Menü

Iskolakezdési őrület

A nagyfiam azért nyafog, mert nem várja még az iskolakezdést. A kisebbik fiam pedig azért könyörög, hogy óvoda helyett hadd járjon ő is inkább iskolába a nagyfiúkkal. Én pedig azon morfondírozom, hogy mindent megvettem, beszereztem-e, ami az iskola (és óvoda) kezdéshezszükséges. Őrület az biztos.

Egy 2016-os kutatásból kiderül, hogy az első osztályosok beiskolázása jelenti a legnagyobb anyagi terhet a családoknak. Egy felsőbb tagozatra járó gyermek valamennyivel olcsóbban, (a felmérés szerint) körülbelül 15 ezer forintból megússza a bevásárlást, kivéve, ha a legdrágább, legjobb holmikat vesszük, s nyilván ebbe nem számolták a ruházatot, s egyebeket, amik sokkal többe kerülnek 15 ezer forintnál. A felsőoktatásba készülő fiatalok költségeiről nem is beszélve, ahol már utazást, kollégiumot, vagy albérletet is fizetni kell. A 15 ezer forint szerintem nem reális.

Az iskolakezdés számomra már nyár elején elkezdődött, a férjem legyintett, hogy hova kapkodok júniusban, de én mégis apránként vásároltam meg a második osztályba lépő fiamnak a papír-írószert, csomagolóanyagot, technika-, és rajzfelszerelést, benti cipőt, tisztálkodási eszközöket, sportruházatot és egyebeket. Azért annak örülök, hogy az iskolatáskát és tolltartót, tornazsákot idén legalább nem kell megvenni, tavaly megdobta a költségeket rendesen. Amit lehet, érdemes időben beszerezni, vettem korábban már sportcipőt, meg testnevelés felszerelést, őszre egy-egy új pólót, inget, nadrágot, minderre szükség lesz. Egyszerre igen megterhelő ennyi kiadás, úgy vélem apránként jobb beszerezni mindent, ám, aki most kezd neki a körútnak, neki érdemes az árakat összehasonlítani különböző weboldalakon, mielőtt a legdrágább helyről vásárol. Érdemes körülnézni, mert néhány tankönyveket, atlaszt és kötelező olvasmányt olcsóbban megtalálni az interneten vagy antikváriumokban. Lehet használtan is könyvet vásárolni, szerintem nincs azzal semmi baj.

Tapasztalatom szerint nagyon sok bevásárlóközpont készül akciókkal az őszre, szerencsére néhány üzletben ilyenkor nagyon jó áron lehet ruházatot, kiegészítőket, cipőt venni. Az iskolatáskán azt gondolom nem szabad spórolni, hiszen a gerincünk, a törzsünk tengelye, testünk egyik alappillére. Fontos szerepe van a helyes testtartás kialakításában. Sajnos a mai gyerekek egyre többet ülnek (számítógép, laptop, tablet, telefon előtt) és egyre kevesebbet futnak, mozognak, sétálnak, ez pedig a hátukra, törzsükre kedvezőtlenül hat. Figyelni kell a gyerekünk testtartására, nem szabad hagyni, hogy féloldalasan hordja az iskolatáskát, mert így huzamosabb ideig rosszul terhelik a gerincüket. Az iskolatáska merevített hátrésze és a derékpánt segíti a helyes súlyeloszlást.

Bár még azért pár nap van a becsengetésig, érdemes most már játékos feladatokkal bevezetni a közelgő iskolakezdést, rengeteg játék van, amellyel a gyermekünk képességeit fejleszthetjük, szórakoztató módon, akár még egy-egy utolsó strandolás, vagy kirándulás közepette.

szerző és fotó: Martinka Dia

Használt ruhát venni menő!

Sokan szeretik a használt ruha piacot, hiszen fantasztikus és egyedi darabok bújnak meg olykor-olykor a túrkálókban, ami manapság már egyáltalán nem kínos dolog.

Édesítőszerektől depresszió

A depresszió gyakori betegség, amely szinten minden felnőttet érint valamilyen formában az élete során. Jellemző rá, hogy negatívan befolyásolja az érzelmeket, a gondolkodást és a viselkedést is. Számos tünete van, ezek közül leggyakoribb a lehangoltság és az érdeklődés vagy az öröm hiánya. Viszont adódik a kérdés, hogy mi okozza a problémákat, hogyan lehetünk letörtek az édesítőszerektől?

Nepotizmus, nepo babyk

Manapság a világ a hatalmak harcának színtere, legyen az országok között, országokon belüli megmérettetések, vagy akár a showbiznisz. Ennek egyik mozgatórugója a nem mindig etikus nepotizmus.

Növények, melyek elűzik a kullancsokat

Egyre több embert fertőz meg a kullancs terjesztette halálos kór hazánkban. Tavaly az év első felében még jóval kevesebb esetet regisztráltak. A Lyme-kórt, amelyet egyes kullancsfajok terjesztenek, egyre több embernél mutatták ki hazánkban.

Fiókát találtam! – Mikor mentsünk, mikor ne?

Áprilistól augusztusig tart a fiókaszezon, ilyenkor rengeteg bejelentést kapnak a madármentők a segítségre szoruló madarakról. A legtöbbjük nem árvult el, ezért a legnagyobb segítség számukra az, ha nem fogjuk be, ha pedig már megtettük, a megtalálás helyén mielőbb elengedjük őket!