Nem tehetünk róla, de kellemetlen
- Dátum: 2020.01.30., 20:38
- Martinka Dia
- alkohol, alkoholfogyasztás, allergia, alvás, alvási apnoé, arcüreggyulladás, betegség, hangjelenség, horkol, horkolás, hőmérséklet, jelenség, kellemetlen, kisgyermekkor, kivizsgál., légút, légzéskimaradás, minőségi alvás, műtét, népesség, orrmandula, orrpolip, orrsövényferdülés, probléma, reflux, százalék, testalkat, túlsúly
A horkolás gyakori jelenség, a népesség 10-20 százaléka horkol. Nem tehetünk róla, de kellemetlen. A probléma a légutak összeeséséből adódó hangjelenség, amely egyénenként eltérő. A jelenség maga nem betegség, azonban ez a légzéskimaradás bizonyos esetekben súlyos további betegségekhez vezethet, amit alvási apnoének hívunk.
A problémát okozhatja kisgyermekkorban megnagyobbodott orrmandula vagy későbbi életkorban az orrsövényferdülés. Köztudott, hogy akin súlyfelesleg van, nagyobb eséllyel alakulhat ki náluk horkolás, bár ez a jelenség sovány testalkatúaknál is előfordul.
A dohányzás is hajlamosíthat horkolásra, illetve az alkohol szintén rizikófaktor, de a tüneteket a reflux is súlyosbíthatja, vagy akár maga a reflux is okozhat alvási apnoét. Azt mondják háton fekve erősebb a horkolás, de ez nem bizonyított.
A jelenség érdekessége, hogy magát a horkolót nem zavarja a dolog, mivel nem érzékeli, hálótársa azonban annál inkább.
A horkolás kezelése többféle módon lehetséges: ahol túlsúly az ok, ott fogyással, ahol reflux, ott annak kezelésével érhet véget a probléma, az orrsövény műtéttel korrigálható, ahol pedig az alvási pozíció a ludas, ott speciális pizsamákkal oldják meg a zavaró eseményt, amelyekkel nem engedik az alvót a hátára fordulni. Olcsóbb megoldás teniszlabdákat varrni a „beteg” hátára.
A jelenség orvoslása műtéti úton is lehetséges, a horkolásgátló műtétek eredményei bíztatóak, de a hatékonyság nem garantált, a problémát nem szüntetik meg, csak a tüneteket kezelik.
A betegség rizikóját a köztudottan is ismert tényezők megelőzésével és elkerülésével lehet csökkenteni, mint például az elhízás, a dohányzás, az alkoholfogyasztás.
Egy fül-orr-gégész szakorvos szerint magunk is tehetünk a horkolás csökkentése érdekében, ha betartunk néhány szabályt. Az egészséges táplálkozás alap, a sport is hozzátartozik ehhez, illetve a mérsékelt alkoholfogyasztás (melyet lehetőleg ne lefekvés előtt fogyasszunk el). További segítséget jelenthet, ha alvás előtt a szoba hőmérséklete kellően páradús és hűvös. Utóbbi egyébként a minőségi alvást segíti elő.
A horkolás a gyerekeket is érinti, minden 50. gyermek horkol. Ha nem náthás időszakban történik, s huzamosabb ideig fennáll, akkor jelezhet allergiát, orrmelléküreg-gyulladást, vagy arcüreggyulladást, melyekre szigorúan oda kell figyelni és komolyan venni. A horkolás oka lehet a megnagyobbodott mandula, illetve orrmandula is, valamint orrpolip, vagy orrsövényferdülés.
A horkolás kellemetlen jelenség sokat ront a pihenés minőségén, így kialvatlanság fordulhat elő. Sajnos a betegség megviseli, megterheli a keringést, a szervezetet. Érdemes mielőbb kivizsgáltatni. Jó éjszakát!
Dermatillománia, mit tudsz a bőrtépkedésről?
A bőrkapirgálás alapvetően nem gond addig, amíg az ember nem rögeszmésen teszi ezt a testével, viszont amikor már kényszeresen csinálja, akkor további gondokat eredményez.
Száraz január
Alkoholmentes italok, újévi fogadalmak, elhatározások és egy újabb kihívás: elindult a száraz január!
Mivel foglalkozik az oszteopátia?
Az oszteopátia filozófiája egyfajta holisztikus megközelítés, melynek célja a szervezet önszabályozó képességének serkentése – hívta fel a figyelmet erre Andrew Taylor Still, az oszteopátia alapítója.
Az anyatejes szoptatás előnyei
A szoptatás, mint téma, sokak számára erős érzelmeket vált ki, és gyakran vitákat szül, amelyek mélyebb társadalmi és személyes kérdéseket is érintenek. Az egyik fő probléma, hogy sokan csak a szoptatás tápláló szerepét hangsúlyozzák, miközben az ennél sokkal többet jelent. A szoptatás nemcsak étkezés, hanem a csecsemő számára biztonságérzetet, megnyugvást és fájdalomcsillapítást is jelent, ami nem mérhető vagy kontrollálható, ellentétben a táplálkozással, amely könnyen tervezhető és kimutatható.
Mit csinál a csontkovács? Veszélyes is lehet?
A csontkovács feladata, hogy a vázrendszerben bekövetkezett hibákat felismerje és kijavítsa. A csontkovács a gerinccel, a könyökkel, a vállal, a térddel és a csípővel foglalkozik, persze mellékhatások nélkül.