Menü

Felkészülési taktikák az érettségire

Felkészülni sokféleképpen lehet. Napi három óra alvással, órákig tartó magolással, nagy kupac feladatsor megoldásával és kijavításával, vagy abszolút nemtörődömséggel és minimális erőfeszítéssel. De ha valaki szeretné megtartani az egészséges egyensúlyt a tanulás, pihenés és a közösségi élmények megélése között, annak nehéz dolga van. Ezért fontos, hogy mindenki ki tudjon fejleszteni egy saját technikát, amely könnyebbé teszi számára a felkészülést és a relaxációt is. Erre mutatunk néhány példát.

Hogyan készülj a tananyaggal?

A legégetőbb kérdés az összes közül. Hiszen az érettségit nem lehet tologatni, így aki a felkészülést halogatja, a saját dolgát nehezíti meg. Igaz, a végzősöknek nincs könnyű dolga: az iskolai teendők, a ballagás szervezése, jegyet kell szerezni minden tárgyból, mégpedig minél jobbat, hiszen ez kerül majd a bizonyítványba, ez fog beszámítani a felvételin. Közben ki kell dolgozni a tételeket, fel kell készülni az írásbelikre. Könnyebb megtartani egy bizonyos tempót, ha az érettségi tárgyakat felosztjuk napokra. Aki öt tárgyból tesz vizsgát, mindegyikre a hét egyik meghatározott napján készül. Lesz például matek-kedd, töri-csütörtök, angol-péntek, stb. Így nem minden nap ugyanazt fogod csinálni, de mindenből fokozatosan és rendszeresen készülni fogsz. Vasárnaponként pedig mindig átismételheted a héten megtanult tételeket. Természetesen vannak olyanok, akik könnyen összpontosítanak akkor is, ha egyszerre több dologra készülnek, ám ez a hatékonyságot nagyban csökkenti, ezért a sikeresség és az időpocsékolás elkerülésének érdekében oszd be a napokat és az anyagot, hidd el, meg fogod köszönni magadnak.

Hogyan pihenj eleget?

Ez talán a legegyszerűbb: aludj napi hét-nyolc órát, és ehhez minden nap ragaszkodj! Ne térj el tőle, mert a szervezetednek szüksége van az állandóságra. Tíz óra után már ne tanulj, és ha csak fél 11-kor fekszel le, akkor fél 7 előtt ne kelj fel! Ezalatt az idő alatt az agyad a hosszú távú memóriába át tudja írni az olvasott információkat. Ezt szoktuk úgy mondani, hogy ülepszik. Tehát, ha alvásról van szó, ne alkudj meg, használd ki az időt.

Na jó, de honnan legyen közösségi életed is?

A barátaidat és a kedvenc hobbijaidat elhanyagolni a tanulás mellett sem szabad. Találjatok módot a közös tanulásra, és iktassatok be sorozatnézős vagy beszélgetős szüneteket, de azért azt se vigyétek túlzásba! Minden két-három témakör után lazíthattok egy kicsit, így egymást is motiváljátok a tanulásra, és legalább kellemesen telik a készüléssel töltött idő. Hétvégenként pedig legalább egyszer egy-két órát sportoljatok vagy sétáljatok közösen! A szervezetetek is meg fogja köszönni ezt a kis ráfordítást.

Ingyenes mammográfiás emlőszűrés is lesz Kapolcson, a Művészetek Völgyében

A Művészetek Völgye Fesztivál ideje alatt idén nemcsak kulturális élményekkel gazdagodhatunk, hanem az egészségünkért is tehetünk. 2025. július 25-én, pénteken a Novartis Hungária Zrt. támogatásával ingyenesen lehet mammográfiás emlőszűrést igénybe venni Kapolcson. A vizsgálatra fesztiváljegy nélkül is be lehet jelentkezni. Olyan 40 és 65 év közötti nőket várnak – legyenek akár helyi lakosok, vagy fesztiválozók –, akik az elmúlt egy évben nem vettek részt ilyen szűrésen.

Miért ilyen sekély a Balaton?

A Balaton Európa egyik legsekélyebb tava, de vajon miért alakult így, és hogyan befolyásolja ezt a jövőben a klímaváltozás? A „magyar tenger” különleges geológiai múltja és a globális felmelegedés hatásai olyan kérdéseket vetnek fel, amelyek túlmutatnak a nyaralás élményén.

Kerti túlélőkalauz: mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

A nyári hónapok egyre forróbbak, és a hosszan tartó hőség nemcsak minket, hanem a kertjeinket is próbára teszi. A kiszáradt fű, a lekókadt virágok és az elsárgult levelek látványa minden kerttulajdonos rémálma! Mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

Ha kisbabával utazunk, ezeket ne hagyjuk otthon

Legyen szó nyaralásról, rokonlátogatásról, vagy csak egy hosszabb kirándulásról, van jónéhány dolog, amit érdemes bepakolni, ha csecsemővel utazunk.

"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?