Menü

Legyél te is otthoni környezetvédő!

Közismert tény kivéve Trump elnöknél, hogy Földünk bajban van, mondhatni a huszonötödik órában. Ha felelősen gondolkodunk, és szeretnénk, hogy "gyermekeink, unokáink is lássák", ahhoz szükséges lépéseket tennünk - pontosabban szakkifejezéssel élve csökkentenünk az ökológiai lábnyomunkat. Rajtunk is múlik, mindannyiunkon - de legtöbben nem tudjuk, mivel is segíthetnénk. Azt hisszük, elegendő, ha szelektíven gyűjtjük a hulladékot. De ez sajnos tévedés...

Cikksorozatunkban most kézzelfogható ötletekkel és információkkal próbálunk segíteni, hogy te is környezetvédő lehess a saját otthonodban - anélkül, hogy a csodára (vagy a politikusokra) várnál.

Kezdjük akkor máris ezzel, a (szelektív) hulladékgyűjtéssel. Belegondoltunk már, hogy mennyi energiafelhasználással jár legyártani például egy műanyag palackot, majd azt összeszedni műanyag hulladékként, szétválogatni, eljuttatni az újrahasznosítóhoz, és valamit abból újra előállítani? Sajnos nehéz úgy kihozni a folyamatot, hogy az valóban óvja a környezetet. Arról nem is beszélve, hogy a szelektíven összegyűjtött hulladékok töredékét tudják csak a valóságban újra felhasználni. Állítólag az újrahasznosítás mértéke 5% közötti. Ha ez a szám növekszik, növekedett azóta, az még mindig kevés. De mi a megoldás? Csökkentsük a saját felhasználást ezen a téren az alábbi módszerekkel:

- NE vegyünk műanyag palackos vizet! Aki szénsavas ásványvizet fogyaszt, az igyon cserélhető szódát, a többiek pedig csapvizet, forrásvizet, kútvizet, tisztított vizet... Legyen egy műanyag vagy üvegflakonunk, amit megtöltve mindig viszünk magunkkal. Ha pedig otthon sok ásványvizet fogyasztottunk eddig, akkor érdeklődjünk szolgáltatóknál a cserélhető nagy palackok elérhetőségéről - olyan ez, mint amiket az irodaházakban és egészségügyi központokban láthatunk. Sokszor nem drágább, mint a bolti ásványvíz, de környezetbarátabb, ráadásul még cipelnünk sem kell a boltból az ásványvizet.

- Figyeljünk oda rá, hogy mennyi szemetet termelünk! A szeméttelepek olyan mértékben telítődnek, hogy azok kezelése komoly kihívást és szomorú jövőt tár elénk. Keressük az olyan termékeket, amik nem egyenként csomagoltak, például a lapka vagy a mackó sajt feleslegesen sok szemetet termel, de még rengeteg példát lehetne sorolni.

- Sokszor írtunk már róla: vigyünk magunkkal bevásárláskor zacskókat és szatyrokat, vagy bevásárlókosarat. Hamarosan mindenhol jelentősen megdrágulnak ezek a termékek, s ez jól is van így: nem jelent nagy erőfeszítést, ha ennyivel átgondoltabban megyük bevásárolni, és van nálunk néhány kis zacskó, meg összehajtható szatyor.

- Ha házon kívül étkezünk, akkor olyan étkezdét vagy éttermet válasszunk, ahol mosogatnak! Igaz, hogy ez is jár energiahasználattal, de mégis kevesebbel, mint az eldobható tányérok és evőeszközök használata.

- A műanyag flakonok kreatív otthoni felhasználására rengeteg ötletet, tippet találhatunk a neten: lefesthetjük, s így máris széleskörű kreatív megoldásokra alkalmazhatóak. Lehet belőle postaláda, ceruzatartó, palántázószett, virágcserép, stb.

A cikksorozat következő részeiben szó lesz még a papír valamint az alumíniumdobozokkal kapcsolatos környezetvédelemről, és sok más érdekességről, tarts velünk!

Neked is van ötleted, amit itt nem olvastál? Küldd el üzenetben a Hajráegészség facebook oldalán, és akár névvel, akár név nélkül megjelentetjük tippjeidet a sorozat következő részeiben!

Zero waste: törekvés egy tisztább jövő felé

A modern világ elképesztő ütemű fejlődése és a fogyasztási szokásai hatalmas mennyiségű hulladékot termelnek. Szinte mindent eláraszt a szemét: a rengeteg visszamaradt PET-palack, a fesztiválok után maradó szeméthegyek éppen csak a felszínét mutatják egy mélyen gyökerező problémának. Túlzó vásárlási szokások, élelmiszer felhalmozás, a termelés határainak figyelmen kívül hagyása – ezek mind olyan jelenségek, amiket tudatossággal el lehetne kerülni.

A hulladék kérdése – kihívás és lehetőség egyszerre

A hulladékkezelés napjaink egyik legégetőbb környezeti problémája, amely nemcsak a városainkat és vidékeinket érinti, hanem globális kihívást is jelent.

A sarki fény születése és színei

Hazánkban csak rendkívül ritkán láthatunk sarki fényt, mégis szinte mindenki ismeri. Erőssége és láthatósága sok tényezőtől függ, lényegében három dolog elengedhetetlen a létrejöttéhez: légkör, mágneses tér és naptevékenység. Megfigyelése évről évre millióknak okoz felejthetetlen élményt. Adódik a kérdés, hogy hogyan alakul ki az aurora borealis, milyen elemei és milyen színei vannak?

Kis erkélyek praktikusan

Akik lakótelepen vagy kis lakásokban laknak, jól tudják milyen nehéz berendezni egy parányi kis erkélyt vagy kialakítani praktikusan egy tenyérnyi kis teraszt. Ha jók az adottságai, szép a kilátás, jó az elhelyezkedés, érdemes a lehető legtöbbet kihozni belőle. Praktikus tippek kis erkélyek berendezéséhez.

Mérgező növények a kertben

Kertünk ékességei legfőképpen a gyönyörű virágjaink, melyeket nagy gondossággal ápolunk, hogy mindig szép legyen, de érdemes megnézni, hogy egészségünkre nincs e káros hatással.