Menü

Mit és hogyan igyunk sportoláskor

Nehéz kitapasztalni, kinek mi esik jól sportolás előtt, alatt és után, akár innivalóról, akár ennivalóról beszélünk, azonban a megfelelő mennyiségű folyadékbevitel rendkívül fontos, mert már a közepes mértékű kiszáradás is rontja a teljesítményt, ugyanakkor a túlzott folyadékbevitel is kellemetlen lehet sportoláskor. Egy felnőtt ember testének 50-70 százaléka víz, a sportos, izmos emberek esetén ez az arány általában magasabb, ugyanis az izom legnagyobb részét víz teszi ki, ezért a sportolók esetében különösen nagy szerepet tölt be a folyadék; annak összetétele és pótlása.

Szakemberek szerint a sportolásra előre fel kell készülni, futás előtt is elegendő folyadékot fogyasztani, a testmozgáshoz ugyanis érdemes jól hidratált állapotban hozzákezdeni, persze ez nem azt jelenti, hogy teleisszuk magunkat. Az arányos folyadékbeviteli terv éppolyan fontos, mint egy jó edzésterv. Edzés közben izzadékonyságtól és a mozgás intenzitásától függően negyedóránként kb. 1-2 dl fogyasztása javasolt, az azt követő 30 percben pedig 2,5 dl vizet érdemes fokozatosan meginni.

A futás közbeni komfortérzet érdekében kevesebb víz fogyasztása lehet javasolt: negyedóránként 1-2 korty, maximum 1 dl. Futóverseny közben, ha nincs nálunk folyadék, minden frissítőponton, azaz 4-5 kilométerenként érdemes megállni frissíteni. Lehet, hogy pár másodpercet veszítünk vele, de a dehidratáltságnál nincs rosszabb egy-egy verseny, vagy edzés után. A dehidratáltság tünetei lehetnek a fáradtság, a fejfájás, a kipirult bőr, a sötét, erőteljes illatú vizelet, a szapora légzés.

A verejtékezéssel nemcsak folyadékot vesztünk, hanem sót és egyéb ásványi anyagokat is ezeket szintén pótolnunk kell. Szakemberek szerint érdemes egy fekete vagy sötét színű pólóban tesztelnünk sóveszteségünket, amely jól látható fehér folt formájában csapódik ki, a táplálkozásnál erre is figyelnünk kell. A sóbevitel mellett izomgörcsök esetén egy magnéziumos ital mindenképp ajánlott.

Ha reggel edzünk, akkor különösen fontos a megfelelő hidratálás, hiszen előtte egész éjszakán át nem jutott folyadékhoz a szervezetünk. A folyadékpótlás ilyenkor beindítja az anyagcserét, tehát mielőtt futni indulsz, igyál egy nagy pohár vizet. Minden edzés alatt leadott kiló után 1,2-1,5 liter folyadékot fogyasszunk, hosszan tartó vagy intenzív edzés után pedig ügyeljünk az ásványi anyagok visszapótlására is, mind táplálék, mind folyadék formájában.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

A rejtvényfejtés pozitív hatásai

A rejtvényfejtésnek rengeteg pozitív hatása van – nem csak szórakoztató, de az agyadnak is igazi edzés! Nézzük melyek az előnyei!

Miért annyira népszerűek a virtuális futások?

A virtuális futóversenyek szuper lehetőséget jelentenek azoknak, akik szeretnének részt venni versenyeken, de nem feltétlenül tudnak vagy akarnak elutazni egy adott helyszínre.

Utazás a főváros eldugott múzeumjaiba

Múzeumokat manapság mindenki ismer. Vannak a világhírűek, mint például a Louvre és vannak a hazai szinten ismertek is, mint például a Magyar Nemzeti Múzeum. Azonban mi a helyzet azon helyekkel, amelyek csak kevesebb embert vonzanak, kevésbé népszerűek és olcsóbb, rövidebb elfoglaltságot kínálnak? Az alábbi cikkben néhány kevésbé népszerű fővárosi kiállítóhelyet ismerhetünk meg.