Szervezetünk összetartó ereje a kollagén
- Dátum: 2019.07.10., 09:38
- Udvari Fanni
- betegség, bőr, csontritkulás, egészség, életvitel, fehérje, hormonrendszer, ízület, kollagén, peptidek
Milyen szerepe van a kollagénnek?
A kollagént leginkább a betonhoz tudnánk hasonlítani. Hasonlóan fontos szerepet tölt be az emberi testben, mint a beton az épületek vázában. Biztosítja a megfelelő alapot. Nélküle minden összeomlana, mint egy kártyavár. Ezért is van az, hogy a kollagén leépülésével, minden porcikánk fájni kezd és bőrünk szottyanttá válik.
Az emberi szervezet ideig-óráig problémamentesen képes előállítani ezt az anyagot. De sajnos az idő múlásának és egyéb negatív hatásoknak köszönhetően termelődése fokozatosan csökken. Ez a csökkenés kb. 25 éves korunk után indul. 60 éves korunk környékére pedig teljesen leáll a szervezetünk kollagén termelése. Ennek is köszönhető, hogy öregkorunkra különböző ízületi betegségeink alakulnak ki.
A természetes kollagén pótlás alapja az alábbi támogató tápanyagok fogyasztása:
Tojásfehérje, sajt, tejtermékek, szója és tofu.
Káposzta, kelkáposzta, spenót, dinnye, sárgarépa és citrusfélék.
Szeder, áfonya, cseresznye, málna és eper.
Paprika, hüvelyesek és brokkoli.
Tenger gyümölcsei, kagyló, diófélék, vörös és fehér hús. A-vitamin, C-vitamin és aminosavak.
A természetes kollagént az állati eredetű élelmiszerek kötőszövetében találhatjuk meg a legnagyobb mennyiségben. Például a csirke- és sertésbőrben. Az egyik különösen fontos forrása a csontos húsleves, amelyet a csirke és más állatok csontjaiból mi is készítünk például egy-egy nagyobb ünnepkor.
Törekedj arra, hogy hormonrendszeredben egyensúly maradjon. Ez fontos a hialuronsav termelése miatt, ami szorosan kapcsolódik a kollagén ez. Végül, habár a szervezetbe juttatott kollagén szabad aminosavakra bomlik, azért mi mégis ajánljuk, hogy naponta 10g körüli mennyiséget fogyassz el ilyen formában is. Rengeteg személyes tapasztalatot hallani 1-2 hónapnyi külsőleg bevitt kollagénkúrák hatására, ezért elképzelhető, hogy ezen a téren a tudomány még rejteget számunkra valamit.
Jótékony hatásai:
Fiatalítja, rugalmassá teszi a bőrt
Erősíti a csontokat és az ízületeket, kezeli a gyulladásokat
Fokozza a teljesítményt és az izomépítést
Támogatja az emésztést
Meglepő, hogy mennyi előny származhat egy kevésbé ismert fehérje fogyasztásából is. De belegondolva, hogy a testünk fehérjéinek 30%-a kollagén, már nem is annyira meglepő. Ugyan a testünk természetes módon termel a számára szükséges mennyiségű kollagént, azonban ez idővel alábbhagy, és kevésnek bizonyul. Hiánya a bőr öregedésben, ráncok megjelenésében, ízületi problémákban, és a hajunk, körmeink elváltozásában mutatkozik. Nem nélkülözhetetlen a külső forrásból való kiegészítés, de erősen javasolt, ugyanis az imént leírtak enyhítésén kívül, számos más pozitív hatással rendelkezik.
A kollagén peptidek jótékony hatásának érvényesüléséhez napi legalább 2,5 gramm pótlására van szükség. A többi elfogyasztott fehérje pedig olyan minőségi forrásból származzon, mint a sovány tejtermékek, sovány húsok, halak, tojás vagy fehérjeturmix. Vegetáriánusként pedig a szójabab, borsó, lencse, teljes értékű gabonák fogyasztása segít egyre közelebb a céljaidhoz, egészséges állapotodhoz és életviteledhez.
Szerző:Udvari Fanni
Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.
Szotyola az egészségért

Apró magocskák, melyek általában szürke-fehér csíkosak, legtöbbet a boltok polcain mosolyognak szembe velünk egy-egy zacskóba csomagolva. Finomság, de egészség is ücsörög a csomagokban.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Tökfélék jótékony hatása

A tökféléket rendkívül változatos formában, színben és ízben találjuk meg a piacokon, vagy a boltok polcain, nagyon egészséges zöldség szervezetünk számára.