Menü

Takaríts okosan!

A takarítás és a rendrakás olyan házimunka, aminek nehezen állunk neki és sokszor se eleje, se vége. A takarítás fontos és nélkülözhetetlen, ebben mindenki egyetért. Van, aki szereti, van, aki kényszerből végzi el, van, aki napokig, hetekig hanyagolja, de előbb-utóbb kénytelen nekilátni. Van, aki alapos, van, aki felületes. Engem személy szerint kikapcsol a házimunka, szívesen megcsinálom, csak az szokott zavarni, hogy kisgyerekek mellett nem sokáig van látszatja, tehát mindig kezdhetem elölről. De vajon jól takarítunk?

Amerika egyik legnagyobb takarítócégének a főnöke egy interjúban elárulta, hogy a legtöbb ember nem végzi helyesen, logikusan a takarítást. A legnagyobb hiba, amit vétünk, ha nem fentről lefelé takarítunk. Az említett takarítócég vezetője szerint ugyanis a legtöbb ember logikátlanul nekiesik a házimunkának és először azokat a területeket törli le, amelyek kézmagasságban vannak. A takarításnak azonban meghatározott iránya van, fent kell kezdeni a törölgetést, hiszen a por lefelé száll. Nagyon fontos a jó irány, hiszen ha nem ezt követjük, hamar újra poros lesz minden.

A második leggyakoribb hibánk takarítás közben, ha nem fejeztük be, amit elkezdtünk. Pedig rám nagyon is jellemző, hogy félbehagyom a konyhát, mert közben lejár a mosógép és ha már ott vagyok, letörlöm a mosdókagylót és a fürdőszobai polcokat. Ezt is félbeszakítom, amikor a gyerekszobából kiabál a gyerek, hogy nézzem meg, mit rajzolt, s ha már oda kellett menni, elpakolom a szétszórt plüssállatokat, elpakolom a ledobott zoknikat, összegereblyézek az ágy alól pár legót. Ezt pedig így minden, csak nem logikus sorrend. S közben még mindig ott vár a félbehagyott konyhaszekrény. Néhány hasznos tipp segít kicsit jobban élvezni a rendrakást és sokáig fenntartani a rendet (vagy annak látszatát).

Tehát, ha a konyhával kezdtük, akkor suvickoljuk ki teljesen és csak utána térjünk át más feladatokra. A takarítás akkor hatékony és kevésbé fárasztó, ha nem akarunk mindent egyszerre megcsinálni, hanem megpróbáljuk beosztani a teendőket és egy nap alatt csupán egy vagy két helyiséget teszünk rendbe, így máris nem tűnik elvégezhetetlennek és végeláthatatlannak a házimunka. Ha takarítás közben a selejteket nem pakoljuk vissza a szekrényekbe, máris teret nyerhetünk, így a rendezettség sokáig megmaradhat.

A porszívózás is éget kalóriát, mondogatom magamnak sokszor, mikor egy kétórás intenzív takarítás, pakolás, székre fel-és leugrálás után úgy érzem magam, mint egy kiadós edzés után.

Nálam az is gyakori, hogy több dolgot művelek párhuzamosan, de tény, hogy mi nők több dologra is tudunk egyszerre figyelni. Letörölgetjük a port, amíg telefonálunk, fogmosás közben rendet rakunk a fürdőszobapolcon, vagy lemossuk a tükröt, én gyakran áttörölgetem a hűtőt, amíg a fiam a konyhában olvassa a leckét, szinte észre sem vesszük, hogy közben takarítunk.

Rend a lelke mindennek, s időhiányban hasznos dolog kitölteni az üresjáratokat is. Tegye fel a kezét, aki egy tízperces reklám alatt is összepakol ezt-azt a lakásban?

szerző: Martinka Dia

Kövirózsa, a kerti csodaszer

Ki ne ismerné a kövirózsát, amit szinte minden nagyszülői ház kertjében megtalálhatunk. Ez nem is véletlen, hiszen a népi gyógyászat közkedvelt növénye.

Mi az a Hatha-jóga és miben segít?

A Hatha-jóga a légzés és a mozgás kombinációjából áll. A jóga bármelyik jógastílusban tanított fizikai testhelyzetre is utal, lényegében a hatha-jóga egy gyűjtőfogalom, amely a tudatosság elérésére használt testgyakorlatokat és légzéstechnikákat írja le.

Túlfogyasztás vagy No-buy 2025?

A túlfogyasztás korunk egyik legnagyobb problémája, melynek száma országonként más és más. 2024-ben már május 25-én eljött a túlfogyasztás napja – ez azt jelenti, hogy kevesebb mint öt hónap alatt feléltük az egy évre elegendő erőforrásadagunkat. A kérdés az, miként csökkenthetjük az úgynevezett ökológiai lábnyomunkat.

Száraz január

Alkoholmentes italok, újévi fogadalmak, elhatározások és egy újabb kihívás: elindult a száraz január!

A projekció jelentése

A projekció pszichológiai mechanizmus, amely segít elkerülni a kellemetlen belső élményeket, érzéseket vagy konfliktusokat azáltal, hogy ezeket a saját magunkban érzett dolgokat a külvilágra vetítjük. Alapvetően arról van szó, hogy a bennünk lévő, elviselhetetlen indulatokat vagy félelmeket a másik személyre hárítjuk, miközben nem vesszük észre, hogy ezek valójában saját magunkban is jelen vannak.