Menü

Nem tehetünk róla, de kellemetlen

A horkolás gyakori jelenség, a népesség 10-20 százaléka horkol. Nem tehetünk róla, de kellemetlen. A probléma a légutak összeeséséből adódó hangjelenség, amely egyénenként eltérő. A jelenség maga nem betegség, azonban ez a légzéskimaradás bizonyos esetekben súlyos további betegségekhez vezethet, amit alvási apnoének hívunk.

A problémát okozhatja kisgyermekkorban megnagyobbodott orrmandula vagy későbbi életkorban az orrsövényferdülés. Köztudott, hogy akin súlyfelesleg van, nagyobb eséllyel alakulhat ki náluk horkolás, bár ez a jelenség sovány testalkatúaknál is előfordul.

A dohányzás is hajlamosíthat horkolásra, illetve az alkohol szintén rizikófaktor, de a tüneteket a reflux is súlyosbíthatja, vagy akár maga a reflux is okozhat alvási apnoét. Azt mondják háton fekve erősebb a horkolás, de ez nem bizonyított.

A jelenség érdekessége, hogy magát a horkolót nem zavarja a dolog, mivel nem érzékeli, hálótársa azonban annál inkább.

A horkolás kezelése többféle módon lehetséges: ahol túlsúly az ok, ott fogyással, ahol reflux, ott annak kezelésével érhet véget a probléma, az orrsövény műtéttel korrigálható, ahol pedig az alvási pozíció a ludas, ott speciális pizsamákkal oldják meg a zavaró eseményt, amelyekkel nem engedik az alvót a hátára fordulni. Olcsóbb megoldás teniszlabdákat varrni a „beteg” hátára.

A jelenség orvoslása műtéti úton is lehetséges, a horkolásgátló műtétek eredményei bíztatóak, de a hatékonyság nem garantált, a problémát nem szüntetik meg, csak a tüneteket kezelik.

A betegség rizikóját a köztudottan is ismert tényezők megelőzésével és elkerülésével lehet csökkenteni, mint például az elhízás, a dohányzás, az alkoholfogyasztás.

Egy fül-orr-gégész szakorvos szerint magunk is tehetünk a horkolás csökkentése érdekében, ha betartunk néhány szabályt. Az egészséges táplálkozás alap, a sport is hozzátartozik ehhez, illetve a mérsékelt alkoholfogyasztás (melyet lehetőleg ne lefekvés előtt fogyasszunk el). További segítséget jelenthet, ha alvás előtt a szoba hőmérséklete kellően páradús és hűvös. Utóbbi egyébként a minőségi alvást segíti elő.

A horkolás a gyerekeket is érinti, minden 50. gyermek horkol. Ha nem náthás időszakban történik, s huzamosabb ideig fennáll, akkor jelezhet allergiát, orrmelléküreg-gyulladást, vagy arcüreggyulladást, melyekre szigorúan oda kell figyelni és komolyan venni. A horkolás oka lehet a megnagyobbodott mandula, illetve orrmandula is, valamint orrpolip, vagy orrsövényferdülés.

A horkolás kellemetlen jelenség sokat ront a pihenés minőségén, így kialvatlanság fordulhat elő. Sajnos a betegség megviseli, megterheli a keringést, a szervezetet. Érdemes mielőbb kivizsgáltatni. Jó éjszakát!

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.

A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.

Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.