Mi volt a kedvenc meséd gyerekként?
- Dátum: 2019.04.12., 07:05
- Martinka Dia
- agresszív, béke, elalvás, elpityeredik, erőszakos, értelmi, érzelmi, esti mese, fantázia, fejleszt, fejlődés, felnőtt, főszereplő, gyerekkor, gyermek, gyermekkönyvek, képzelőerő, klasszikusok, kreativitás, lelki táplálék, megszerettet, mese, mesekép, minta, nyugalom., olvasás, pihenés, sablon, számítógép, szókincs, televízió, tévémese, történet, viselkedés
Nekem az Öreg Néne Őzikéje. A mai napig elpityeredem a kedves kis történeten, mikor a gyerekeimnek olvasom. De említhetném a Holle anyót, a Hófehérkét, a Brémai muzsikusokat, a Hamupipőkét, a Hüvelyk Matyit. Gyerekkorunk régi klasszikusait.
Április elején tartották a Gyermekkönyvek nemzetközi napját, melynek célja, hogy a gyermekek megszeressék a könyveket és az olvasást, a meséket. A mesélésben az az egyik legjobb dolog, hogy együtt vagyunk a gyermekeinkkel, s miért is fontos a velük együtt töltött „esti mese – idő”? Azért, mert a mese a gyerekek fantáziáját, képzelőerejét fejleszti, nem kapják készen a történetet, mint például a tévében, nem ad a kezükbe sablonokat. Bevallom, néha nagyon fáradt vagyok mesét olvasni nekik, mégse maradhat el, vagy én, vagy az apjuk felolvas egy-egy történetet nekik este, még akkor is, ha közben nem is mindig figyelnek oda.
Szakemberek nem győzik eléggé hangsúlyozni, hogy a mesének jelentős szerepe van a gyerekek értelmi és érzelmi fejlődésében, viselkedési mintákat nyújt számukra. Fontos összetevője a mesének a történet tanulsága, hogy a főszereplők mit és hogyan tanulnak mindabból, ami velük történik. A mesékkel erkölcsi és viselkedésbeli mintákat közvetítünk, amiket már pici korban el lehet kezdeni átadni.
A mesében olyan dolgokról tanulhatnak, mint az élet, a halál, a harag, a féltékenység, a szeretet, a segítés, a talpraesettség, a bátorság, s ezekről a saját nyelvezetüknek és koruknak megfelelően tudunk velük beszélni. Köztudott, hogy azok a felnőttek, akiknek meséltek gyermekkorukban, az élet nehézségeivel is sokkal könnyebben megküzdenek.
A fiaim nagyon szeretik, mikor az apjuk nem mesét olvas fel, hanem saját maga talál ki történetet, ő gyártja az esti mesét nekik, melybe a gyerekek is bekapcsolódhatnak. Az általuk kitalált, továbbszőtt történetek nagyon jól fejlesztik a kreativitást, szókincset, fantáziát, s nem utolsó sorban remekül leköti őket.
A tévében látott mese nem mese. Amikor meséről beszélünk, akkor el kell különíteni a hallott és nézett meséket, mert a két meseélmény egyáltalán nem ugyanazt az élményt adja. Amint a televíziót, vagy a számítógépet bekapcsoljuk, abban a pillanatban „kiszáll” a szituációból a fantázia, a kreativitás, a gyerek készen kapja a meseképeket, arról nem is beszélve, hogy a mai, modern tévémesék agresszívak, erőszakosak, míg a mesélt mese felébreszti a képzelőerejüket, beleélik magukat a történetbe, s jobban segíti a pihenést, elalvást, mint a „vibráló doboz”.
Az esti mese fontossága gyermekünk életében tehát vitathatatlan. Az a gyerek, aki nem kap lelki táplálékot érzelem szegénnyé válik. Arról nem is beszélve, hogy úgy érzem a hétköznapjaink általában nagyon káoszosak és tele vannak teendővel, feladattal, rohanással. Az esti mese egy kis lelassulást, békét, nyugalmat hoz. Amíg nem lesz ciki a gyerekeimnek, s amíg kíváncsiak a történetekre, addig tutira mesélni fogok nekik.
Csótányinvázió
A csótányok a természetben hasznos rovarok, ám az otthonainkban azonban nem látjuk szívesen.
Parlagfű és társai, avagy mit jelent a keresztallergia
A parlagfű ártatlannak tűnő növénykénk, ám amikor virágba borul, több ezer ember életét keseríti majd meg. A parlagfű veszély alapján Magyarország Európa legfertőzöttebb országának tekinthető, nálunk több millió ember érzékeny a parlagfűre.
Őszi lakástrendek és lakásdekorációk
Ahogy minden évnek, úgy minden évszaknak is megvannak a maga trendjei. Hamarosan közeleg az ősz, ami magával hozza egyedi stílusjegyeit, és színeit. Az alábbi cikkben néhány nyár végi beltéri stílust, lakberendezési tippet nézhetünk meg, amellyel otthonosabbá tehetjük környezetünket.
A kapor, mint gyógyhatású növény
A kapor mindenki számára ismerős, hiszen a magyar konyhában elengedhetetlen fűszer. Pedig nem csak fűszernövény, hanem számos gyógyhatással bíró zöldellő.
A zene hatással van a növényekre
Bár a növények nem rendelkeznek kifejezetten a hangok érzékelésére alkalmas szervvel, a hanghullámokat tökéletesen érzékelik. A hanghullámok rezgései pedig a megfigyelések szerint felgyorsítják az úgynevezett protoplazmatikus mozgást, amely fokozza a növények sejtalkotását. Ez pedig hatással van a növények egész rendszerére, így az ásványi anyag tartalom is megnövekedhet a stimuláció hatására, így erősebb és nagyobb lesz a zenehallgató növény.