Az újszülöttekre veszélyes a vírus
- Dátum: 2016.01.20., 20:03
- betegség, csecsemő, járvány, kisfejűség, mikrokefália, újszülött, vírus, Zika
Az újszülöttekre veszélyes a zika nevű vírus, amely az utóbbi időszakban sajnos új erőre kapott Dél-Amerikában.
A szúnyogok által terjesztett, Afrikából induló zika eddig nem volt különösebben érdekfeszítő vírus sem a kutatóknak, sem a hétköznapi embereknek. Úgy tűnt, a néhány napig tartó lázzal, enyhébb fájdalommal járó tüneteken kívül a Zika veszélytelen (vagy legalábbis minimális eséllyel veszélyes), ezt azonban kénytelenek vagyunk most felülbírálni.
A Zikát valószínűleg kapcsolatba lehet hozni a mikrokefália nevű fejlődési rendellenességgel, amely viszont nagyon aggasztó hír.
A mikrokefália, azaz az úgynevezett kisfejűség azt jelenti, hogy az újszülött csecsemők a normálisnál kisebb fejjel és fejletlenebb aggyal jönnek a világra. A kutatók most azt figyelték meg, hogy ahol a Zika terjed, ott az egyébként igen ritka mikrokefália előfordulása is gyakoribb. Az utóbbi hónapokban Brazíliából jelentettek sok esetet, de a fejlődési rendellenesség már más országokban is felütötte a fejét az amerikai kontinensen - Dél-Amerika mellett az északi területeken is.
A Zikát 1947-ben Ugandában azonosították, a fent említett okok miatt eddig a vírus nem adott okot a komolyabb vizsgálatra, most azonban ez a helyzet megváltozik. A cél az, hogy elkészüljön egy hatásos oltóanyag, addig viszont a lehető legtöbb eszközzel védekezni kell a vírus terjedése ellen.
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.
Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.