Menü

Gondoljunk rá: B12-vitamin-hiány

Depresszió, fáradtság, végtagzsibbadás, izomfájdalom, zavartság- ezen panaszok esetén joggal gyanakodhatunk B12-vitamin hiányára!

A B12-vitamin- hiány mindig lassan, alattomosan alakul ki, enyhébb és súlyosabb tüneteket is produkálhat szervezetünkben, mely panaszok hátterében sokszor valamilyen betegséget feltételezünk.

A B12-vitamin hiánya ritka esetekben, de olyan súlyos következményekkel is járhat, mint például: látóideg-sorvadás, alacsony vérnyomás, trombózis, impotencia, terméketlenség. Leggyakoribb tünete az általános rossz közérzet illetve a depressziónak tulajdonított egyéb negatív hangulati érzetek, instabil kedélyállapot.

A B12- vitamin-hiány felismerése, illetve a megfelelő pótlás nemcsak a tünetek megszűntetése szempontjából lehet fontos, hanem azért is, mert ez a vitamin olyan kulcsfontosságú folyamatokban is szerepet játszik, mint például vérképzés, neurológiai szempontból fontos enzimképződés, illetve más létfontosságú enzimek működése (bizonyos hormonok termelődése, fehérjeszintézis folyamatai).

A megfelelő B12-vitamin-ellátás szempontjából az étrenden kívül egyéb feltételek is fontos szerepet játszanak. Szükséges a gyomor nyálkahártyájában termelődő szállító fehérje jelenléte, mely hozzákapcsolódva az ételekkel elfogyasztott B12- vitaminhoz megalapozza a vitamin felszívódási folyamatát. A vitamin kiválasztódását a gyomorsav sósavtartalma befolyásolja, vagyis elegendő mennyiségű gyomorsavra is szükség van a B12-vitamin- ellátás szempontjából. Illetve az sem mindegy, hogy milyen állapotban van a vékonybél nyálkahártyája, mivel ez is alapvetően meghatározza a felszívódás hatékonyságát.

Legfőbb B12-vitaminforrásunk egyébként a tojás, a hús, és a tej.  Ez a vitamin nagyon hosszú ideig is képes elraktározódni a májban, ezért a hiánytünetek csak lassan, fokozatosa alakulnak ki az ellátás csökkenését követően, így valóban nehéz felismerni, hogy mi áll a panaszok hátterében. Mivel pedig a megfelelő B12-vitamin ellátást nemcsak a táplálkozás befolyásolja, ezért olyan esetekben is gondolnunk kell a vitaminhiányos állapotra, mint például gyomorszűkítő műtétet követően, krónikus bélgyulladásos betegség esetén, gyomorcsonkolásos műtétek után.

Fotó:
pixabay.com

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.

A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.

Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.