Hormonkezelés változókor idején: igen,vagy nem?
- Dátum: 2014.10.22., 21:40
- antidepresszáns, csontritkulás, csontsűrűség-vizsgálat, daganatos megbetegedések, depresszió, fitoösztrogén, hormon, hormonkezelés, hormonpótlás, hölgyek, klimax, lenmag, mammográfia, méhnyálkahártya, menopauza, nőgyógyász, nők, orvosi vizsgálat, ösztrogén, rákszűrés, sport, szív- és érrendszeri betegségek, szója, testmozgás, változókor, vérkép
Még mindig tartja magát az a több, mint tíz évvel ezelőtti nézet, hogy a nők hormonkezelése változókor idején többet árt, mint használ. Nagyon sokan tartanak tőle, és ez meg is látszik a statisztikai adatokon, ugyanis csak a menopauza idejében lévő hölgyek csupán 1%-ánál alkalmaznak hormonkezelést. Vajon jogos a félelem, vagy mégis hatásos lehet hormonokat szedni?
Az már bizonyos, hogy a klimax tüneteinek enyhítésére szolgáló hormonkezelés közel sem olyan ártalmas, mint ahogy kb. egy évtizede sejtették. Az azóta elvégzett kutatások szerint ugyanis összességében többet árt a hormonkezelés kerülése, mint alkalmazása. A változókorral együtt járó okozati tünetek miatti halálozási ráta ugyanis alacsonyabb azok körében, akik hormonpótlást kapnak, mint a kezelésben nem részesülők esetében. Ehhez azonban nagyon precíz vizsgálatok szükségesek a hormonkezelés megkezdése előtt.
A legátfogóbb vizsgálatot ezen a téren a Women’s Health Initiative (röviden WHI, jelentése: kezdeményezés a nők egészségéért) elnevezésű szervezet végezte Amerikában. Arra a megállapításra jutottak, hogy hüvelyszárazság, hőhullámok, alvászavarok miatti tünetek esetén csak rövid idejű hormonkezelés javasolt, rutinszerű terápiák pedig nincsenek, tehát teljesen egyedi minden nő esete. Szükséges a rákszűrés, a nőgyógyászati- és vérképvizsgálat, valamint a méhnyálkahártya és a csontsűrűség vizsgálata, továbbá a megelőző betegségek mérlegelése. Ezeket összesítve egyénileg kell megállapítani, hogy szükséges és hasznos lehet-e a hormonpótlás, avagy sem. Az sem mindegy, hogy a nő mikor lépett a változókorba, ugyanis egy idő után okafogyottá válhat a kezelés, tehát idejében kell konzultálni szakorvossal. Érdemes szakértő nőgyógyászt felkeresni, és léteznek speciális „Menopausa szakrendelések” is.
A hormonkezelés a klimax kellemetlen tüneteinek enyhítése mellett csökkenti a vastag- és végbéldaganatok kialakulásának kockázatát, valamint segít a csontritkulás megelőzésében. Ugyanakkor az emlőrák, valamint a szív- és érrendszeri betegségek kockázata megnőhet. Ezért szükséges tehát az egyedi és széleskörű megelőző vizsgálat.
A klimax tünete továbbá a hangulatingadozás, valamint depresszió. Sokszor a hormonkezelés elkerülése érdekében inkább antidepresszánst írnak fel a nőknek, itt viszont fennáll a hozzászokás kockázata.
Sok tünetet enyhítet az egészséges táplálkozás, testmozgás. Utóbbi például gátolja a csontok leépülését, és mint említettük, a változókor egyik fő kockázata a csontritkulás veszélyének növekedése. A lenben és a szójában található fitoösztrogének szintén segíthetnek a menopauza tüneteinek enyhítésében, ugyanis kémiai szerkezetük hasonló az ösztrogénhez. A WHI viszont felhívja a figyelmet az alternatív módszerek mérlegelésére. A tünetek jelentkezése esetén mindenképpen konzultáljon szakorvosával! A sport, valamint a len fogyasztása viszont mindenképpen csak használ az egészségének.
Fotó:
pixabay.com
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.
Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.