Menü

Segítség, a párom depressziós!

  • Dátum: 2014.11.17., 19:23

Nehéz helyzet, amikor az egyik családtagunk depresszióban szenved, hiszen nem könnyű jól segíteni laikusként. Ha párunk depressziós, akkor különösen nagy feladat hárul ránk, a párkapcsolat stabilitásának megőrzése nem egyszerű ilyen esetekben.

Az első lépés természetesen a felismerés, ami nem feltétlenül magától értetődő feladat laikusként. Egyrészről mert különbséget kell tudni tenni a rosszkedv és a hangulatzavar között. Mindenkinek lehetnek mélypontjai, válságai, ezek természetes részei az emberi életnek. A depresszió egy olyan tartós állapot, mely állandó lehangoltsággal, motiválatlansággal jár, a negatív hangulatot, szomorúságot pedig egy-egy pozitív történés sem képes megszakítani, megtörni.

A depresszió tünetei nagyon eltérőek lehetnek az egyes emberek estében, valakinél például szélsőséges aluszékonysággal párosul, még másoknál ép ellenkezőleg: alvászavarral jár. Mindenesetre ha párunknál tartós lehangoltságot, kedvtelenséget észlelünk, és még esetleg öngyilkossági gondolatoknak is hangot ad, akkor nem árt komolyan odafigyelnünk rá, hiszen nagy valószínűséggel depresszióban szenved. A hangulatzavar erőteljesen rányomja a bélyegét a mindennapokra, kihatással van a párkapcsolatra is.

A depresszió kezelése már nem a mi dolgunk, de a felismerés után is sokat tehetünk. Mivel a depressziós emberre jellemző a motiválatlanság és a kontrollvesztettség, ezért nekünk kell kézbe venni az irányítást. Erőltetni persze semmit sem szabad, de rá kell venni párunkat, hogy szakemberhez forduljon, pszichológushoz, aki szakszerű terápián keresztül tud segíteni a betegség leküzdésében. Hiszen a hangulatzavar is egy betegség, bár kevésbé kézen fogható, mindenképpen szakszerű kezelést igényel.

Ha párunk depressziós, nem szabad szemére vetni például a párkapcsolati nehézségeket, hiszen ezzel csak rontanánk a helyzeten. Nem kell persze teljesen feláldozni magunkat, de türelmesnek kell lennünk, és átvenni az irányítást. Azzal tehetjük a legtöbbet, ha a depresszióban szenvedő párunkat nem hagyjuk teljesen izolálódni, amennyire lehet óvni kell a teljes beszűküléstől és közeben pedig szakszerű segítség felé kell terelni őt.

Ne vegyük magunkra hangulatzavarban szenvedő párunk negatív gondolatait, ezek valószínűleg nem személyünk ellen szólnak, pusztán a betegség velejárói.

Egy megértő, türelmes társ igazi kapaszkodó lehet a betegség leküzdésében.

Fotó:
pixabay.com

Fokozatosság a siker kulcsa

Kisütött a nap, jobb az idő és a legtöbb embernek megjön a kedve ahhoz, hogy sportoljon, esetleg visszatérjen az edzéshez, amit magára hagyott a téli időszak során. Sokaknak a motiváció erre az, hogy a nyári szezonra jól nézzenek ki, azonban még ilyen esetekben is fontos a mértékletesség.

A zene hatása az agyműködésre

A zenehallgatás és zenélés jelentős hatással van az emberi agy működésére és szervezetére. A zene nem egyetlen agyközpont által feldolgozott inger, hanem számos területet aktivál és módosít, beleértve a hallókéreg, a szomatoszenzoros rendszer, a frontoparietális hálózat, az agytörzs és más agyi struktúrák működését is. Ez a komplex feldolgozási mechanizmus magyarázhatja a zenei aktivitás általános kognitív és érzelmi előnyeit.

Te ezeket szoktad takarítani?

Rendben tartjuk a környezetünket, hiszen kellemesebb, egészségesebb a tisztaság, de nem mindegy, hogy odafigyelünk e ezekre a helyekre, dolgokra.

A masszázs hat a testünkre, lelkünkre

Amikor az én drága masszőröm, Marika kezei közé kerülök, szinte ujjászületek és azt érzem, mintha aludtam volna 10 órát, kipihentem egy hetet, megszépültem és 5 évet visszafiatalodtam. Nem túlzok, ilyen módon hat rám. Be is jelentkeztem hétfőre hozzá.

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.