Migrén? Időjárás? Stressz? – Mit tegyek a fejfájás ellen?
- Dátum: 2018.10.29., 10:47
- Varga Ágnes Kata
- egészség, elöl, érzékeny, fájdalomcsillapító, fej, fejfájás, feszültség, front, hátul, hipertenzió, homlok, időjárás, izom, izomgörcs, koponya, lapocka, levegő, magas vérnyomás, mechanikai, meditáció, migrén, módszer, nyak, nyugalom, nyugtató, orvos, pihenés, probléma, séta, stressz, szemüreg, tanács, tarkó, változás, zene
„Nagy fejfájást okozol te nekem.” – hangzik a szánkból néha, ha problémás alakokba ütközünk. De bármilyen idegesítő vagy megoldhatatlannak tűnő helyzettel is álljunk szemben, sosem az jut először eszünkbe, hogy az izgalomtól valóban fájni kezd majd a fejünk. A napjaink telnek-múlnak, és mit sem törődünk azzal, hogy a szinte naponta jelentkező fájdalmat mi okozza. Csakhogy néha már hátráltató tényezővé, sőt, elviselhetetlenné válik ez az érzés, mi pedig mélyen gondolkodóba esünk, hogy a több víz, az Aspirin, a fejmasszázs vagy a friss levegő segítene jobban? Végül mindet bevetjük, és ha pár órán belül elmúlik, tanácstalanul állunk a kérdés felett, hogy rendben, elmúlt, de mitől? És ez a folyamat folyton lejátszódik.
A fejfájás csillapításának hatásossága abban gyökerezik, hogy a kialakító tényezőt felismerjük. E nélkül minden gyógyító módszer egyszerű kuruzslás marad. Ha tudjuk magunkról, hogy a szélsőséges időjárási viszonyokra, esetleg az időjárás változásaira érzékenyek vagyunk, akkor érdemes figyelni az előrejelzéseket. Ha frontokban gazdag időszak köszönt ránk, felkészülten is várhatjuk azt: azokra a napokra úgy készülünk, hogy több sétát iktatunk be a friss levegőn, kevesebb stressznek próbáljuk kitenni magunkat, több vizet iszunk, és több pihenőt tervezünk be. Ezzel csökkentjük az elviselhetetlen fájdalom kialakulásának valószínűségét.
A migrén már sokkal bonyolultabb kérdés. Gyógyír nincs igazán erre a problémára, ugyanakkor szinte képtelenség egy erős migrén mellett bármi hasznos tevékenységet is végezni. A legtöbbeknek az használ, ha sötét, vagy félig világos helyiségben tartózkodnak, és viszonylagosan nagy csendet tartanak maguk körül. Van, akinek ennyi is elég, de van, akinek nem. Néhányan a fekvésre esküsznek, amivel az a probléma, hogy a hétköznapokban néha kivitelezhetetlen. A fájdalomcsillapító és a sok víz általában nekik is segít átvészelni egy ilyen napot. A fejmasszázs az ő esetükben nem sokat használ, inkább a pihenés és a kímélő életmód folytatása javaslott.
Míg a migrén a koponya elülső részében, főképp a szemüregben és a homloküregben támad, addig a magas vérnyomással vagy vérnyomás-ingadozással járó fejfájás a tarkót és a fej hátsó részét érinti. Ebben az esetben a legjobb magát a magas vérnyomást megszüntetni, akár gyógyszeres, akár természetes úton. A pihenés és a víz fogyasztása itt sem elhanyagolható.
A maradék eset a stressz, feszültség által okozott izomgörcs következtében kialakuló fejfájás. Erre sokféle módszer létezik: légző gyakorlatok, melyek a feszültséget oldják; nyugtató zenék és meditáció, mely szintén a stressz csökkentését segíti elő; masszázs a nyaknak és a fejnek, különös tekintettel a tarkóra és a lapockák tövénél lévő izmokra. A fej gyengéd masszírozása javítja a vérellátást és csökkenti az izomgörcsöket. Sokszor tehát a stressz által kialakult fejfájást mechanikai úton lehet legkönnyebben csillapítani.
Bármi is okozza a fejfájásunkat, a fő kialakító tényező orvosolásával csökkenthetjük vagy el is mulaszthatjuk azt. Persze, ha gyakran előfordul velünk, és semmiféle módszer nem használ, akkor érdemes orvoshoz fordulnunk, hogy az esetleges nagyobb bajt elkerüljük.
"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?
Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.
Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
A színek hatásai

A színeknek kiemelkedő szerepük van az életünkben. Kutatások szerint egyes érzelmek sokkal jobban társíthatók egy adott árnyalathoz, mint bármely másikhoz. Mivel a környezetünk képes befolyásolni a hangulatunkat is, így a színek pszichológiájának előnyeit a mindennapi életünkben is kamatoztathatjuk.