Kutyaharapást szőrével? Még véletlen se!
- Dátum: 2018.03.23., 20:36
- alkohol, ápolás, étel, folyadék, ital, kezelés, másnap, másnaposság, megelőzés, prevenció, szervezet, szórakozás, tippek, trükkök, víz
Jön a jobb idő, kezdődnek a kültéri koncertek, hamarosan fesztiválszezon. Már nem fagyoskodunk éjszakánként, előkerülnek a csinosabb szettek, felszabadultabban tomboljuk át az éjszakákat. Aztán pedig jön a másnap, ami már nem annyira felszabadító… Részben tévhit, hogy magától az alkoholtól vagyunk másnaposak, azért sokban hozzájárul ehhez, a kialvatlanság és a felborult bioritmus is. Fontos azt is mérlegre tenni, hogy milyen italt ittunk, mennyit, és hogy ettünk-e mellette valamit.
A problémát mindig érdemes a megelőzéssel kezdeni, ha van rá lehetőségünk. Ha tudjuk, hogy estére kirúgunk a hámból, együnk előtte! Ráadásul ne csak salátát, hanem valami zsírosabbat, amely bevonva a gyomor nyálkahártyáját védi a szervet. Ráadásul maga az étel is, valamennyi ideig lassítja az alkohol felszívódását. Persze nincs csodaszer, itt csupán arról van szó, hogy egy jó kis pörköltön nehezebben halad át az alkohol, az emésztés során, és ezáltal, nem hirtelen ugrik meg a vér alkoholszintje, és nem üt be a krach. Ugyanilyen lassító hatása lehet: egy pohár tej elfogyasztásának is.
Viszont mit tegyünk, ha már elkéstünk a megelőzéssel?
Pótolni kell a folyadékveszteséget, de semmiképp sem szénsavas üdítőkkel. A víz, esetleg a vitaminos vizek, citromos ízesítések a legajánlottabbak, a szervezet regenerálódásához és további tisztulásához nélkülözhetetlen a legalább 3 liter bevitele. A kávé, kóla, tea maximum a felébredést segítik, de ezek is magukkal hozzák a vízfogyasztás szükségességét, hiszen köztudott, hogy például a kávé is „szárító” hatással van a szervezetre. A 100%-os gyümölcslevek viszont segítik, és gyorsítják az alkohol lebontását.
A gyomorfájdalom, rosszullét nem épp annak a jele, hogy éhesek lennénk, pedig szükség van tápanyag bevitelére. Már egy könnyű szendvics is segíthet. Sokan esküdnek a finom tyúkhúslevesre, a népi hagyományok pedig a korhelylevest ajánlják.
Ha fájdalomcsillapítóra is szükség van, akkor az aszpirines tabletták ajánlottak, mivel a paracetamolt a máj bontja le, aminek épp elég dolga van az alkohollal. Azonban orvosi ajánlás nélkül minden más gyógyszer veszélyes lehet!
Ami viszont semmiképp nem ajánlott, az az alkoholra való alkoholalapú válasz. A másnaposság egy napig tart, épp elég azt kikúrálni, ne tegyünk még több kárt a szervezetünkkel. Azt a macskabajos 24 órát pedig, a fenti tanácsokkal, könnyen kibírhatjuk.
Mikortól számít valaki alkoholistának?

Az alkoholfogyasztás társadalmilag elfogadott része sok kultúrának – egy pohár bor vacsora mellé, sör a barátokkal, pezsgő ünnepléskor. De mikortól válik ez a szokás problémává? Mikortól számít valaki alkoholistának?
Mit rejt egy energiaital? A koffein hatása a fiatal szervezetre

Egyre inkább köztudott, hogy az üdítők világa vonzza a kamaszokat. A 2024-es magyarországi korhatárosítás, amely nemrégiben lépett életbe megtiltotta az energiaitalok árusítását 18 év alattiaknak, bizonyos feltételek mellett. A döntést sokan felesleges szabályozásnak, mások bölcs lépésnek tartják. Azonban az biztos, hogy a koffeinen túl más adalékanyagok is veszélyt jelentenek. Ugyanis a serkentő löttyök tömkelege nem csak tömény erő dobozba zárva, hanem komplexebb termékek sokasága.
Kiszáradás – figyelj oda!

A nagy nyári melegben könnyű elfeledkezni arról, hogy eleget igyunk, mert elvonja figyelmünket például a strandolás, pedig a kiszáradás veszélyes sokszor fennáll.
Probiotikum, higiénia, és tudatosság a nyugodt utazásért

Napsütés, tengerpart, finom ételek – a nyaralás sokak számára a kikapcsolódás csúcspontja. Ám az élményt könnyen beárnyékolhatja egy kellemetlen gyomorrontás vagy hasmenés. Szerencsére némi tudatossággal megelőzhetjük, hogy a pihenés napjait a mosdóban töltsük.
Cseresznye szezon, használd ki!

Mindenki ismeri a cseresznyét, a gyerekek a fülükre akasztják, a felnőttek befőttet készítenek belőle. Érdemes sokat fogyasztani belőle, mert igencsak egészséges.