Az advent az év legveszélyesebb időszaka…?
- Dátum: 2015.12.07., 08:52
- advent, csokoládé, cukor, cukormentes, édesség, egészségtelen, gyerekek, hiperaktivitás, hizlaló, karácsony, koncentrációzavar, szénhidrát, teljesítőképesség, ünnep, vércukorszint
Cukros csokitélapó a Mikuláscsomagban, cukrozott csokoládé az adventi naptárban, cukorral és finomliszttel készült mézeskalácsok… és még sorolhatnánk a rengeteg finomságot, amit ilyenkor megesznek a gyerekek – és persze a felnőttek. Nem is beszélve a nagy családi ebédekről és vacsorákról, ahol mértéktelen mennyiségben állnak rendelkezésre a sütemények, na meg persze az azt megelőző, szintén nem egészséges fogások.
A gyerekeknek mindenki kedveskedni akar, és örömet szeretne szerezni, hozzájuk pedig könnyen vezet az út egy kis tejcsokoládéval, cukorkával – vélik ösztönösen a felnőttek. Persze a sok egészségtelen édesség nem csak a fogaikra van rossz hatással.
Az édesség, a szénhidrát ugyanis függőséget okozhat, és ugyanúgy rá lehet szokni, mint mondjuk a cigarettára. Arról nem is beszélve, hogy a reklámokkal ellentétben nemhogy fokozza, hanem csökkenti a figyelmet és a teljesítőképességet. A magas szénhidrát-tartalmú édességek ugyanis hirtelen megemelik a vércukor-szintet – ez valóban okoz pillanatnyi elevenséget, majd ha ez hirtelen leesik (márpedig így történik, ha az adott ételben kevés a rost, ellenben rengeteg a szénhidrát), akkor a gyerek (és a felnőtt) álmossá válik, figyelme jelentősen lankad. Sajnos az édesség inkább hiperaktivitást tud okozni ahelyett, hogy tartalmas energiát adna.
Sajnos nem könnyű a kínálatból egészséges dolgokat választani a gyerekeknek, de azért kis utánajárással nem is lehetetlen. Manapság már lehet kapni cukormentes csokoládékat, szaloncukrot, és mindenféle más finomságot. Valamint kiváló egészséges alapanyagokat, pl. édesítőszereket, rostdús sütőliszteket a karácsonyi finomságok elkészítéséhez.
Figyeljünk oda, nem csak a gyerekekre, hanem a felnőttekre is. Sokan ugyanis akár több kilót is híznak az ünnepek alatt! „Majd utána leadom” – mondják, és persze az újévi fogadalmak között szerepel az egészséges étkezés és az edzés, de csupán rövid ideig tart a lelkesedés.
A legjobb, ha nem eleve úgy indulunk az ünnepeknek, hogy januárban az odafigyelés hiánya miatt több kilót kell leadni, a gyerek pedig édességfüggővé válik, hanem tudatosan étkezünk az ünnepek ideje alatt is.
A tanulási zavarok típusai
A tanulási zavarok komplex jelenségek, amelyek nemcsak a tanulásra, hanem a viselkedésre és a szociális interakciókra is hatással vannak. A cikk részletesen bemutatja a tanulási nehézségekkel küzdő gyermekek jellemző tüneteit, amelyek szoros összefüggésben állhatnak egymással.
Esszenciális vitaminok
Rengeteg vitamint ismerünk, tudjuk azt is, hogy melyik milyen fajta, hogyan hasznosítja a szervezetünk. Ámde ki ismeri az esszenciális vitamin kifejezést?
A kutyatartás jelentősége a stressz kezelésében
A kutyatartásnak jelentős hatása van a stressz kezelésében. Az állatok jelenléte segít csökkenteni a stressz szintjét és fenntartani a mentális egyensúlyt. A kutyák nyugtató hatással vannak ránk, ugyanis csökkentik a szorongást és a feszültséget. Egy friss felmérés bemutatta, amit gazdiként már régóta tudunk: a házi kedvencként tartott kutyák is lehetnek pozitív hatással a mentális egészségre.
Rákellenes Világséta
Január 12-én tartják világszerte a Rákellenes Világsétát, mely a magyarországi időintervallum szerint 15-16 óráig tart. Ebben az időben tehetünk közösen egy sétát, amivel kifejezhetjük együttérzésünket a daganatos betegekkel, hozzátartozóikkal, ismerőseikkel szemben. Ezzel egyidőben támogathatjuk a rákellenes harcot.
Öt egyszerű lépés az egészségesebb életmód felé
Az egészséges életmód irányába nem könnyű elmozdulni főleg, ha úgy érezzük, minden napunk tele van teendővel. Van néhány trükk, aminek segítségével azonban könnyen belecsempészhetünk apró változásokat a mindennapjainkba, amitől javulni fog a közérzetünk és az egészségünk.