Meleg télen? Nem túl jó...
- Dátum: 2016.02.04., 18:30
- asztma, egészség, évszak, frontérzékeny, hideg, hidegfront, hőség, Időjárás, meleg, melegfront, migrén, nyár, szív, tél
Sokan szeretik a szokatlanul enyhe, meleg időt a hideg télen, ám akadnak olyanok, akik azt mondják: az a jó, ha az évszaknak megfelelő az időjárás. Több szempontból is az utóbbiaknak van igazuk.
Az utóbbi években/évtizedekben egyre gyakoribb, hogy az időjárás szélsőségesen nyilvánul meg. Ilyen például, ha nyáron a hetekig tartó tikkadt meleget késő őszi hűvös váltja, vagy a szárazságot özönvíz. Ugyanakkor a tél sem kivétel a szélsőséges változások alól. Idén már megéltük, hogy mínusz tíz Celsius fok alá süllyed a hőmérő higanyszála, majd még ugyancsak az év leghidegebb hónapjában kellemes tavaszi időt tapasztaltunk. Volt szárazság, hó, eső, ónos eső.
Amellett, hogy ezekre a hirtelen változásokra, kilengésekre nem könnyű a gyakorlatban, a mindennapi életben felkészülni, az egészségünknek sem feltétlenül kedvez a dolog.
Ott vannak például a frontérzékenyek, nincsenek kevesen azok, aki a meleg és hidegfrontok váltakozását megérzik, megszenvedik. Az enyhe fejfájástól a komolyabb szervi panaszig széles skálán terjed az ő problémájuk, amelynek a mostanában tapasztalható időjárási helyzet remekül megágyaz.
A migrénnel küszködőknek komoly kihívás a szélsőséges és gyakori változás. Az asztmások szintén többet szenvedhetnek ilyenkor, és vannak, akik különböző intenzitású ízületi fájdalmat éreznek. Hazánkban rengetegen küzdenek szív és érrendszeri problémákkal, az ő szervezetük nehezebben alkalmazkodik, akár nagy hideg, akár óriási hőség áll be.
A téli meleg, nyári hideg gyakran a természet folyamatait is negatívan befolyásolja, emellett alaposan megnehezíti a növénytermesztést és az állattenyésztést. Ezek szintén rosszul érintik az embert, aki ugyan alkalmazkodó, de az alkalmazkodásának ára van.
Villámlás és mennydörgés – tudod, mit kell tenned?

Mindenki találkozott már olyan viharral, ami hangos dörgéssel és villámlással járt, de vajon mindenki tudja e, hogy ilyenkor mit kell tenni?
Miért ilyen sekély a Balaton?

A Balaton Európa egyik legsekélyebb tava, de vajon miért alakult így, és hogyan befolyásolja ezt a jövőben a klímaváltozás? A „magyar tenger” különleges geológiai múltja és a globális felmelegedés hatásai olyan kérdéseket vetnek fel, amelyek túlmutatnak a nyaralás élményén.
Kerti túlélőkalauz: mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

A nyári hónapok egyre forróbbak, és a hosszan tartó hőség nemcsak minket, hanem a kertjeinket is próbára teszi. A kiszáradt fű, a lekókadt virágok és az elsárgult levelek látványa minden kerttulajdonos rémálma! Mit tehetünk a perzselő hőség ellen?
Hűsítő nyári gyógynövények

A gyógynövények sokasága elérhető akár egy szépen kialakított, parkosított kertben is, vagy a konyhakertben, többet használhatunk a nyári melegben is.
Komposztálás – a természet körforgása otthon

A komposztálás nem csupán egy zöld hóbort – valójában az egyik legegyszerűbb és leghasznosabb módja annak, hogy csökkentsük a háztartási hulladék mennyiségét, miközben értékes tápanyagot adunk vissza a természetnek.