mi történik, ha éhezünk?

Egy átlagos felnőtt szervezet – kortól és aktivitástól, nemtől függően - naponta 2000-2500-3000 kalóriát igényel, fehérjék, vitaminok, nyomelemek, szénhidrátok, zsírok megfelelő kombinációjában. Ha túl kevés a kalóriabevitel, drasztikus a fogyókúra, koplalunk, VAGY folyton üres kalóriákat eszünk, tápértékek, vitaminok bevitele nélkül táplálkozunk, akkor éhezik a szervezet. Az éhezés lehet mennyiségi és minőségi is.

Ha valaki éhezteti magát, akkor legyengíti az immunrendszerét, leépíti az izmait, de a súlyos koplalás, akár halálhoz is vezethet.

A minőségi és mennyiségi éhezés között annyiban van különbség, hogy a minőségi éhezéssel a bevitt táplálék elegendő kalóriát tartalmaz, azonban a táplálék összetétele miatt számtalan tápanyag hiányzik, gondoljunk például bizonyos aminosavakra és zsírsavakra, amit a szervezet nem tud önmaga előállítani, sőt a vitaminok és nyomelemek jelentős része is ebbe a csoportba tartozik.

Kalóriaszegény, mennyiségi éhezős étrend mellett szervezetünk az energiát hasznosító izmokat is lebontja, majd a koplalás abbahagyását követően csak a zsírt építi vissza, majd jól el is raktározza, felkészülve a következő koplalásra, azaz arra, hogy mikor vonják meg tőle legközelebb a táplálékot.

A szervezet egyik alapvető feladata a vércukorszint fenntartása, mivel a központi idegrendszer működéséhez elengedhetetlen a glükóz. Éhezéssel a glikogénraktárak kimerülnek, ezt követően pedig a szervezet a fehérjék lebontásából származó aminosavakból állítja elő a szervezet működéséhez szükséges glükózt.

Az éhezés során a test zsírszövetei lebontódnak, az izomzat sorvadni kezd, a csontok „kiugranak” szinte a helyükről, az immunrendszer teljesen legyengül. A minimális sóbevitel miatt csökken a vérnyomás, amely hirtelen ájuláshoz vezethet.

A minőségi éhezés (huzamosabb ideig a létfontosságú tápanyagok megvonása) kevésbé feltűnő elváltozásokkal jár, de súlyos vitamin-és nyomelemhiány alakul ki.

A mennyiségi éhezéssel ellentétben – amely a szegény országokra jellemző, ahol nincs elég élelem – a minőségi éhezést folytatók általában sokat esznek és kalóriadúsan, azonban ezek többsége üres kalória, nasi, csokoládé, cukorka, chipsz, rágcsálnivalók, sütemények, gyorséttermi ételek, melyek nem elégítik ki a szervezet vitaminigényét.

A minőségi éhezés (túl sok kalóriában kevés tápanyag) következményeit gyakran csak akkor veszik észre az érintettek, amikor a vitamin- és ásványianyag hiány már állandó fáradékonysághoz, töredező körmökhöz, hajhulláshoz, idegrendszeri problémákhoz vezet, mint stressz, idegesség, állandó feszültség. Jellemzőek a fizikai tüneteknél a romló fogak, és természetesen az elhízás is, hiszen csupa egyszerű szénhidrátokat fogyaszt az illető. A minőségi éhezés és az egyoldalú táplálkozás közé nyugodtan tegyünk egy egyenlőségjelet.

Míg a szegény országokra az éhínség a jellemző, addig a modern országok népbetegsége a minőségi éhezés, az egyoldalú táplálkozás. A megoldás most is a jó öreg módszer: változatos és egészséges táplálkozás, rendszeres mozgás, elegendő alvás, megfelelő étrendkiegészítők és vitaminok, friss levegő.

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Hagyományos húsvét a modern világban

Mindenkinek kellemes húsvétolást kívánunk, családdal és barátokkal eltöltött programokat, élményeke, finom falatokat és jó időt a szabadtéri élményekhez! A húsvéti ünnep a megújulás és a hagyomány ünnepe.