Menü

Pénzfüggő az egészséges táplálkozás?

Gyakran halljuk azt a kifogást, hogy valaki azért nem él egészséges életmódot, mert az drága. Utánajártunk, hogy vajon igaz-e ez az állítás. Vizsgáljuk meg anyagi oldalról: mennyire kell kinyitnunk a pénztárcánkat az egészségünk érdekében?

Elsőre ránézésre abszolút úgy tűnik, hogy az egészséges életmódnak borsos ára van. A minőségi, egészséges élelmiszerek drágábbak, nehezebb őket beszerzni és több utánajárást igényelnek. Sőt, ha sportolni szeretnénk, akkor is bőven van finanszírozni-való, hiszen az óradíj, a terembérlet, a sportruházat költségei is felmerülnek.

Igen, csakhogy ebben az esetben nem vettünk figyelembe minden szempontot! Eláruljuk, miért nem drágább az egészséges életmód:

  • Valóban drágább a teljes kiőrlésű zsemle, kenyér, vagy akár liszt, mint a sima, csakhogy jóval kevesebbet tudunk megenni belőle! Igaz ez minden más, magas rosttartalmú élelmiszerre. Igaz, hogy drágább, mégis kisebb adagokkal jól lakunk. Ennek az egyik oka, hogy a finomlisztes, cukros, magas glikémiás indexű élelmiszerek megemelik a vércukorszintet, ami miatt nagyon hamar újra éhesek leszünk még akkor is, ha előtte degeszre ettük magunkat. Ellenben a rostdús ételek kiegyensúlyozott szinten tartják a vércukorszintet, elkerülve ezzel a falási rohamokat. Másrészt már az evés során is megérezzük, hogy mennyivel táplálóbbak ezek az ételek, és szinte lehetetlen belőlük ugyanolyan mennyiséget elfogyasztani, mint egészségtelen társaikból. Inkább csak azoknak szokott sikerülni, akiknek már túlzottan kitágult a gyomra, vagy lelki okokból fogyasztanak túlzó mennyiségeket. De még ők is szoktak kevés kitartással változást tapasztalni, hogy milyen mennyiség elegendő a számukra.
  • Mindig lehet jó beszerzési forrásokat találni! Igaz, ha valamilyen előkelő biopiacra járunk, akkor drágább a házi és vegyszermentes zöldség- és gyümölcs, mint a társai, de meg lehet találni azokat a termelőket, akik korrekt áron dolgoznak. A kistermelők mindegyikének megvan a maga célcsoportja. Van, amelyik valóban a nyitottabb pénztárcájú réteget célozza meg, de van olyan is, aki reális áron kínálja a portékáját, mert tudja, hogy akkor találhat több vásárlót magának, ha áraival nem száll el a bolti árfekvéshez képest. Csak elsőre igényel mindez sok utánajárást, ha már kiépül a saját körünk, ahonnan vásárolunk, és kialakul egy bejáratott rendszer, az már gördülékenyen működik. Ja, és maguk a termelők is segítenek, hogy egyes igényeinkkel hová forduljunk, ki az, akit ajánlanak és aki megbízható.
  • Ha az ember nem vigyáz az egészségére, akkor bizony sokat kell költenie annak helyreállítására. Nem drágább az egészséges életmód, mint a gyógyszerek tömkelege, amit meg kell vennünk, ha nem vigyázunk magunkra eléggé.
  • Ne gondoljuk, hogy a körülmények áldozatai vagyunk, legyünk kreatívak! Ha pl. sportolni szeretnénk, akkor ne helyezzük azt annak függvényébe, hogy "majd ha meglesz az új cipőm, majd ha meg tudom venni xy torna DVD-jét, majd ha már ki tudok fizetni egy kondibérletet"... Minden megoldható: manapság már rengeteg ingyenes tornavideó létezik, és a legújabb cipő sem alapfelszereltség a testmozgáshoz. Ez nem feltétele, inkább kifogása a sportolásnak!

Íme tehát a bizonyíték, hogy az egészséges életmód csak akkor drágább, ha szűkebb látókörrel szemléljük a helyzetet, és persze akkor, ha mindezt kifogásként emeljük. A valódi ok gyakrabban nem a pénztárcánk tartalma, hanem a változástól való félelem, vagy a lustaság. Vagy Ön még mindig hisz a mondásban, hogy a lustaság fél egészség...?

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.

Dolgok, amik a fehérjeszegény diéta hatásai

30 éves korunkig a szervezet gyorsan regenerálja önmagát, 30 év után azonban sokkal könnyebben törnek a csontok, mint gyógyulnak. Hogy erősítheted meg tested vázát? Természetesen kalciummal, amelynek a fehérje a legjobb forrása.

Sör a női és férfi szépségért és fiatalságért

Hogyan fiatalít, szépít? Jótékony az alvásra és az intelligenciára. Hogyan használjuk a sört külsőleg? Kutatási eredmények a sör hatásáról.