Menü

Legyél te is otthoni környezetvédő!

Közismert tény kivéve Trump elnöknél, hogy Földünk bajban van, mondhatni a huszonötödik órában. Ha felelősen gondolkodunk, és szeretnénk, hogy "gyermekeink, unokáink is lássák", ahhoz szükséges lépéseket tennünk - pontosabban szakkifejezéssel élve csökkentenünk az ökológiai lábnyomunkat. Rajtunk is múlik, mindannyiunkon - de legtöbben nem tudjuk, mivel is segíthetnénk. Azt hisszük, elegendő, ha szelektíven gyűjtjük a hulladékot. De ez sajnos tévedés...

Cikksorozatunkban most kézzelfogható ötletekkel és információkkal próbálunk segíteni, hogy te is környezetvédő lehess a saját otthonodban - anélkül, hogy a csodára (vagy a politikusokra) várnál.

Kezdjük akkor máris ezzel, a (szelektív) hulladékgyűjtéssel. Belegondoltunk már, hogy mennyi energiafelhasználással jár legyártani például egy műanyag palackot, majd azt összeszedni műanyag hulladékként, szétválogatni, eljuttatni az újrahasznosítóhoz, és valamit abból újra előállítani? Sajnos nehéz úgy kihozni a folyamatot, hogy az valóban óvja a környezetet. Arról nem is beszélve, hogy a szelektíven összegyűjtött hulladékok töredékét tudják csak a valóságban újra felhasználni. Állítólag az újrahasznosítás mértéke 5% közötti. Ha ez a szám növekszik, növekedett azóta, az még mindig kevés. De mi a megoldás? Csökkentsük a saját felhasználást ezen a téren az alábbi módszerekkel:

- NE vegyünk műanyag palackos vizet! Aki szénsavas ásványvizet fogyaszt, az igyon cserélhető szódát, a többiek pedig csapvizet, forrásvizet, kútvizet, tisztított vizet... Legyen egy műanyag vagy üvegflakonunk, amit megtöltve mindig viszünk magunkkal. Ha pedig otthon sok ásványvizet fogyasztottunk eddig, akkor érdeklődjünk szolgáltatóknál a cserélhető nagy palackok elérhetőségéről - olyan ez, mint amiket az irodaházakban és egészségügyi központokban láthatunk. Sokszor nem drágább, mint a bolti ásványvíz, de környezetbarátabb, ráadásul még cipelnünk sem kell a boltból az ásványvizet.

- Figyeljünk oda rá, hogy mennyi szemetet termelünk! A szeméttelepek olyan mértékben telítődnek, hogy azok kezelése komoly kihívást és szomorú jövőt tár elénk. Keressük az olyan termékeket, amik nem egyenként csomagoltak, például a lapka vagy a mackó sajt feleslegesen sok szemetet termel, de még rengeteg példát lehetne sorolni.

- Sokszor írtunk már róla: vigyünk magunkkal bevásárláskor zacskókat és szatyrokat, vagy bevásárlókosarat. Hamarosan mindenhol jelentősen megdrágulnak ezek a termékek, s ez jól is van így: nem jelent nagy erőfeszítést, ha ennyivel átgondoltabban megyük bevásárolni, és van nálunk néhány kis zacskó, meg összehajtható szatyor.

- Ha házon kívül étkezünk, akkor olyan étkezdét vagy éttermet válasszunk, ahol mosogatnak! Igaz, hogy ez is jár energiahasználattal, de mégis kevesebbel, mint az eldobható tányérok és evőeszközök használata.

- A műanyag flakonok kreatív otthoni felhasználására rengeteg ötletet, tippet találhatunk a neten: lefesthetjük, s így máris széleskörű kreatív megoldásokra alkalmazhatóak. Lehet belőle postaláda, ceruzatartó, palántázószett, virágcserép, stb.

A cikksorozat következő részeiben szó lesz még a papír valamint az alumíniumdobozokkal kapcsolatos környezetvédelemről, és sok más érdekességről, tarts velünk!

Neked is van ötleted, amit itt nem olvastál? Küldd el üzenetben a Hajráegészség facebook oldalán, és akár névvel, akár név nélkül megjelentetjük tippjeidet a sorozat következő részeiben!

Villámlás és mennydörgés – tudod, mit kell tenned?

Mindenki találkozott már olyan viharral, ami hangos dörgéssel és villámlással járt, de vajon mindenki tudja e, hogy ilyenkor mit kell tenni?

Miért ilyen sekély a Balaton?

A Balaton Európa egyik legsekélyebb tava, de vajon miért alakult így, és hogyan befolyásolja ezt a jövőben a klímaváltozás? A „magyar tenger” különleges geológiai múltja és a globális felmelegedés hatásai olyan kérdéseket vetnek fel, amelyek túlmutatnak a nyaralás élményén.

Kerti túlélőkalauz: mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

A nyári hónapok egyre forróbbak, és a hosszan tartó hőség nemcsak minket, hanem a kertjeinket is próbára teszi. A kiszáradt fű, a lekókadt virágok és az elsárgult levelek látványa minden kerttulajdonos rémálma! Mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

Hűsítő nyári gyógynövények

A gyógynövények sokasága elérhető akár egy szépen kialakított, parkosított kertben is, vagy a konyhakertben, többet használhatunk a nyári melegben is.

Komposztálás – a természet körforgása otthon

A komposztálás nem csupán egy zöld hóbort – valójában az egyik legegyszerűbb és leghasznosabb módja annak, hogy csökkentsük a háztartási hulladék mennyiségét, miközben értékes tápanyagot adunk vissza a természetnek.