Ne félj a tűtől!
- Dátum: 2019.05.31., 14:48
- egészség, érzelem, félelem, felnőtt, fóbia, gyermekkor, kezelés, megoldás, ok, pánik, probléma, szorongás, terápia, tűfóbia, viselkedés
Nagyon kevesen élnek közöttünk, akik szeretik a tűt. A többség, ha teheti, elkerüli, sokan csak szükséges ellenségként tekintenek rá. A valódi tűfóbia azonban a népesség körülbelül 10%-át érinti. A tűfóbia mély szorongásban nyilvánul meg, ami az orvosi konzultáció előtti-közbeni-utáni félelemben, illetve például tű-/oltáskerülésben nyilvánul meg. A tűfóbia áldozatai ilyenkor feszültséget, félelmet, pánikot éreznek, és nemcsak akkor ha tűt látnak, de akár már a gondolatra is megjelenhetnek a kellemetlen tünetek. Vannak bizonyos érintettek, akik rémálmokkal küzdenek, vagy tudatosan kerülik azokat a helyeket, ahol esetleg tűvel találkozhatnak.
A lehetséges okok
Fontos, hogy igyekezzünk megbirkózni a problémával, és dolgozzunk a megoldáson, ehhez azonban az első két fontos lépés, hogy semmiképpen se szégyelljük magunkat, illetve próbáljuk megtalálni a probléma okát.
A szakértők szerint általánosságban elmondható, hogy két forrásból eredhet a fóbia megjelenése:
Gyermekkori negatív élményből fakad: Lehet, hogy gyermekkorunkban olyan szituációba keveredtünk, amely annyira erős negatív élményként maradt meg az emlékezetünkben, hogy később emiatt alakult ki az állapot. Kialakulhatott az orvos miatt, aki egyébként is egy fehér köpenyes, magas idegen volt számunkra, ráadásul fájdalmat is okozott.
Egy, az életünkben fontos felnőtt miatt alakult ki, akinek szintén tűfóbiája van.
A tűfóbiában szenvedők a tű látványára rendkívül hirtelen vérnyomás emelkedést tapasztalhatnak, ami bizonyos esetekben akár eszméletvesztést is okozhat.
Terápia
A kialakult állapot szerencsére kezelhető. A kognitív viselkedésterápia erre egy rendkívül hatékony eszköz. Ennek során olyan technikákat tanulhatnak a páciensek, amelyek segítségével a negatív gondolatokat képesek lesznek átalakítani, illetve a helyzettel kapcsolatban kialakult érzéseket és viselkedésmintázatokat meg tudják változtatni.
Húsvéti Csodák és Tojáskereső Kalandok!

Itt a húsvét, amikor a természet újra éled, a fák rügyet bontanak, a nap egyre többet mosolyog ránk és bizony, a húsvéti nyuszi is megérkezik!
Mi is pontosan a ragadós száj- és körömfájás?

Az utóbbi időben a ragadós száj- és körömfájás lett az új COVID, annak ellenére, hogy csak az állatok egy részére veszélyes. Mindenhol erről hallani, korlátozások kerültek bevezetésre, például elmaradt a veszélyhelyzet miatt a Gerecse nevű népszerű teljesítménytúra is. Azonban milyen gazdasági károkat okoz az állattenyésztésben, hogyan terjed, milyen tünetei vannak és hogyan előzhető meg?
Fenntarthatósági témahét

A fenntarthatóság napjaink egyik legfontosabb témája, amely mind az egyének, mind a vállalatok, mind pedig a kormányok szintjén egyre nagyobb figyelmet kap. A következőkben úgy gondoltam, ez annyira kiemelt téma – nemcsak ezen a héten – hogy írok a fenntarthatóságról.
Árvacsalán, a kerti gyom ereje

Megannyi gyomot próbálunk kiirtani a kertben, udvarban, pedig többségük hasznos gyógynövény, ilyen az árvacsalán is.
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.